Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Spraw Społecznych
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2014/07/01
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na zapytanie Pani Radnej w sprawie postępowań przetargowych MOPR przekazuję poniższe informacje:
Zamawiający Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie dokonał unieważnienia następujących postępowań:
- "Budowa węzła cieplnego oraz przebudowa instalacji ogrzewczej i wodociągowej w budynku należącym do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Hryniewieckiego 9 w Szczecinie”,
- ”Remont dachu i ocieplenie elewacji budynku należącego do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie przy ul. Hryniewieckiego 9 w Szczecinie”,
w oparciu o zapisy ustawy Prawo zamówień publicznych Dz. U 2013 poz. 907 ze zm.) z przyczyn niezależnych od złożenia przez Panią Radną interpelacji w tej sprawie.
Unieważnienia postępowań dokonano na podstawie analizy ofert złożonych do obydwu postępowań. Uznano, iż dokumentacja dotycząca budynku będącego przedmiotem robót budowlanych nie dawała jednoznacznej podstawy dla prawidłowego zakwalifikowania budynku przez Wykonawców w kontekście przyjęcia stawki podatku VAT przy obliczeniu ceny za realizację zamówienia.
W Rozdziale XV SIWZ wskazano, iż remontowany budynek użytkowany jest przez Stowarzyszenie Złoty Wiek jako schronisko dla osób bezdomnych, co wskazywałoby na zakwalifikowanie obiektu jako budynku zbiorowego zamieszkania - dom dla bezdomnych (Dział 11, Kod 1130 PKOB) i przesądzałoby o zastosowaniu 8% stawki podatku VAT. Natomiast z odpisu Księgi Wieczystej SZ1S/00163648/6 oraz wyrysu i wypisu z rejestru gruntów wynikało, iż budynek ma przeznaczenie niemieszkalne (inny budynek niemieszkalny – Dział 12 PKOB), co mogło sugerować, iż budynek ma charakter użytkowy, niemieszkalny i w konsekwencji - dawałoby asumpt do zastosowania 23% stawki podatku VAT.
Pomimo, że Zamawiający wymagał wyłącznie podania ceny ofertowej brutto za wykonanie przedmiotu zamówienia, to niektórzy z wykonawców wprost wskazali w formularzach ofertowych przyjętą stawkę podatku VAT, bądź stawka ta wynikała z innych dokumentów załączonych do ofert (kosztorysy), które nie były wymagane przez Zamawiającego ale potwierdzały wątpliwości oraz rozbieżności interpretacyjne w przedmiocie prawidłowego naliczenia podatku od towarów i usług. Powyższe prowadziło do stanu nieporównywalności złożonych ofert, bowiem zgodnie z zapisem Rozdziału XII SIWZ jedynym kryterium ich oceny była cena brutto za wykonanie przedmiotu zamówienia, a zatem cena uwzględniająca podatek VAT naliczony w należytej wysokości.
Jak wskazała Krajowa Izba Odwoławcza w Wyroku z dnia 5 lutego 2014 r. (KIO 134/14) oferty, dla których w tych samych okolicznościach faktycznych i prawnych zastosowano różne stawki podatku VAT są nieporównywalne. Stąd ustalenie prawidłowej stawki podatku VAT jest istotne dla zachowania zasady równego traktowania wykonawców. Powyższe przyczyny spowodowały, że przedmiotowe postępowania obarczone były niemożliwą do usunięcia wadą, uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego. W konsekwencji oba postępowania unieważniono.
W odpowiedzi na pytanie dotyczące kontroli wskazanych postępowań, uprzejmie informuję, iż do Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie zostało wystosowane pismo zobowiązujące do przeprowadzenia audytu wewnętrznego w przedmiotowym zakresie.
Interpelacja: Dot. odwołania przetargów