Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Inwestycji Miejskich
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Bogdan Jaroszewicz
- Data odpowiedzi:
- 2014/09/17
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na Pana zapytanie dotyczące przewidzianego w projekcie budowlanym posadowienia fundamentów zabudowy kubaturowej na Wyspie Grodzkiej przy zastosowaniu pali wierconych, z których Projektant zrezygnował na etapie projektu wykonawczego - wyjaśniam:
Zmiana posadowienia fundamentów bezpośrednio na gruncie miała miejsce po ponownej analizie warunków geologiczno - gruntowych przez Projektanta, wykonanej na etapie projektu wykonawczego.
Projektant stwierdził, że w związku z przewidywaną operacją podniesienia rzędnej terenu na całej wyspie o 2,20 m (zgodnie z zapisami planu zagospodarowania terenu), należałoby wykorzystać działanie przeciążające gruntu nasypowego na nienośne warstwy podłoża (jego konsolidację). W celu odprowadzenia wody z warstw gruntu nasiąkliwego oraz przyspieszenia konsolidacji – zaprojektowany został system drenów pionowych oraz drenaż opaskowy. Z obliczeń Projektanta wynikało, że w okresie do końca czerwca 2013r. proces osiadania gruntu na części przeznaczonej pod zabudowę powinien zostać zakończony. Wyniki osiadań wskazywały, że w w/w okresie proces zasadniczo zakończył się. Jednakże w niektórych miejscach pomiary wskazywały dalsze osiadanie ok. 20 - 30 cm na miesiąc. Obserwację przedłużono do 10 marca 2014r.
W związku z występowaniem dalszych, nieznacznych osiadań, wykonano ekspertyzę geologiczną, która wykazała, że posadowienie budynków murowanych z dużymi przeszkleniami, wrażliwych na przemieszczenia – jest zbyt ryzykowne. Ze względu na konieczność realizacji inwestycji przez Wykonawcę, związanego terminami umownymi, należało podjąć decyzję o posadowieniu na palach, zgodnie z pierwotnymi założeniami.
Reasumując powyższe fakty, podjęcie próby wykorzystania oddziaływania nasypu w celu osiągnięcia konsolidacji gruntu w stopniu pozwalającym na bezpośrednie posadowienie budynków - było działaniem właściwym ze strony Projektanta. W przypadku pozytywnego efektu konsolidacji, zaoszczędzono by koszt związany z budową pali. Negatywny wynik próby w tym przypadku można tłumaczyć stosunkowo krótkim czasem przewidzianym na konsolidację, jak również nieprzewidywalnością procesów geologicznych, na które człowiek, nauka i rachunki nie do końca mają wpływ. Działania powyższe w żadnym wypadku nie były związane z nieroztropnym wydatkowaniem środków, a wręcz przeciwnie - świadczą o dbałości o finanse publiczne.
W zakresie instalacji sanitarnych Projektant uznał, że wystarczające będzie posadowienie ich na poduszkach żwirowych, a nie na palach.
Jeśli chodzi o wymywanie nawiezionego gruntu, zjawisko ma charakter miejscowy i dotyczy odcinka nabrzeża z całkowicie zniszczoną istniejącą ścianką szczelną. Budowa nowej ścianki szczelnej od strony Odry zostanie rozpoczęta w tym roku. Obecnie przygotowywane jest postępowanie przetargowe.
Interpelacja: Dot. inwestycji na Wyspie Grodzkiej