Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2013/05/20
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana zapytanie w sprawie flag narodowych na pojazdach komunikacji miejskiej uprzejmie informuję, co następuje:
Ad.1. Umieszczanie flag na pojazdach komunikacji miejskiej w tych dniach jest wynikiem stosowania się miejskich przewoźników do zapisów Zarządzenia Nr 283/2000 Prezydenta Miasta Szczecina z dnia 26 października 2000 r. w sprawie udekorowania flagami narodowymi obiektów komunalnych wraz ze zmianą wprowadzoną Zarządzeniem Nr 467/2006 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 30 sierpnia 2006 r.
Wymienione Zarządzenia wprowadzają obowiązek dekorowania flagami narodowymi gmachu Urzędu Miasta Szczecin i budynków jednostek organizacyjnych Gminy Miasto Szczecin w związku z obchodami świąt państwowych i lokalnych. Spółki przewozowe realizują zapisy Zarządzeń również poprzez udekorowanie pojazdów komunikacji miejskiej.
Zgodnie z powyższymi Zarządzeniami, w dniu 26 kwietnia zostało uczczone Święto Zdobycia Szczecina, natomiast 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności.
Ad.2. W dniu 26 kwietnia każdego roku miasto Szczecin w ramach organizowanych uroczystości upamiętnia ważną i istotną datę, która na stałe zapisała się w historii naszego miasta. Pragnę przypomnieć, że dzień ten był momentem przełomowym w dziejach Szczecina, bowiem kończył się Jego okres niemiecki, a rozpoczął się długi i niezwykle trudny i skomplikowany trud zintegrowania Pomorza Zachodniego i Szczecina z całym krajem ich polonizacji i zagospodarowania. W dniu 26 kwietnia 1945 roku, nastąpiło wejście wojsk radzieckich do upuszczonej przez Niemców lewobrzeżnej części miasta. Data ta wyznaczyła także początek trwającego do 5 lipca 1945 roku skomplikowanego i często dramatycznego procesu przejmowania Szczecina przez polskie władze. W tym okresie jej przedstawiciele dwukrotnie opuszczali miasto. Dopiero podczas Konferencji w Poczdamie zdecydowano, iż miasto Szczecin ma być oddane Polsce.
Ponadto, w tym dniu miasto Szczecin poprzez organizowane uroczystości pod pomnikiem Braterstwa Broni, pragnie również oddać hołd wszystkim tym, którzy zginęli w tamtym czasie w walce o polskość ziem zachodnich. Jest to także odpowiednia okazja by okazać pamięć i szacunek polskim i radzieckim żołnierzom, którzy wypełniając swoje żołnierskie rozkazy, zakończyli swój wojenny szlak na Pomorzu Zachodnim, a ich prochy na wieki spoczęły w tym miejscu.
Oczywistym jest, że tego dnia nie odbyło się przekazanie władzy polskiej administracji. Tego dnia nie miało miejsce także wyzwolenie Szczecina. Jednocześnie pragnę nadmienić, że od lat trwają dyskusje i spory historyków dotyczące określenia powyższej daty. Zgodnie z opinią wielu z nich najbardziej stosownym pojęciem dotyczącym bez wątpienia ważnego momentu w dziejach Szczecina, jest słowo „wydarzenia”.
Ad. 3. Zgodnie z zapisami wspomnianych Zarządzeń umieszczanie flag na pojazdach komunikacji miejskiej jest obligatoryjne.
Ad. 4. Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 30 sierpnia 2006 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie udekorowania flagami narodowymi obiektów komunalnych wykaz świąt państwowych i lokalnych, w których występuje obowiązek dekorowania flagami narodowymi przedstawia się następująco:
1) 26 kwietnia – Święto Zdobycia Szczecina,
2) 1 maja – Święto Pracy,
3) 3 maja – Święto Konstytucji Trzeciego Maja,
4) 9 maja – Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności,
5) 5 lipca – Dzień Ustanowienia Administracji Polskiej w Szczecinie,
6) 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego,
7) 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
8) 31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności.
Interpelacja: Dot. umieszczania flag narodowych na pojazdach komunikacji miejskiej