Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2014/10/21
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pani zapytanie w sprawie punktu przetwarzania tworzyw sztucznych przy ul. Narzędziowej 13 uprzejmie informuję, co następuje.
W Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska obecnie prowadzone są trzy postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na przetwarzanie tworzyw sztucznych przy ul. Narzędziowej tj.:
- na wniosek Pana Dawida Durkowskiego, dla przedsięwzięcia polegającego na przetwarzaniu tworzyw sztucznych na terenie części działki nr 66/4 obręb 4058, przy ul. Narzędziowej 13,
- na wniosek Pana Pawła Rogali, dla przedsięwzięcia polegającego na przetwarzaniu tworzyw sztucznych i kabli oraz zbieraniu odpadów złomu na terenie części działki nr 66/4 obręb 4058, przy ul. Narzędziowej 13,
- na wniosek RECYKLER Piotr Żywot, dla przedsięwzięcia polegającego na przetwarzaniu tworzyw sztucznych i zagospodarowaniu odpadów przemysłowych na terenie części działki nr 66/4 obręb 4058, przy ul. Narzędziowej 13.
Ww. postępowania prowadzone są w trybie ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 j.t. ze zm.).
W ramach prowadzonych postępowań Prezydent Miasta Szczecin, na podstawie art. 71 ust. 2, art. 63, art. 64 ust. 1 pkt. 1 i pkt 2 ww. ustawy oraz art. 106 kpa zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie o opinię w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w postępowaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowych przedsięwzięć.
Prezydent Miasta Szczecin rozstrzygając o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko będzie brał pod uwagę opinie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz będzie badał sprawę odnosząc się do uwarunkowań wynikających z art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 j.t. ze zm.), w tym m.in.:
- rodzaj i charakterystykę przedsięwzięcia
- usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
- rodzaj i skalę możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt powyżej.
Art. 63 ww. ustawy jest transpozycją Załącznika III Dyrektywy Rady z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne 85/337/EWG (Dz. U. L 175 z 5.7. 1985, str. 40). Tekst jednolity ww. dyrektywy - dyrektywa Rady 2011/92/UE z dnia 13 grudnia 2011r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne (Dz. Urz. UE L 26 z 28.1.2012, s. 8).
W związku z powyższym wypracowane będą dane o stopniu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w tym na ludzi, środowisko przyrodnicze, gruntowo-wodne, klimat akustyczny i powietrze atmosferyczne, co pozwoli ocenić stopień oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w tym na obszary Natura 2000.
Należy jednak podkreślić, iż organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie dysponuje pełną swobodą co do odmowy wydania tej decyzji.
Katalog przesłanek powodujących możliwość, czy też obowiązek odmowy wydania decyzji jest ograniczony. Katalog niektórych przypadków, w których należy odmówić ustalenia środowiskowych uwarunkowań, precyzyjnie określa ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 j.t. ze zm.) tj.:
- niezgodność lokalizacji przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (art. 80 ust. 2 ww. ustawy) – dla terenu objętego działką nr 66/4 obręb 4052, z mocy prawa, w dniu 31 grudnia 2003 r. stracił ważność Miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin,
- odmowa uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia przez organ współdziałający (art. 80 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 77 ust. 1 ww. ustawy),
- brak zgody wnioskodawcy na realizację przedsięwzięcia w wariancie innym niż zaproponowany we wniosku, w sytuacji, gdy organ skorzysta z możliwości określonej w art. 81 ust. 1 ustawy (art. 81 ust. 1 ww. ustawy),
- wykazanie znaczącego negatywnego oddziaływania na obszar Natura 2000, przy jednoczesnym braku spełnienia przesłanek, o których mowa w art. 34 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (art. 81 ust. 2 ww. ustawy),
- wykazanie, że przedsięwzięcie może spowodować nieosiągnięcie celów środowiskowych zawartych w planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza, przy jednoczesnym braku spełnienia przesłanek z art. 38j ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (art. 81 ust. 3 ww. ustawy).
O ile zatem żadna z wymienionych wyżej okoliczności nie zachodzi, organ jest obowiązany do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Interpelacja: Dot. umieszczenia punktu przetwarzania tworzyw sztucznych przy ul. Narzędziowej 13
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Klimek | 2014/10/21 14:26:58 | modyfikacja wartości |
Marta Klimek | 2014/10/21 14:20:17 | nowa pozycja |