Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin
2023 rok
ZA ISTOTNE OSIĄGNIĘCIA ARTYSTYCZNE W 2023
Katarzyna Szeszycka
Malarka, artystka interdyscyplinarna, profesorka Akademii Sztuki w Szczecinie. Tworzy przestrzenne realizacje odnoszące się do granicy percepcji. The Model of Swarm (2019) – ćwiczenie sensualne umożliwiające rysowanie w umyśle przestrzeni za pomocą dźwiękowej sugestii ruchu, Białe rośliny (2014/15) – organiczne białe łąki hodowane bez udziału światła. Współtworzy niezależną FREEDOM GALLERY w szczecińskiej OFF MARINIE oraz Fundację Sztuki UPSIDE ART.
Nominowana za indywidualną wystawę malarską “Nocą będę opisywał słońca” zaprezentowaną w przestrzeniach szczecińskiej TRAFO Trafostacji Sztuki w listopadzie 2023 roku. Wystawa została uznana za jedną z najbardziej znaczących ekspozycji malarstwa współczesnego w Polsce w 2023 roku. Potwierdzeniem czego było wyjątkowe zainteresowanie ekspozycją, które towarzyszy zwykle inauguracjom wystaw mistrzów i klasyków malarstwa oraz dalszą eksploatacją tej wystawy w znaczących galeriach – instytucjach sztuki (w Szczecinie w otwarciu tej wystawy będącej jednocześnie imponującą instalacją Malarstwa i Światła zaaranżowanej w hali TRAFO – uczestniczyło kilkaset osób z całego kraju). Wydarzenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem odwiedzających i szeregiem znaczących publikatorów.
ZA CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI ARTYSTYCZNEJ
Jacek Piątkowski
Aktor. Debiutował na scenie teatru w Grudziądzu w 1970 roku. Następnie występował na deskach teatralnych Rzeszowa, Zielonej Góry, Białegostoku, Bydgoszczy. Od 1984 roku pracuje w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Aktorstwo Jacka Piątkowskiego jest bezkompromisowe, osiągnął mistrzostwo w rolach podejmujących trudne tematy, pokazujące kruchość i niedoskonałość człowieka.
Do jego najbardziej znaczących ról należą takie kreacje jak:
- Leon Węgorzewski w „Matce” Witkiewicza (reż. Ryszard Major),
- Frank Foster w „Jak się kochają w niższych sferach” (reż. Ryszard Major),
- Organ III w sztuce „Magnifikat” Włodzimierza Szturca (reż. Anna Augustynowicz),
- Widmo Pana w „Dziadach. Część druga” Adama Mickiewicza (reż. Irena Jun)
Wielokrotnie współpracował ze szczecińskim Teatrem Krypta, w którym wystąpił w „Dziejbie leśnej” według Leśmiana, ale również m.in. w takich inscenizacjach jak „Drakula” czy „Love Boutique”.
Jacek Piątkowski w swoim dorobku ma współpracę z wieloma cenionymi w środowisku reżyserami, wspomnianą Anną Augustynowicz (m.in. „Akropolis”, „Beckomberga”, „Wesele”) i Ireną Jun („Pan Tadeusz”), a także Marcinem Liberem („Makbet”), Pawłem Kamzą („Skocznia w Jerozolimie”), Eweliną Marciniak („Piotruś Pan”), Piotrem Ratajczakiem („Lalka”), Wojciechem Klemmem („Życie jest snem”, „Judyta”) czy Justyną Celedą („Ożenek”).
W 2016 roku otrzymał Nagrodę Jury „Oko Recenzenta” za zawodowe mistrzostwo w ramach plebiscytu Bursztynowy Pierścień.
W 2022 roku wcielił się w postać czułego narratora i osoby stojącej na straży rzetelnej wiedzy w znakomicie przyjętej zarówno przez widzów, jak i krytykę, „Edukacji seksualnej” w reżyserii Michała Buszewicza.
Zachwycił tytaniczną pracą i aktorskim kunsztem – wcielając się w tytułową rolę „Ojca” w dramacie Floriana Zellera w reżyserii Norberta Rakowskiego.
„Jacek Piątkowski stworzył wielki teatr (…) pokazał wyżyny aktorstwa, które w jego wykonaniu do tej pory widzowie mogli oglądać głównie w rolach drugoplanowych (…) mówił reżyser spektaklu. W sezonie 2020/2021 Jacek Piątkowski obchodził 50-lecie pracy artystycznej.
Gra w przedstawieniach:
- „Ojciec”, reżyseria: Norbert Rakowski, premiera: 8 października 2022; André
- „Edukacja seksualna”, reż. Michał Buszewicz, prapremiera: luty 2022
- „Lalka”, reż. Piotr Ratajczak, premiera: 5 czerwca 2021; Książę Dalski
- „Być jak Beata”, reż. Magda Miklasz, premiera: 2 lutego 2019
Nagrody:
- Najlepszy aktor sezonu 2022/2023: Bursztynowy Pierścień za tytułową rolę w spektaklu „Ojciec” w reż. Norberta Rakowskiego
- Oko recenzenta za wybitne osiągnięcia sceniczne (Bursztynowy Pierścień 2016)
ZA INNOWACYJNE POMYSŁY I EFEKTYWNE DZIAŁANIA NA RZECZ UPOWSZECHNIANIA KULTURY, KTÓRE MIAŁY MIEJSCE W 2023 ROKU
Chór Politechniki Morskiej - Stowarzyszenie
Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją założycielki dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch w 2023 roku obchodził 20-lecie swojego istnienia. Zespół stał się wizytówką miasta i regionu, szerząc kulturę marynistyczną w kraju i poza jego granicami. Grupa ma na swoim koncie setki koncertów, kilkanaście międzynarodowych tournée i blisko 80 głównych nagród (w tym 13 Grand Prix i 47 Złotych Medali), zdobytych na prestiżowych, międzynarodowych festiwalach chóralnych, a także liczne nagrody uznaniowe instytucji kultury. Chór ma też na swoim koncie 9 płyt CD, 16 teledysków, m.in. do utworu Living on the prayer z Piotrem Cugowskim, czy Toss a coin to your Witcher z serialu Wiedźmin. Obecnie zespół liczy ponad 150 osób, a liczba jego członków ciągle wzrasta.
Różnorodność repertuaru (marynistyczny, sakralny, ludowy, rozrywkowy, a także oratoryjno-kantatowy i operowy) oraz intensywna aktywność artystyczna porównywalna jest z działalnością zespołu zawodowego. Dyrygentka i założycielka Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie (do niedawna Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie) to dr hab. Sylwia Fabiańczyk-Makuch - profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, z którym od 2003 roku koncertuje, z pasją propagując sztukę chóralną oraz zdobywając liczne nagrody w kraju i za granicą.
Nagrody, wyróżnienia, nagrania i koncerty 2023:
- 1 miejsce w kategorii chóry mieszane na 41. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Warnie w Bułgarii, podczas 60. Edycji Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego „Seghizzi” (Gorizia- Włochy) Grand Prix, 1 miejsce polifonie sacrum i profanum od renesansu do współczesności, 2 miejsce w kategorii muzyki gospel, pop oraz jazz. Nagroda specjalna „Andrea Giorgi” dla najlepszego dyrygenta. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany Chórowi Politechniki. Nagroda dla nauczyciela i wychowawcy „Zachodniopomorskie Skrzydła Edukacji”. Odznaka Honorowa „Gryfa Zachodniopomorskiego „.Nominacja do nagrody Fryderyk albumu „The Sound of the Sea”.
- Nagrania i publikacje autorskich albumów: „Piękna jak księżyc" Zuzanny Falkowskiej, teledyski: „Solitude Love Song”, „Human”, „All I want for Christmas is You”
- Koncerty i wydarzenia m.in. Koncert Noworoczny, koncerty chcarytatywne, koncert symfoniczny „ Requiem d-moll KV 626” W.A. Mozarta (Filharmonia w Koszalinie),
- Koncert symfoniczny z dziełem Zbigniewa Presinera „Requiem dla mojego przyjaciela” w Filharmonii w Szczecinie. Koncerty z Dawidem Podsiadło, Organkiem, Voo Voo/Anawa Project.
- udostępnił:
- Wydzial Kultury
- wytworzono:
- 2024/06/11
- odpowiedzialny/a:
- Sylwia Leks
- wprowadził/a:
- Anna Stępień
- dnia:
- 2024/06/11 12:20:35
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Stępień | 2024/06/11 12:20:35 | poprawka edycyjna |
Tomasz Czerniawski | 2024/05/23 11:07:07 | poprawka edycyjna |
Anna Stępień | 2024/05/21 13:49:15 | wprowadzanie danych |