przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Nieruchomościami
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
Data odpowiedzi:
2012/02/13
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na Pani interpelację z dnia 30 stycznia 2012 r, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Nieruchomość obejmująca działkę nr 41/1 oraz nr 41/2, z obrębu nr 4082, położona przy ulicy Z.Nałkowskiej 25-31, objęta kw, nr SZ1 S/00075442/8, została oddana we współużytkowanie wieczyste właścicielom 26 wyodrębnionych lokali. Gmina Miasto Szczecin posiada jedynie udziały w nieruchomości wspólnej, związane z własnością jeszcze nie sprywatyzowanych lokali.

Z przeprowadzonej wizji w terenie wynika, że połączenie nieruchomości z drogą publiczną możliwe jest tylko poprzez nieruchomość, stanowiącą działkę nr 40, z obrębu 4082, o adresie Maciejowicka 20,22,24, będącą własnością Wspólnoty Mieszkaniowej. Obciążenie tej działki służebnością w naszej ocenie jest najbardziej zasadne i będzie najmniej uciążliwe dla jej właściciela.

Dodam jednak, że ustanowienie służebności wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej Maciejowicka 20,22,24, która stosownie do przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r., nr 80, póz. 903 ze zm.}, decyduje o przeznaczeniu tej nieruchomości, w tym co do ustalenia sposobu korzystania i jej obciążania.

W związku z problemami z porozumieniem się obu Wspólnot w zakresie ustanowienia służebności oraz, jak podnosi Wspólnota Z.Nałkowskiego 25-31, wobec „wygórowanych żądań finansowych" wysuwanych przez właściciela działki nr 40, obręb nr 4082, zasadne jest skierowanie przez tę Wspólnotę, sprawy na drogę sądową, celem ustanowienia drogi koniecznej zgodnie z art. 145 KC. Z treści tego przepisu wynika, że jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej. W konsekwencji Wspólnota musi się jednak liczyć z tym, że w przypadku wydania rozstrzygnięcia na jej korzyść, będzie musiała zapłacić za ustanowienie służebności stosowne wynagrodzenie.

Wyjaśniam, że tylko Wspólnota jest legitymowana do złożenia takiego wniosku, a Gmina występuje tutaj jedynie jako jeden z członków wspólnoty mieszkaniowej.

Odnosząc się do kwestii sprzedaży lokali bez ustanowienia służebności gruntowej informuję, że prywatyzacja lokali mieszkalnych rozpoczęta została przez Skarb Państwa pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku. W tamtym czasie nie przywiązywano wagi do kwestii dostępu zbywanej nieruchomości do drogi publicznej. Samo zaś zbycie nieruchomości bez dostępu do drogi publicznej było prawnie dopuszczalne.

Reasumując, w braku porozumienia pozostaje skierowanie sprawy o ustanowienie drogi koniecznej na drogę postępowania sądowego przez Wspólnotę Mieszkaniową Z.Nałkowskiej 25-31.
 


Interpelacja: Dot. prawa do przejazdu i przechodu przez ul. Maciejowicką
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2012/02/13, odpowiedzialny/a: Karol Rezler, wprowadził/a: Karol Rezler, dnia: 2012/02/13 15:18:33
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Karol Rezler 2012/02/13 15:18:33 nowa pozycja