przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin

2020 rok

Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin za całokształt działalności artystycznej

After Blues
Zespół muzyczny

zdjęcie After Blues, dwaj panowie z gitarami

Ten szczeciński duet: Leszek Piłat (bas, vocal, perkusja) i Waldemar Baranowski (gitara, instrumenty perkusyjne, vocal) występuje na scenie już 40 lat !
Muzycy wypracowali własny muzyczny wizerunek - wysublimowany, oszczędnie grany blues w balladowej otoczce. Na swoim koncie mają 14 autorskich płyt oraz gościnny udział w wielu projektach. Ostatnia płyta została nagrana podczas ubiegłorocznego jubileuszowego koncertu „Blues łączy pokolenia” w Ogrodzie Różanym i wydana w formie CD pack i LP.
Występowali w Niemczech, Szwecji, Danii, Czechosłowacji i Rosji. Przez blisko dwa lata byli zespołem akompaniującym na koncertach Tadeuszowi Nalepie, a przez 11 lat Mirze Kubasińskiej.
W 2008 r. duet „After Blues” był nominowany do nagród „Fryderyki” i „Superjedynki”.
W 2013 r. otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Pro Arte” – za ogromny wkład w polską muzykę bluesową, za wieloletnią twórczą działalność, w podziękowaniu za rozwój kultury muzycznej w Polsce oraz promowanie regionu zachodniopomorskiego w kraju i poza jego granicami.
Autorski utwór „Zobacz jak pięknie”, który doszedł do 5 miejsca Listy Przebojów „Trójki”, zajął 13 miejsce w podsumowaniu I dekady XX wieku, a w roku 2008 w kategorii „blues” otrzymał nagrodę Polskich Melomanów ( LP „Trójki). W roku 2012 ukazał się na płycie „Perły z Listy Przebojów Trójki” (wybór Marka Niedźwieckiego).
Ważne wydarzenia w dorobku zespołu to m.in. I miejsce na Festiwalu „Rawa Blues” , udział w Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu, na „Jazz Jamboree” , na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie.
„After Blues” nagrał kilkanaście programów radiowych i kilka telewizyjnych. Był inicjatorem ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Bluesowej „BLUESADA” ,
inicjuje i występuje na imprezach charytatywnych, m.in.: koncerty dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a w Domu Kultury „Słowianin” od kilku lat organizuje bezpłatne koncerty w ramach „Zaduszek Bluesowych”, a od czterech lat wspólnie z Caritas Polska, Oddział w Szczecinie - koncerty dla bezdomnych i samotnych pn. „Przystań na Bluesa”.

Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin za istotne osiągnięcie artystyczne w 2020 roku

Konrad Pawicki
Aktor, poeta, reżyser

zdjęcie Konrada Pawickiego

Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu (1990).Od ukończenia studiów jest aktorem Teatru Współczesnego w Szczecinie. Współpracował także z Operą na Zamku w Szczecinie, przez 10 lat był szefem artystycznym Piwnicy przy Krypcie. Zagrał w ponad sześćdziesięciu przedstawieniach teatralnych. Grywa także w filmach i serialach.
Napisał polskie teksty do piosenek Nicka Cave'a (wspólnie z Joanną Prykowską), Jima Morrisona (razem z Ireną Naumowicz) oraz zespołu Tiger Lillies. Utwory te wykonywał w spektaklach granych na scenie Piwnicy przy Krypcie. Od trzydziestu lat pisze i śpiewa śpiewa własne piosenki z muzyką tworzoną przez znakomitych szczecińskich kompozytorów. Występuje z towarzyszeniem grupy młodych muzyków pod szyldem Konrad Pawicki & Band.
Jest prezenterem i aktorem radiowym, bywał felietonistą. Ma w swoim dorobku także dwa tomiki poetyckie: Kobietojad i Niech żyję.
Rok 2020 był dla Konrada Pawickiego rokiem bardzo pracowitym. W lutym – premiera spektaklu „Będzie dobrze, Cohen”, potem w Teatrze Współczesnym intensywna praca nad rolą Ojca w spektaklu „Beckomberga” Sary Stridsberg w reżyserii Anny Augustynowicz, która zaowocowała jedną z ważniejszych kreacji w jego dotychczasowej karierze. W ubiegłym roku ukazała się też trzecia autorska płyta „Jeszcze raz” wydana przez szczecińską wytwórnię płytową Jimmy Jazz Records wespół z samym autorem, a powstała dzięki Stypendium Twórczemu Miasta Szczecin.

W 2020 roku miała miejsce także realizacja superprodukcji literacko-słuchowiskowej, zatytułowanej „Horroropera – po tamtej stronie burzy” - książki dla dzieci (choć ucieszy także dorosłych) wraz z dołączonymi do niej płytami CD, której był autorem (wspólnie z Ireną Naumowicz), scenarzystą i reżyserem słuchowiska .

Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin za innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury w 2020 roku

Rafał Bajena
Producent filmowy, FilmServices

zdjęcie Rafała Bajeny

Zajmuje się produkcją filmową i jej zagadnieniami prawno-ekonomicznymi, wspierając od lat rozwój przemysłu audiowizualnego w mieście i regionie.
Znany z nowatorskich metod realizacji i skutecznych, niekonwencjonalnych metod upowszechniania sztuki i kultury jako wyrazu międzyludzkiej komunikacji. Siła jego działań polega na innowacyjnych metodach i otwartości na współpracę z wieloma instytucjami i osobami. Wśród wielu ciekawych i prototypowych działań na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, na uwagę zasługują min. odświeżenie legendy Filipinek, od 2017 „Spotkania przy Najdłuższej Alei Miasta” ożywianie centrum z udziałem instytucji, przedsiębiorców i mieszkańców, współpraca z Rep. Czeską „Cesky Mesic v Stetinie” oraz „Stetin v Plzne Konejner” z udziałem kilkunastu instytucji i ponad 50 artystów w ramach „ESK Pilzno 2015”, Galeria Wzorcowa, Kinoteatr „PodZłotymLeszczem” i KafeKultura czyli pozainstytucjonalny dom kultury środowisk twórczych, w 2016 inspirator „Spaceru Szlakiem Mozaik i Graffiti”. Pasjonują go nieszablonowe projekty skierowane do lokalnej społeczności dając jej możliwość obcowania z kulturą wysoką. Autorskie projekty angażujące różne grupy środowiskowe i wiekowe. Upowszechnia sztukę współczesną, ale przede wszystkim wspiera samych twórców- młodych dobrze rokujących i docenianych związanych z tą miejscowością.

W 2020r. zrealizował szereg przedsięwzięć artystycznych:

  • plenerowe koncerty fortepianowe pt. „Chopenizacja „ i „Bethovenizacja „Szczecina
  • działalność ukierunkowane na integrację społeczną w Obiekcie Kreatywnym Jadwiga- współpraca STBS
  • realizacja kolejnych edycji Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Kamienic
  • cykl działań motywujących młodych twórców i organizatorów do samodzielnej aktywności kreatywnej.
  • cykl WITRYNA , we współpracy z Akademią Sztuki
  • Prototypowa Akcja „Miejskie Przedszkole Kreatywne” Przedszkolem nr.30 , włączający twórców do kreatywnego rozwoju dzieci.
udostępnił:
Wydzial Kultury
wytworzono:
2021/06/16
odpowiedzialny/a:
dyrektor wydziału
wprowadził/a:
Tomasz Czerniawski
dnia:
2021/06/17 14:53:29
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Tomasz Czerniawski 2021/06/17 14:53:29 aktualizacja
Małgorzata Andryszewska 2021/06/17 13:53:06 aktualizacja
Małgorzata Andryszewska 2021/06/17 11:38:28 aktualizacja
Małgorzata Andryszewska 2021/06/17 11:34:33 aktualizacja
Małgorzata Andryszewska 2021/06/17 11:32:11 akrualizacja
Małgorzata Andryszewska 2021/06/17 11:28:58 akrualizacja
Małgorzata Andryszewska 2021/06/17 11:25:31 akrualizacja
Małgorzata Andryszewska 2021/06/17 09:50:33 akrualizacja
Tomasz Czerniawski 2021/04/09 15:24:31 nowa pozycja