Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2014/07/31
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana interpelację uprzejmie informuję, że aktualny stan szkolnictwa zawodowego (poziom ponadgimnazjalny) dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną przedstawia się następująco: uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim mogą kształcić się w wielu zawodach w zasadniczych szkołach zawodowych - ogólnodostępnych, integracyjnych lub specjalnych. Kształcenie
w zasadniczych szkołach zawodowych odbywa się w oparciu o podstawy programowe poszczególnych zawodów wpisanych do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim realizują tę sama podstawę programową, co ich pełnosprawni rówieśnicy. Natomiast uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizują odrębną podstawę programową, przygotowaną wyłącznie dla potrzeb tej grupy uczniów, w szkołach specjalnych przysposabiających do pracy. Dzięki temu uczniowie ci mogą przygotowywać się do pełnienia różnych ról zawodowych, a nie konkretnego, wyodrębnionego zawodu, którego zdobycie mogłoby przekroczyć ich możliwości (przysposobienie do pracy rozumiane jest jako kształtowanie właściwych postaw wobec pracy, przyswajanie podstawowej wiedzy o pracy i poznawanie typowych sytuacji związanych z pracą, uczenie wykonywania różnych prac, w tym porządkowych i pomocniczych oraz opanowanie podstawowych umiejętności i czynności pracy, a także przygotowanie do podjęcia samodzielnej lub wspomaganej pracy na określonym stanowisku na wolnym lub chronionym rynku pracy).
W Szczecinie w roku szkolnym 2013/2014 uczyło się na poziomie ponadgimnazjalnym 235 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną – 139 z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu lekkim, 60 z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz 36 z niepełnosprawnościami sprzężonymi z niepełnosprawnością intelektualną.
Według danych z raportu Systemu Informacji Oświatowej (stan na 31.03.2014 r.) uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim (łącznie 139 uczniów) wybrali zawody: kucharz – 26 uczniów, ogrodnik – 23, cukiernik – 16, krawiec – 15, ślusarz – 15, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej – 10, sprzedawca – 9, introligator – 8, malarz-tapeciarz – 7, stolarz – 6, tapicer – 4. Tylko 5 spośród ww. uczniów wybrało ogólnodostępną zasadniczą szkołę zawodową – w szczecińskim Centrum Edukacji Ogrodniczej. Pozostali kształcą się w zasadniczej szkole zawodowej specjalnej - 133 w SOSW Nr 2 oraz 1 w SOSW dla Dzieci Niesłyszących. Natomiast 96 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi kształci się w dwóch szczecińskich szkołach specjalnych przysposabiających do pracy: 52 uczniów w Szkole Specjalnej Przysposabiającej o Pracy Nr 1 w SOSW Nr 1 (w tym 7 realizuje indywidualny program terapeutyczny w OREW), a 43 uczniów w Szkole Specjalnej Przysposabiającej o Pracy Nr 2 w SOSW Nr 2 (w tym 3 realizuje indywidualny program terapeutyczny w OREW).
Obecny stan szczecińskiego szkolnictwa zawodowego zaspakaja potrzeby uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Rozwój naszego szkolnictwa w tym zakresie zależy od potrzeb tej grupy uczniów oraz lokalnego rynku pracy (np. wprowadzanie nowych zawodów), a także ewentualnych zmian prawa oświatowego. W związku z powyższym w najbliższych latach nie planuje się w Szczecinie zmian w zakresie szkolnictwa zawodowego uczniów z niepełnosprawnością intelektualną – innych niż dostosowywanie oferty do ww. potrzeb.
Interpelacja: dot. szkolnictwa zawodowego dla młodzieży niepełnosprawnej