przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Architektury i Budownictwa
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2011/03/15
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W związku z Pani interpelacją dotyczącą funkcjonowania lądowiska dla helikopterów, informuję o następujących ustaleniach.

Lądowisko dla śmigłowców na terenie Placu Polskiego Czerwonego Krzyża (dz.nr18/2,o.2061) powstało dla potrzeb Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiej Akademii Medycznej ( obecnie Pomorski Uniwersytet Medyczny).

W związku z brakiem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu objętego inwestycją, zgodnie z ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, określenie zagospodarowania i warunków zabudowy nastąpiło w drodze decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego Nr 55/09 z dnia 29.04.2009 r.

Przed jej wydaniem dokonano uzgodnień w zakresie zgodności z przepisami odrębnymi z:

  • Prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Warszawie,
  • Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie ,
  • Geologiem Powiatowym w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin.

W oparciu o powyższą decyzję i obowiązujące przepisy Ustawy Prawo budowlane w dniu 28.09.2009r. decyzją nr 1438/09 organ zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenie na budowę „lądowiska dla śmigłowców dla potrzeb Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Samodzielnego Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiej Akademii Medycznej na terenie Placu Polskiego Czerwonego Krzyża, na działce nr 18/2 w obrębie 2061 wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na terenie działek nr 36/3 i 91 w obrębie 2061 Szczecin".

Do wniosku o pozwolenie na budowę Inwestor dołączył „Projekt budowlany lądowiska dla śmigłowców sanitarnych" wykonany w Wojskowym Biurze Studiów Projektów Budowlanych i Lotniskowych w Warszawie.

Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę organ administracji budowlanej, zgodnie z zapisem art. 35 ust. 1 Ustawy Prawo budowlane, sprawdził:

  • zgodność projektu budowlanego z ustaleniami decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego nr 55/09 z dnia 29.04.2009r.
  • zgodność z wymaganiami ochrony środowiska określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach z dnia 12.03.2009r. znak: WGKiOŚ.Il.Ako/7632/103/08,
  • zgodność projektu zagospodarowania dziatki z przepisami , w tym techniczno-budowlanymi,
  • kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii , uzgodnień w tym: pod względem zabezpieczeń przeciwpożarowych, higieniczno - sanitarnym oraz bezpieczeństwa i higieny pracy , pozwoleń i sprawdzeń oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, o której mowa w art. 20 ust. 1 pkt. 1b w/w ustawy,
  • wykonanie i sprawdzenie projektu przez osoby posiadające wymagane uprawnienia budowlane i legitymujące się aktualnymi na dzień opracowania projektu zaświadczeniami, o którym mowa w art. 12 ust. 7 w/w ustawy .

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, powiadomiony z art. 61 § 4 K.P.A o wszczęciu postępowania, nie wniósł uwag i zastrzeżeń.

Zapewniono udział społeczeństwa w ochronie środowiska przez zamieszczenie obwieszczenia w terminie od 05.10.2009r. do 25.10.2009r., na stronie internetowej, w terenie ( w pobliżu miejsca inwestycji) oraz na urzędowej tablicy ogłoszeń. Obwieszczenie informowało społeczeństwo o możliwości zapoznania się z treścią decyzji oraz dokumentacją w przedmiotowej sprawie.

Zgodnie z Art. 35 ust. 4 w/w Ustawy Prawo budowlane, po spełnieniu wymagań, przez inwestora, określonych w ust. 1 art.35 oraz wymagań art. 32 ust. 4, właściwy organ nie mógł odmówić udzielenia pozwolenia na budowę.
Odnosząc się do ogrodzenia, o którym mowa w interpelacji, informuję że zgodnie z Art. 43 Ustawy z dnia 21.03.1985r. o drogach publicznych ( Dz. U. z 2007r, Nr 15 póz. 119 ze zmianami ) zbliżenie na odległość mniejszą niż 8m do krawędzi jezdni obiektu wymaga uzgodnienia z zarządcą drogi. W przypadku wygrodzenia przedmiotowego lądowiska, nie występuje zbliżenie ogrodzenia na odległość mniejszą niż 8 m w związku z powyższym nie było wymagane dodatkowe uzgodnienie.

Ponadto informuję, że brak jest przepisów szczególnych, dotyczących wymagań technicznych dla ogrodzeń lądowisk. Za przyjęte w projekcie budowlanym rozwiązania techniczne odpowiada autor projektu budowlanego.

Przedmiotowe zamierzenie inwestycyjne nie wymagało pozwolenia na użytkowanie lecz zawiadomienia o zakończeniu budowy. W dniu 28.10.201 Or. Inwestor złożył zawiadomienie o zakończeniu budowy lądowiska do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Powiecie Grodzkim Szczecin. W oparciu o dokumenty wynikające z art. 57 Ustawy Prawo budowlane, po sprawdzeniu ich kompletności i zgodności wybudowanego obiektu z zatwierdzonym projektem budowlanym, w/w organ nie wniósł sprzeciwu do zawiadomienia o zakończeniu budowy.

Obecnie Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska sporządza projekt nowej stałej organizacji ruchu w ciągu ul. Unii Lubelskiej i ul. Klonowica, mający na celu wprowadzenie oznakowania ostrzegającego kierujących o możliwości nagłego pojawienia się przelatującego nisko śmigłowca.

Ponadto wystosowano pismo do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 z prośbą o zabezpieczenie wybudowanego lądowiska w ciągu ul. Unii Lubelskiej w sposób uniemożliwiający drobinom kurzu i żwiru wydostawanie się poza jego teren oraz przygotowano pisma, informujące Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Wojewódzkiego Państwowego Inspektora Sanitarnego o zaistniałym problemie z użytkowaniem lądowiska.

Jednocześnie informuję, że wskazane przez Panią dokumenty : opinia Wojewódzkiego Inspektora Ochrony środowiska odnośnie wpływu lądowiska na środowisko oraz oświadczenie, że użytkowanie lądowiska przez statki powietrzne nie zagraża bezpieczeństwu ludzi i mienia, w oparciu o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30.04.2004r. w sprawie ewidencji lądowisk, nie znajdują się w moim posiadaniu .

Przekazuję w załączeniu:

  • kopię decyzji nr 55/09 z dnia 29.04.2009r. znak: WUiAB.S. JL.7331/220/08 o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wraz z opinią Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego,
  • kopię decyzji o pozwoleniu na budowę nr 1438/09 z dnia 28.09.2009r.
     

Interpelacja: Dot. funkcjonowania lądowiska dla helikopterów.
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2011/03/21, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2011/03/21 07:46:11
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2011/03/21 07:46:11 nowa pozycja