przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Spraw Społecznych
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
Data odpowiedzi:
2014/06/24
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na interpelację Pani Radnej w sprawie zatrudnienia w Domach Pomocy Społecznej przekazuję poniższe informacje:

W odniesieniu do pytania dotyczącego wykonywania zadań pracownika ochrony - portiera przez osoby zatrudnione na stanowiskach: pracownika socjalnego, terapeuty, opiekun i innych przedstawiam przyjęte przez poszczególne Domy Pomocy Społecznej rozwiązania:

Dom Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej przy ul. Romera 21/29.

Na potrzeby placówki zawarta została umowa z firmą GEMINI, która odpowiada za ochronę domu (poprzez tzw. „przycisk napadowy” dostępny w Centrum Informacji Domu w zakresie: monitorowania sygnału alarmu napadu, uruchamiania grup interwencyjnych w sytuacjach alarmowych, powiadamiania osób upoważnionych w przypadku zdarzenia, monitorowania systemów alarmu włamania, monitorowania sygnałów załączania/wyłączania systemu alarmowego przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu).

W miejscu gdzie była portiernia powstało Centrum Informacji Domu, które obsługują, w ramach dyżurów zatrudnieni w DPS pracownicy socjalni, zgodnie ze swoimi zakresami czynności. W godzinach - poza dyżurami, Centrum jest pod opieką Pań pokojowych.

Dom Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” przy ul. Kruczej 17

Na potrzeby Domu została zawarta umowa z Agencją Ochrony Osób i Mienia „Inter-Pol Security” w zakresie monitoringu sygnałów alarmowych z systemu zainstalowanego w budynku placówki i podejmowania interwencji przez grupę interwencyjną.

Ponadto, w placówce funkcjonuje punkt informacyjny, który obsługują w ramach dyżurów zatrudnieni w DPS pracownicy socjalni, zgodnie ze swoimi zakresami czynności. W godzinach - poza dyżurami, punkt informacyjny jest pod opieką Pań pokojowych.

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Broniewskiego 4/6

Na potrzeby Domu zawarta została umowa z Firmą CODAR, która zapewnia usługi związane z ochroną w placówce w godzinach od 20.00 – 8.00. Zapewniony jest również stały monitoring – TV przemysłowa.

Ponadto, w placówce funkcjonuje punkt informacyjny, który obsługują w ramach dyżurów zatrudnieni w DPS pracownicy socjalni i terapeuci, zgodnie ze swoimi zakresami czynności. W godzinach - poza dyżurami, punkt informacyjny jest pod opieką pracowników obsługi.

Jednocześnie informuję, iż Domy Pomocy Społecznej nie posiadają obowiązku zatrudniania ochrony i portierów. Organizacja Domu zależy od indywidualnych warunków panujących w Domu i potrzeb Mieszkańców. Dyrektor Domu odpowiadając za funkcjonowanie placówki i bezpieczeństwo mieszkańców podejmuje stosowne decyzje.

Jak wynika z informacji uzyskanych z DPS zatrudnianie pracowników ochrony w ramach firm zewnętrznych wiązało się z brakiem wiedzy na temat specyfiki domu, tym samym na temat mieszkańców i ich rodzin. Niosło to za sobą ryzyko niekontrolowanych wyjść podopiecznych. Ponadto przyjęte rozwiązania pozwalają na ułatwienie dostępu do informacji i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców Domów Pomocy Społecznej.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące posiadania przez pracowników DPS powyższych obowiązków w ramach zakresów czynności oraz posiadania przez te osoby przeszkolenia BHP potwierdzonego odpowiednią dokumentacją poniżej przedstawiam informacje w odniesieniu do poszczególnych Domów Pomocy Społecznej: Dom Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej przy ul. Romera 21/29

Pracownicy Domu nie pełnią zadań związanych z ochroną, a wykonywanie obowiązków związanych z obsługą Centrum Informacji Domu zawiera się
w dotychczasowych zakresach obowiązków. Ponadto, wszyscy pracownicy DPS posiadają aktualne szkolenia BHP potwierdzone w odpowiednich dokumentach.
Dom Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” przy ul. Kruczej 17

Wszyscy pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki m.in. w pomieszczeniu punktu informacyjnego, w zakresach czynności zawarte mają odpowiednie zapisy związane z tym miejscem pracy. Ponadto każdy pracownik socjalny posiada aktualne przeszkolenia w zakresie bhp dla pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych, co znajduje odzwierciedlenie w odpowiednich dokumentach. Pracownicy zatrudnieni na stanowisku pokojowej posiadają aktualne przeszkolenia w zakresie bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, a dokumentem potwierdzającym odbycie szkolenia jest stosowne zaświadczenie. Odbyte przeszkolenia, w swoim zakresie zawierały zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy przy wykonywaniu zmienionych obowiązków.
Dom Pomocy Społecznej przy ul. Broniewskiego 4/6

Wszyscy pracownicy obsługujący punkt informacyjny w pomieszczeniu portierni otrzymali stosowne aneksy do zakresów czynności. Zostali również przeszkoleni w zakresie bezpieczeństwa pracy podczas szkoleń wstępnych i okresowych. Pracownicy ukończyli także szkolenia stanowiskowe, zostali również zapoznani z zasadami postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego i innych. Odpowiednie dokumenty sporządza osoba odpowiedzialna za BHP w DPS.
Ponadto w grudniu 2013 r. zostało wydane zarządzenie Dyrektora Domu nr 28/2013 dot. zasad pracy w portierni, z którym pracownicy zostali zapoznani.

Odnosząc się do pytania związanego z odpowiedzialnością za ewentualne naruszenie przepisów prawa pracy w związku z nie ujęciem w zakresach obowiązków zadań, będących przedmiotem niniejszej interpelacji, uprzejmie informuję, że posiadane w tym zakresie informacje nie dają podstaw do wskazania nieprawidłowości.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące związku przyjętych przez Domy Pomocy Społecznej rozwiązań z ustawowymi wskaźnikami zatrudnienia oraz obowiązującymi standardami uprzejmie informuję:
Z posiadanych informacji wynika, że przyjęte rozwiązania nie przyczyniły się do obniżenia nałożonych Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23.08.2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej wskaźników zatrudnienia. Zachowane zostały również obowiązujące standardy.

Odnosząc się do pytania dotyczącego posiadania przez organ nadzorczy – Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki o przyjętych przez Domy Pomocy Społecznej rozwiązaniach, uprzejmie informuję:

Z uzyskanych informacji wynika, że przyjęte rozwiązania nie przyczyniły się do obniżenia wskaźników zatrudnienia, zachowane zostały również obowiązujące standardy. Wobec powyższego, Dyrektorzy Domu Pomocy Społecznej nie mieli obowiązku informowania organu nadzorczego o wprowadzonych zmianach. Ponadto ustawa o pomocy społecznej przewiduje w ramach zadań wojewody m.in. nadzór nad realizacją zadań samorządu gminnego, powiatowego i województwa, w tym nad jakością działalności jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz nad jakością usług, dla których minister właściwy ds. zabezpieczenia społecznego określił standardy, a także nad zgodnością zatrudnienia pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej z wymaganymi kwalifikacjami. Funkcjonujące w Mieście Szczecin Domy Pomocy Społecznej podlegają systematycznie kontrolom przeprowadzanym przez pracowników Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące posiadania przez Dyrektorów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Wydziału Spraw Społecznych wiedzy na temat przyjętych przez Dyrektorów Domów Pomocy Społecznej rozwiązań, uprzejmie informuję:

Dyrektorzy DPS nie mają obowiązku informowania Dyrektorów MOPR i WSS o przyjętych rozwiązaniach kadrowych, jeżeli nie mają one wpływu na zachowanie wskaźników zatrudnienia i nie naruszają obowiązujących standardów.
 


Interpelacja: Dot. pracowników Domów Pomocy Społecznej
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/06/25, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2014/06/25 10:14:07
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2014/06/25 10:14:07 nowa pozycja