przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Zestaw pytań od 6-11 i odpowiedzi


 Szczecin, dn. 2014-10-24

 

 

 

Wykonawcy

biorący udział w postępowaniu

 

Nasz znak: BZP-S.271.219.5.2014.AB

Znak sprawy: BZP/108/14

Dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Świadczenie usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych gromadzonych w ogólnodostępnych punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych położonych na terenie Gminy Miasto Szczecin oraz ich wyposażenie w pojemniki na odpady gromadzone w sposób selektywny”.

Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęło pytanie, dotyczące treści siwz. Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z zm.), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytania wraz z odpowiedzią:

 

Pytanie nr 6.

Zamawiający w rozdziale X SIWZ – Sposób obliczenia ceny oferty, w pkt.4 ppkt. 3) określił, że cena podana w ofercie powinna zawierać wszelkie inne koszty, w tym mianowicie utrzymanie porządku na terenie MINI PSZOK oraz terenie przylegającym.

W związku z powyższym proszę o doprecyzowanie, co Zamawiający rozumie pod pojęciem teren przylegający. Czy należy utrzymywać porządek wokół zestawu dzwonów do zbiórki selektywnej na terenie o promieniu np. 2 metrów od pojemników?”

Odpowiedź

Załącznik nr 10 do SIWZ, Opis Przedmiotu Zamówienia, rozdział I, ust. 1. lit. c stanowi, iż przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług polegających na utrzymaniu w czystości miejsc ustawienia pojemników oraz terenu bezpośrednio przyległego do nich. Poszczególne lokalizacje MINI PSZOK mogą się różnić ze względu na otoczenie i charakter zabudowy. W związku z tym, Zamawiający nie określa odległości terenu objętego powyższym zapisem. Wykonawca ma obowiązek uporządkowania terenu MINI PSZOK oraz terenu bezpośrednio przyległego do miejsca ustawienia pojemników.

 

Pytanie nr 7

Zamawiający w rozdziale IV Opisu przedmiotu zamówienia (załącznik nr 10 do SIWZ) w pkt. 1 ppkt. 6) określił, że przedmiot zamówienia będzie realizowany w szczególności poprzez kontrolę stanu zapełnienia pojemników oraz dodatkowe opróżnienia pojemników w przypadku wystąpienia takiej konieczności lub na zgłoszenie Zamawiającego.

W związku z powyższym proszę o sprecyzowanie przez Zamawiającego sposobu w jaki Wykonawca ma dokonywać kontroli stanu zapełnienia pojemników/dzwonów?”

Odpowiedź

Wykonawca, w trakcie realizacji usługi/ przedmiotu zamówienia, może zgłosić potrzebę dodatkowych odbiorów bądź zwiększonej ich częstotliwości z danego punktu. Dodatkowo, zwiększenie ilości odbiorów odpadów z MINI PSZOK następować będzie na zgłoszenie Zamawiającego.

 

Pytanie nr 8

„Zamawiający w rozdziale IV Opisu przedmiotu zamówienia (załącznik nr 10 do SIWZ) w pkt. 22 określił, że w przypadku, gdy w trakcie realizacji usługi, Wykonawca stwierdzi, że w pojemniku zgromadzone zostały odpady inne niż odpady wymienione w rozdziale I ust. 3. oraz są gromadzone poza pojemnikami do tego celu przeznaczonymi, Wykonawca realizuje usługę odbioru i zagospodarowania tych odpadów, jako zmieszanych (20 03 01) i rozlicza odbiór tych odpadów zmieszanych wg stawki 430 (słownie: czterysta trzydzieści) złotych brutto za odbiór i zagospodarowanie 1 Mg (jednej tony) odpadów.

Informuję, że jako Wykonawca jesteśmy w stanie stwierdzić rodzaj zgromadzonych odpadów dopiero po wysypaniu ich z pojemnika typu dzwon na pojazd odbierający odpady . W związku z tym, w przypadku wysypania odpadów komunalnych zmieszanych do wcześniej odebranych już selektywnie zebranych (np. papieru) powinniśmy przeklasyfikować cały transport jako 20 03 01. Jak w takim przypadku Zamawiający przewiduje określenie przez Wykonawcę masy odbioru odpadów komunalnych zmieszanych?”

Odpowiedź

Z doświadczenia Zamawiającego, wynikającego z zarządzania systemem gospodarowania odpadami powstającymi na nieruchomościach zamieszkałych, wynika iż sytuacja opisana w przedmiotowym pytaniu nie ma miejsca. Ewentualne wystąpienie wspomnianego incydentu musi być przez Wykonawcę udokumentowane, a w myśl obowiązujących przepisów, nie dopuszczalne jest mieszanie odpadów oraz ich przekwalifikowanie w trakcie transportu stąd też, w przypadku odnotowania sytuacji przytoczonej powyżej, Wykonawca musi odebrać te odpady jako frakcję odpadów mieszanych przy wykorzystaniu odrębnego transportu. Stawka określona przez Zamawiającego jest sumą 3 składowych: kosztów podjazdu do punktu, odbioru wskazanych odpadów oraz ich zagospodarowania.

 

Pytanie nr 9

„Zamawiający w rozdziale VI Opisu przedmiotu zamówienia (załącznik nr 10 do SIWZ) w pkt. 2 określił, że podmiot realizujący usługę w całym okresie obowiązywania umowy gwarantuje odpowiedni stan sanitarny pojazdów i pojemników do odbioru odpadów poprzez ich mycie i dezynfekcję a w razie potrzeby w przypadku pojemników wymianę na nowe wolne od wad i zabrudzeń.

Czy powyższy zapis dotyczy również przypadków zniszczenia/zdewastowania pojemników przez osoby trzecie? Co w przypadku nadmiernego niszczenia pojemników przez mieszkańców, czy Zamawiający przewiduje rekompensatę w takiej sytuacji?”

Odpowiedź

Zamawiający nie przewiduje rekompensat wymienionych powyżej. Incydenty opisane w pytaniu, stanowią nieliczne przypadki, a zabezpieczenie właściwej ilości pojemników leży po stronie podmiotu realizującego zamówienia.  Wspomniane wyżej zajścia należy traktować jako ryzyko ponoszone przez Wykonawcę. 

 

Pytanie nr 10

„Zamawiający w rozdziale X SIWZ – Sposób obliczenia ceny oferty, w pkt.3 ppkt. 4) określił, że cena podana w ofercie musi obejmować wszystkie prace składające się na rzetelne wykonanie przedmiotu zamówienia w szczególności: przekazanie ich do odzysku lub recyklingu.

W związku z powyższym zapisem, pragnę poinformować, iż recykling jest jednym z procesów odzysku odpadu, więc odzysk odpadów jest pojęciem szerszym niż recykling. Wg Ustawy o odpadach nie wszystkie procesy odzysku odpadów są formą recyklingu w związku z tym, proszę o dokonanie zmiany zapisu w ww. punkcie SIWZ.”

Odpowiedź

Zamawiający nie przewiduje zmiany zapisu ppkt. 4) w pkt 3 X rozdziału SIWZ . Zastosowany przez Zamawiającego zapis nie stanowi naruszenia przepisów ustawy o odpadach jak również nie wpływa na sposób określenia ceny, która obejmować ma wszystkie prace związane ze przedmiotem zamówienia, a ich wykonanie ma być rzetelne i w zgodzie z przepisami prawa.

 

Pytanie nr 11

„Zamawiający w rozdziale VI Opisu przedmiotu zamówienia (załącznik nr 10 do SIWZ) w pkt. 7 ppkt. 4 określił, że odpowiedzialność za wybór usługodawcy GPS oraz prawidłowe funkcjonowanie systemu GPS ponosi Wykonawca. Awaria u usługodawcy GPS będzie traktowana, jako zawiniona przez Wykonawcę.

Co dokładnie Zamawiający rozumie pod pojęciem awaria systemu (jak długa awaria)? Czy jeżeli system jest aktualizowany i nie ma do niego dostępu (o czym Zamawiający jest poinformowany) to czy również Zamawiający traktuje to zdarzenie jako awarię z winy Wykonawcy?”

Odpowiedź

Pod pojęciem ‘awarii systemu’ Zamawiający rozumie sytuację braku możliwości zweryfikowania sposobu realizacji usługi w czasie dłuższym niż cztery godziny w danym dniu, w okresie od poniedziałku do piątku. Natomiast w kwestii aktualizacji systemu, według najlepszej wiedzy Zamawiającego, procesy takie realizowane są w porach, gdy nie jest świadczona usługa, jak również w porach, gdy zamawiający  nie wykonuje czynności kontrolnych (np. w porze nocnej).


udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2014/10/24
odpowiedzialny/a:
Bartłomiej Miluch
wprowadził/a:
Alicja Buczkowska-Jóśkowiak
dnia:
2014/10/24 09:35:14
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Alicja Buczkowska-Jóśkowiak 2014/10/24 09:35:14 Dodanie pytania i odpowiedzi