przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Zapraszamy na koncert Baltic Neopolis Orchestra


Z przyjemnością zapraszamy na pierwszy w tym roku koncert Baltic Neopolis Orchestra w ramach cyklu "Muzeum Muzyki" organizowanego wspólnie z Muzeum Narodowym w Szczecinie i dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Koncert pn. "In memoriam" odbędzię się w Muzeum Historii Szczecina (Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie) w dniu 29.03.2014 o godz. 18.

Dmitrij Szostakowicz i Gustav Mahler, obaj uznawani przez krytyków za najwybitniejszych symfoników w historii muzyki, tworzyli również arcyciekawe, choć mniej znane, utwory kameralne. Pełne dramaturgii Trio Fortepianowe Nr 2 rosyjskiego kompozytora oraz Kwartet Fortepianowy Mahlera usłyszymy podczas koncertu "In memoriam" w wykonaniu muzyków Baltic Neopolis Orchestra oraz pianisty Michała Francuza. Przestrzeń Muzeum Historii Szczecina wypełni również muzyka Alfreda Schnittkego, który czerpał z twórczości obydwu kompozytorów.

Trio Fortepianowe Dmitrija Szostakowicza wyróżnia się z wielu powodów. Zostało napisane w 1944 roku, chwilę po ukończeniu VIII Symfonii, z którą dzieli swoją ogólną strukturę. Jest również hołdem złożonym ofiarom Holocaustu, którego horror i okrucieństwo odcisnęło ogromne piętno na późniejszej twórczości kompozytora. Kompozycja została dedykowana biskiemu przyjacielowi Iwanowi Sollertinskiemu, z którym konsultował pierwsze szkice utworu. Całość składa się z 4 części: Andante, Allegro con brio, Largo, Allegretto.

Gustav Mahler za życia ceniony był przede wszystkim jako dyrygent, a jego własne kompozycje nigdy nie zostały do końca zaakceptowane przez wiedeńskie środowisko muzyczne. Stopniowo jednak utorowały sobie drogę do sal koncertowych całego świata. Kwartet Fortepianowy a-moll jest jednym z nielicznych utworów kameralnych Mahlera, w dodatku niedokończonym. Kompletna jest tylko część pierwsza. Mahler prawdopodobnie zdecydował na zniszczenie pozostałych części, a powody tego działania do dziś pozostają tajemnicą. Kwartet można usłyszeć w filmie "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese'a.

Po ponad stu latach kompozytor, pianista i teoretyk muzyki Alfred Schnittke zdecydował się skończyć dzieło Mahlera bazując na zachowanych 24 taktach z II części kwartetu i wykorzystując fragmenty swojego własnego Concerto grosso nr 4 – V Symfonii.

Z muzykami Baltic Neopolis wystąpi pianista Michał Francuz. Urodził się w 1980 roku w Szczecinie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku dziewięciu lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Szczecinie. W latach 1992-1998 kontynuował swój rozwój w Państwowym Liceum Muzycznym w Szczecinie w klasie fortepianu dr. Mikołaja Szczęsnego. Obecnie jest pracownikiem Akademii Muzycznej im I. J. Paderewskiego w Poznaniu gdzie aktywnie uczestniczy w akademickiej działalności koncertowej.

Inaugurował recitalem fortepianowym Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Antoninie, wielokrotnie koncertował w Dworku Chopina w Żelazowej Woli oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie, podróżował z recitalami po wielu scenach Europy.

In memoriam
29 marca 2014 (sobota)
Godzina 18:00 (wystawy od godz. 17:00)
Muzeum Historii Szczecina Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Księcia Mściwoja II 8 (Ratusz Staromiejski)

Wykonawcy:
Michał Francuz (fortepian)
Filip Lipski (skrzypce)
Emilia Goch (altówka)
Tomasz Szczęsny (wiolonczela)

Program:
Dmitrij Szostakowicz - Trio Fortepianowe Nr 2, e-moll, op. 67
Gustav Mahler - Kwartet Fortepianowy a-moll
Alfred Schnittke - Kwartet Fortepianowy

Wystawy:
Dzieje Szczecina - historia i kultura od czasów najdawniejszych do współczesności
Najstarsze karty z dziejów Szczecina
Szczecin w czasach szwedzkich i pruskich, przemiany w mieście do końca XIX wieku
Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku

Bilety:
20 zł (normalny) / 10 zł (uczniowie, studenci, seniorzy)
Do nabycia w dniu koncertu w Muzeum Historii Szczecina (od godz. 17)
Informacja: biuro@balticneopolis.pl  lub tel. 660-326-755

Organizator: Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Koncert dofinansowany przez: Pomorze Zachodnie
Sponsor: Zakład Budowlany Siemaszko
Partnerzy: Akademia Sztuki w Szczecinie, 13 Muz, Drukarnia Kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury, Echo Szczecina, Radisson Blu, Fitness World, Agencja Muzyczna Onomatopeja
 


udostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych, wytworzono: 2014/03/25, odpowiedzialny/a: Katarzyna Bukowska, wprowadził/a: Katarzyna Bukowska, dnia: 2014/03/25 08:35:15
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Bukowska 2014/03/25 08:35:15 nowa pozycja