Wyjaśnienia treści SIWZ
pytania i odpowiedzi nr 2
Szczecin 2013-03-22
Wykonawcy
Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Miasto Szczecin”
Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz.
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 t. j), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:
Pytanie 1
dot. załącznika nr 7 do SIWZ
Czy Zamawiający zakłada na każdy rok trwania zamówienia takie same ilości zarówno zmieszanych odpadów komunalnych, jak i odpadów zbiorowych selektywnie?
Odp.
Przedmiot zamówienia obejmuje odbiór i zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych wytworzonych na terenie miasta na nieruchomościach zamieszkałych. W ramach modyfikacji nr 1
z dnia 15 marca 2013 r., w załączniku nr 1 do siwz – wzór oferty, dla poszczególnych części zamówienia, w tabelach w kolumnie 3 zostały wpisane wartości „szacunkowej ilości odpadów” przeznaczonych do odebrania i zagospodarowania w okresie obowiązywania umowy.
Pytanie 2
dot. załącznika nr 7 do SIWZ
Czy Zamawiający może podać przewidywane ilości odpadów o kodach: 150101, 150102, 150104, 150105, 150107, 150103, 150108 z podziałem na poszczególne frakcje, które obejmuje przedmiot przetargu? Wobec powyższego jaka ilość przypada na szkło opakowaniowe na papier oraz na opakowania z tworzyw sztucznych, metale i opakowania wielomateriałowe?
Odp.
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji w zakresie wskazania szacunkowej ilości odpadów opakowaniowych z podziałem wg kodów, przeznaczonych do odebrania i zagospodarowania
w okresie obowiązywania umowy.
Pytanie 3
dot. stosowania zapisów ustawy PZP
Z dniem 20 lutego wchodzi w życie Ustawa z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi (Dz. U. z 2012 r., poz. 1271) Biorąc pod uwagę poniższe terminy :
1) 19.02.2013 – przekazanie treści ogłoszenia o zamówieniu do Urzędu Oficjalnych Publikacji
2) 21.02.2013 – przekazanie zmiany ogłoszenia do Urzędu Oficjalnych Publikacji
3) 23.02.2013 – opublikowanie ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym UE
Czy Zamawiający w przedmiotowym postępowaniu będzie stosował zapisy ww. ustawy czy też zapisy obowiązujące przed 20.02.2013 r. ?
Odp.
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego zostało wszczęte w dniu 19.02.2013 r. zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, do postępowań o udzielenie zamówienia wszczętych , a nie zakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe, czyli ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.).
Pytanie 4
dot. Rozdz. V pkt 3 ppkt 4) SIWZ
Zamawiający w Rozdziale V SIWZ ust. 3 pkt 4 – wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych – wymaga wypełnienia Załącznika Nr 5. W załączniku tym (por. tabela) określono do przedstawienia wykaz „pojazdów”.
Dodatkowo w wymienionym wyżej pkt. 4 napisano „w przypadku składania oferty wspólnej wykonawcy składają jeden wspólny wykaz osób którymi dysponują lub będą dysponować”
Czy na potwierdzenie spełnienia warunku jakim jest dysponowanie narzędziami, wyposażeniem zakładu i urządzeniami technicznymi, jest wskazanie tylko pojazdów jakimi dysponuje lub będzie dysponował Wykonawca?
Odp.
Zamawiający dokonał Modyfikacji nr 1 SIWZ i załączników z dnia 15 marca 2013 r. zmieniając zapis pkt 3 w rozdziale V SIWZ
Załącznik nr 5 stanowi „wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy usług”, natomiast załącznik nr 10 „wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia”. Wykonawca wypełnia załączniki.
Pytanie 5
dot. Załącznika nr 7 rozdział V pkt 2 ust. 6
W załączniku Nr 7 pkt V ust. 2 pkt 6 widnieje zapis o wymaganych normach dla pojemników PN-EN 840. Normy te składają się z kilku części:
EN 840-1 dotyczy pojemników dwukołowych o pojemności do 400l. do grzebieniowych mechanizmów załadowczych,
EN 840-2 dotyczy pojemników czterokołowych o pojemności do 1300l. z płaską (płaskimi) pokrywą (pokrywami) do obrotowych i/lub grzebieniowych mechanizmów załadowczych,
EN 840-3 dotyczy pojemników czterokołowych o pojemności do 1300l. z wypukłą (wypukłymi) pokrywą (pokrywami) do obrotowych i/lub grzebieniowych mechanizmów załadowczych,
EN 840-4 dotyczy pojemników czterokołowych o pojemności do 1700l. z płaską (płaskimi) pokrywą (pokrywami) do obrotowych z systemem BG i/lub szerokogrzebieniowych mechanizmów załadowczych
Normy te nie dotyczą pojemników 110l. wskazanych przez Zamawiającego tj. okrągłych, ocynkowanych, bez kółek ani pojemników wskazanych do selektywnej zbiórki (za wyjątkiem 1100l.)
Czy Zamawiający zapomniał dodać zapisy o normach dla pozostałych pojemników czy też pozostałe pojemniki nie muszą spełniać Polskich Norm i są w tym postępowaniu dopuszczone do wykorzystania.
Odp.
Rodzaje pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości zostały określone w rozdziale 3 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin wprowadzonego Uchwałą Nr IV/N/692/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2012 r. Zapis w rozdziale V załącznik nr 7 do SIWZ w pkt. 2 ust. 6 jest zgodny z ustaleniami prawa miejscowego w zakresie stosowania pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych spełniających polską normę PN-840.
Pytanie 6
Dot wzoru umowy.§ 12 ust. 1 lit. ca)
We wzorze umowy par. 12 ust. 1 pkt c ppkt ca – wymienione są kary za brak wywozu odpadów segregowanych:
- z pojemników lub worków na nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej w wysokości 108,49 zł za każdy pojemnik lub worek.
- z pojemników lub worków na nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej w wysokości 11,77 zł za każdy pojemnik lub worek.
Czy kara jest niezależna od wielkości pojemnika/worka ?
Odp.
Ustalona wielkość kary umownej dla przypadku nie odebrania odpadów zbieranych w sposób selektywny, jest niezależna od wielkości zastosowanego pojemnika na nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej oraz rodzaju i wielkości worka na nieruchomości jednorodzinnej.
Pytanie 7
dot. wzoru umowy § 12 ust. 1 lit. ca)
Dlaczego jest wymieniony „worek” przy zabudowie wielorodzinnej skoro w tej zabudowie dopuszczalne jest gromadzenie selektywne tylko w pojemnikach oraz dlaczego wymieniony „pojemnik” przy zabudowie jednorodzinnej skoro w tej zabudowie dopuszczalne jest gromadzenie selektywne tylko w workach (a worek ewentualnie może być umieszczony w pojemniku)?
Odp.
Zamawiający dokona modyfikacji poprzez wprowadzenie w załączniku nr 6 do siwz – wzór umowy zapisu w brzmieniu:
„ca) zbieranych i odbieranych w sposób selektywny:
- z pojemników na nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej w wysokości 108,49 złotych za każdy pojemnik,
- z worków na nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej w wysokości 11,77 złotych za każdy worek,”
Pytanie 8
dot.§ 7w załączniku nr 6 – wzór umowy
Zamawiający wymaga od Wykonawcy osiągnięcia określonych poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia frakcji odpadów komunalnych składających się z papieru, tworzyw sztucznych i szkła (par. 7 umowy). Za brak osiągnięcia „w którymkolwiek roku obowiązywania Umowy…. Odpowiedniego poziomu recyklingu, wymaganego w danym roku kalendarzowym…” Wykonawca zapłaci karę umowną.
Czy wymóg osiągnięcia poziomu recyklingu nie powinien zostać określony tylko w stosunku do II półrocza roku 2013 i być odpowiednio niższy?
Odp.
Wymagany do uzyskania poziom recyklingu w roku 2013 wynosi co najmniej 12 % i odnosi się do ilości zebranych odpadów opakowaniowych przez wykonawcę w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2013 r.
Pytanie 9
dot.§ 12 ust. 1 lit. k) załącznika nr 6 – wzór umowy
W umowie w par. 12 ust. 1 pkt. k widnieje zapis o karze za nieoznakowanie lub nieczytelne oznakowanie lub nietrwałe oznakowanie w widocznym miejscu pojazdów służących do wykonania przedmiotu Umowy poprzez umieszczenie na nich nazwy i danych teleadresowych przedsiębiorcy oraz logo Zamawiającego.
Sprzęt może być częściowo własnością Wykonawcy, bądź własnością podmiotu trzeciego. Jeśli jest to celowo umieszczony zapis – kto poniesie koszt przygotowania tego oznakowania, w jakiej będzie formie oraz jakiej wielkości i gdzie umieszczone? Czy może jednak chodzi o logo przedsiębiorcy?
Odp.
Koszt przygotowania obciąża Zamawiającego. Wielkość i format będzie przedmiotem uzgodnienia dokonanego przez Zamawiającego z Wykonawcą na podstawie weryfikacji możliwości technicznych dla poszczególnych pojazdów.
Pytanie 10
dot. Rozdziału XV SIWZ oraz Załącznika nr 1 do SIWZ:
Gdzie należy wliczyć odpady wielkogabarytowe (tzw. gabaryty) oraz odpady zielone (bioodpady)
Odp.
W ramach Modyfikacji nr 1 do SIWZ i załączników z dnia 15 marca 2013 r., w załączniku nr 1 do SIWZ – wzór oferty, dla poszczególnych części zamówienia, w tabelach w kolumnie 3 zostały wpisane wartości „szacunkowej ilości odpadów” przeznaczonych do odebrania i zagospodarowania w okresie obowiązywania umowy. Odpady wielkogabarytowe to odpady zbierane w sposób selektywny, a odpady zielone uwzględnia się łącznie z zmieszanymi niesegregowanymi odpadami komunalnymi.
Pytanie 11
dot. Załącznika nr7 do SIWZ pkt. V ppkt 2.5
Czy w 2013 r. wykonawca ma osiągnąć poziom recyklingu tylko za okres: 01.07.2013-31.12.2013?
Odp.
Odpowiedź jak na pytanie nr 8
Pytanie 12
dot. Załącznika nr7 do SIWZ pkt. V ppkt 2.5
Jakie dokumenty należy przedstawić celem potwierdzenia wykonania recyklingu?
Odp.
Zgodnie z zapisem w § 9 ust. 1 załącznika nr 6 – wzór umowy, wykonawca zobowiązany jest do przekazywania zamawiającemu sprawozdań wg wzoru stanowiącego załącznik nr 8 do siwz – wzór miesięcznego sprawozdania sporządzanego przez podmiot odbierając odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zamieszkałych z sektora ……….. Gminy Miasto Szczecin, gdzie w części IV sprawozdania, Wykonawca przedstawia dane i informacje dotyczące poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. W kwestii dokumentów potwierdzających dane i informacje sprawozdania, uprawnieniem zamawiającego na podstawie zapisu w § 5 ust. 1 lit. b) załącznika nr 6 do SIWZ – wzór umowy, jest żądanie przedstawienia dokumentów związanych z realizacją usługi w tym dotyczące recyklingu. Żądanymi dokumentami mogą być np. karty przekazania odpadów.
Pytanie 13
dot.: Rozdz. III załącznika nr 7 do SIWZ, pkt 1, ppkt 4
Zakres zamówienia obejmuje odbiór w terminach uzgodnionych z właścicielami nieruchomości mebli i innych odpadów wielkogabarytowych. Z jakiego miejsca mają być odbierane te odpady? Czy wyłącznie z miejsc przylegających bezpośrednio do miejsc ustawienia pojemników na zmieszane niesegregowane odpady komunalne, czy też Zamawiający dopuszcza ich odbieranie z innych miejsc na danej nieruchomości, np. z klatki schodowej, spod bramy posesji, spod drzwi mieszkania, z chodnika przed posesją, z ogrodu?
Odp.
Zamawiający nie określa miejsc odbioru odpadów wielkogabarytowych. Zastosowanie znajdują przepisy określone w Uchwale Nr IV/N/692/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2012 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin oraz w Uchwale Nr IV/N/693/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2012 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W pierwszej mowa o obowiązkach właściciela nieruchomości w tym zapis o zagwarantowaniu dostępu dla przedsiębiorcy odbierającego odpady - § 6 ust. 7. W drugiej ustalenia w § 8 regulują miejsca, z których będą odbierane odpady wielkogabarytowe w zależności od typu zabudowy oraz termin ich wystawienia.
Pytanie 14
dot.: Rozdz. III załącznika nr 7 do SIWZ, pkt 6
Czy Zamawiający dopuszcza zmianę z częstotliwości 2 razy w miesiącu na raz na dwa tygodnie? Częstotliwość dwa razy w miesiącu jest trudna do stosowania w systemach logistycznych i będzie niekomfortowa zarówno dla Wykonawcy, jak i dla właściciela nieruchomości -odbiory będą następowały w różne dni tygodnia, przerwy między nimi będą nieregularne.
Odp.
Zamawiający dopuszcza określenie (wskazanie w harmonogramie) częstotliwości odbierania odpadów, która zostanie oznaczona raz na dwa tygodnie przy jednoczesnym zachowaniu zasady określonej w Uchwale Nr IV/N/692/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2012 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin oraz w Uchwale Nr IV/N/693/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2012 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Pytanie 15
dot.: Rozdz. III załącznika nr 7 do SIWZ, pkt 9
Wykonawca przed podpisaniem umowy sporządzi harmonogram wywozu odpadów komunalnych. Jaki okres ma obejmować ten harmonogram? Czy należy w nim podać konkretne daty odbioru odpadów, czy też wystarczą częstotliwości odbiorów?
Odp.
Wykonawca, którego oferta zostanie oceniona jako oferta najkorzystniejsza, sporządza harmonogram odbioru odpadów komunalnych zmieszanych i zbieranych w sposób selektywny, na cały okres obowiązywania umowy. Harmonogram zawierać powinien określoną częstotliwość, dni tygodnia, w których odbierane będą odpady z punktów wywozowych.
Pytanie 16
dot.: Rozdz. V pkt 2 ppkt. 2) SIWZ
Zamawiający określił w SIWZ warunek dla prac podobnych:
„Warunek zostanie uznany za spełniony, jeżeli wykonawca wykaże, że wykonał ( a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również wykonuje) należycie w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, minimum :
a) jedną usługę lub usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, z których każda była wykonywana na rzecz właścicieli nieruchomości lub gmin, w przypadku, gdy gmina przejęła obowiązki właściciela nieruchomości, w sposób ciągły przez okres co najmniej 12 miesięcy, która to usługa lub usługi obejmowały odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zmieszanych o łącznej masie minimum 10.000 Mg w okresie 12 miesięcy (dopuszcza się podanie ilości w m3 przy zastosowaniu wskaźnika 0, 133 Mg/m3) oraz
b) jedną usługę lub usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych gromadzonych w sposób selektywny, z których każda była wykonywana na rzecz właścicieli nieruchomości lub gmin ,w sposób ciągły przez okres, co najmniej 12 miesięcy, która to usługa lub usługi obejmowały odbiór i zagospodarowanie odpadów gromadzonych w sposób selektywny o łącznej masie minimum 650 Mg w okresie 12 miesięcy”.
W związku z powyższym zwracam się z następującym zapytaniem:
Czy zamawiający dopuści sytuację, w której wykonawca w okresie ostatnich trzech lat ( 36 miesięcy bez przerwy) do dnia składania ofert wykonywał ( i wykonuje ciągle):
1) Jedną pracę podobną na odbiór odbioru i zagospodarowanie zmieszanych odpadów komunalnych na rzecz właścicieli nieruchomości w łącznej ilości ok. 15.000 Mg, oraz
2) Jedną pracę podobną na odbiór odbioru i zagospodarowanie odpadów komunalnych gromadzonych w sposób selektywny na rzecz Gmin w ilości ok. 1000 Mg.
Odp.
Zamawiający dokonał modyfikacji nr 1 z dnia 15.03.2013 r., która obejmuje zapisy w Rozdziale V pkt..2 ppkt. 20 lit a) i b), wprowadzając zapis
„2) posiadania wiedzy i doświadczenia
Opis sposobu dokonania oceny spełnienia warunku:
- warunek zostanie uznany za spełniony, jeżeli wykonawca wykaże, że wykonał (a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również wykonuje) należycie w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, minimum:
a) jedną usługę lub usługi odbioru i zagospodarowania (lub przekazania do zagospodarowania) odpadów komunalnych, z których każda była wykonywana na rzecz właścicieli nieruchomości lub gmin, w przypadku gdy gmina przejęła obowiązki właściciela nieruchomości, w sposób ciągły przez okres co najmniej 12 miesięcy, która to usługa lub usługi obejmowały odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zmieszanych o łącznej masie minimum 20.000 Mg w okresie 12 miesięcy (dopuszcza się podanie ilości w m3 przy zastosowaniu wskaźnika 0,133 Mg/m3) oraz
b) jedną usługę lub usługi odbioru i zagospodarowania (lub przekazania do zagospodarowania) odpadów komunalnych gromadzonych w sposób selektywny, z których każda była wykonywana na rzecz właścicieli nieruchomości lub gmin, w sposób ciągły przez okres co najmniej 12 miesięcy, która to usługa lub usługi obejmowały odbiór i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych gromadzonych w sposób selektywny o łącznej masie minimum 650 Mg w okresie 12 miesięcy.”
Wykonawca zobowiązany jest wykazać wraz z potwierdzeniem ,że świadczył co najmniej po jednej usłudze ze wskazanego zakresu, przy czym warunki odebrania i zagospodarowania odpowiednio 20000 Mg i 650 Mg odnoszą się do okresu 12 miesięcy, a nie przez trzy lata.
Pytanie 17
dot.: Rozdz. I pkt 4 ppkt 8.1) załącznika nr 7 do SIWZ,
Zamawiający pisze:
„…oznaczanie pojemników z wykorzystaniem elektronicznych identyfikatorów, posiadających swój unikalny numer identyfikacyjny, przypisany do danego punktu wywozowego i nieruchomości..”
System identyfikacji pojemników RFID jest w Polsce nową technologią, gminy, które stosują te rozwiązania obecnie można policzyć na jednej dłoni, dodatkowo Zamawiający nie wymaga żadnych referencji od Wykonawców, które potwierdzałyby pierwsze doświadczenia w tym zakresie. W związku z tym, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne błędne przyporządkowania numeru pojemnika do numeru lokalizacji i jakie sankcje karno/finansowe przewiduje w tym zakresie Zamawiający?
Odp.
Zamawiający nie narzuca wyboru podmiotu, który wybierze Wykonawca dla realizacji zadań związanych z wyposażeniem pojazdów do odbioru odpadów w elementy systemu RFID. Z tego powodu odpowiedzialność za skutki tego wyboru ponosi Wykonawca. Skutki te określa §13 oraz §15 Załącznika nr 6 do SIWZ
Pytanie 18
dot.: Rozdz. I pkt 4 ppkt 8.2) załącznika nr 7 do SIWZ,
Zamawiający pisze:
„…inwentaryzację pojemników przed rozpoczęciem realizacji usług odbiorów odpadów komunalnych z nieruchomości, polegającą na przypisaniu wszystkim pojemnikom w danej strefie poprzez nadanie im unikalnych numerów identyfikacyjnych i przypisanie tych numerów unikalnym punktom wywozowym i nieruchomościom,”
W jakiej formie (elektronicznej/papierowej) Zamawiający przekaże wykonawcy dane lokalizacji i pojemników przeznaczone do inwentaryzacji pojemników?
„…przed rozpoczęciem realizacji usług…”, W jakim terminie Zamawiający przekaże Wykonawcy dane lokalizacji i pojemników przeznaczone do inwentaryzacji pojemników? Z reguły przy tak dużej ilości danych oraz fakcie, że mogą one być zbierane z różnych systemów występuje możliwość niewłaściwej integralności danych. Kto jest odpowiedzialny za odpowiednią integralność danych?
Odp.
§6 ust. f) i g) Załącznika nr 6 do SIWZ określa obowiązki Zamawiającego w zakresie przekazania Wykonawcy wykazu nieruchomości objętych obowiązkiem odbierania odpadów oraz miejsc lokalizacji punktów wywozowych. W przypadku gdy z winy Zamawiającego dane, o których mowa powyżej będą niewłaściwe to odpowiedzialność będzie obciążać Zamawiającego.
Pytanie 19
dot.: Rozdz.III pkt 1 ppkt 9 załącznika nr 7 do SIWZ
Zamawiający pisze:
„…oznaczanie stanowiących wyposażenie obsługiwanych nieruchomości pojemników na
odpady elektronicznymi identyfikatorami”
Czy jako „oznaczanie pojemników na odpady elektronicznymi identyfikatorami” rozumie Zamawiający zainstalowanie transpondera RFID w gnieździe chipowym pojemnika i umieszczenie na korpusie pojemnika etykiety adresowej?
W przypadku zastosowania identyfikacji pojemników mieszkańcy muszą mieć możliwość odebrania z miejsca zbiórki odpadów pojemnika przyporządkowanego do ich lokalizacji. Zainstalowany transponder zawiera cyfrowy numer pojemnika, który nie jest widoczny dla mieszkańca i nic nie mówi o przyporządkowanej lokalizacji. Natomiast etykieta adresowa mogłaby zapewnić mieszkańcowi takie informacje. Uważamy, że jest to bardzo istotna kwestia w przypadku ewentualnych reklamacji mieszkańców. Jeżeli mieszkaniec nie ma żadnej możliwości rozróżnienia czy to jest jego pojemnik, może złożyć podstawną reklamację, co do wykonywania usług wywozu odpadów.
Odp.
Zamawiający nie narzuca Wykonawcy określonego rodzaju transpondera RFID i jego umocowania na pojemniku. Istotna jest funkcjonalność i realizowanie zadania identyfikowania pojemnika przypisanego do systemu. Zamawiający nie zabrania stosowania dodatkowo etykiet adresowych jeżeli z wiedzy i doświadczenia Wykonawcy wynika, że takie działanie będzie pomocne przy realizacji zadania.
Pytanie 20
dot.: Rozdz.III pkt 1 ppkt 11 załącznika nr 7 do SIWZ
Zamawiający pisze:
„…dokumentowanie nieprawidłowości, o których mowa w ppkt 10), poprzez wykonywanie zdjęć lub zapisów wideo, w sposób umożliwiający jednoznaczne potwierdzenie nieprawidłowości i identyfikację miejsca, daty oraz właściciela nieruchomości.”
Czy poprzez „dokumentowanie nieprawidłowości” Zamawiający rozumie rozwiązanie systemowe, polegające na wyposażeniu pracowników opróżniających pojemniki w smartphone (telefon komórkowy pracujący na systemie Android) z zainstalowanym specjalnym oprogramowaniem APP, którym będą wykonywane zdjęcia pojemnika i jego zawartości, daty, czasu oraz pozycji GPS w przypadku stwierdzenia, że właściciel nieruchomości nie wywiązuje się z obowiązku w zakresie segregacji odpadów? Zarejestrowane w ten sposób dane będą przekazywane bezpośrednio do oprogramowania obsługiwanego przez Wykonującego. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednią ochronę danych osobowych i rejestrację tylko i wyłącznie danych, które są istotne do rozpatrzenia ewentualnych reklamacji związanych z niewywiązywaniem się właścicieli nieruchomości z obowiązku selektywnego zbierania odpadów.
Odp.
Dokumentowanie nieprawidłowości poprzez wykonywanie zdjęć lub zapisów wideo ma być dokonywane w sposób umożliwiający jednoznaczne potwierdzenie nieprawidłowości i identyfikację miejsca, daty oraz nieruchomości.
Pytanie 21
dot.: Rozdz. III pkt 2 załącznika nr 7 do SIWZ
Zamawiający pisze:
„Wykonawca na czas realizacji zlecenia wyposaża nieruchomości zamieszkałe w pojemniki do gromadzenia odpadów spełniające wymogi określone w Regulaminie utrzymania czystości i porządku, z zastrzeżeniem, że udostępnienie pojemników nastąpi w terminie umożliwiającym realizację usługi odbioru zagospodarowania odpadów komunalnych w ilości i o pojemnościach odpowiadających zgłoszonemu Zamawiającemu zapotrzebowaniu.”
Czy Zamawiający wymaga, aby Wykonawca „wyposażył nieruchomości zamieszkałe w fabrycznie nowe pojemniki do gromadzenia odpadów, zgodne z europejską normą EN 840 oraz EN 14803?
Odp.
Rodzaje pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości zostały określone w rozdziale 3 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin wprowadzonego Uchwałą Nr IV/N/692/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2012 r. Zapis w rozdziale V załącznik nr 7 do SIWZ w pkt. 2 ust. 6 jest zgodny z ustaleniami prawa miejscowego w zakresie stosowania pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych spełniających polską normę PN-840. Pojemniki nie muszą być fabrycznie nowe.
Pytanie 22
dot.: Rozdz. III pkt 3 załącznika nr 7 do SIWZ
Zamawiający pisze:
„Szczegółowy wykaz punktów wywozowych, które powinny zostać wyposażone
w Pojemniki i worki, ich rodzaj oraz ilość Zamawiający przed zawarciem umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów dostarczy Wykonawcy wraz ze szczegółowym wykazem punktów wywozowych objętych przedmiotem zamówienia, zawierających identyfikator punktu wywozowego i jego adres.”
W przypadku ewentualnych protestów do postępowania przetargowego termin podpisania umowy może się przesunąć i Wykonawca nie będzie miał odpowiednio dużo czasu, aby z pełną starannością przeprowadzić proces oznakowania pojemników naklejkami i transponderami RFID. Czy Zamawiający uzależnia termin oznakowania pojemników identyfikatorami elektronicznymi od ewentualnej daty przekazania danych?
Odp.
§6 ust. f) Załącznika nr 6 do SIWZ określa obowiązki Zamawiającego w zakresie przekazania Wykonawcy wykazu nieruchomości. Zamawiający nie uzależnia terminu oznakowania pojemników od daty przekazania danych
Pytanie 23
dot.: Rozdz. III pkt 14 załącznika nr 7 do SIWZ
„Przed wykonaniem usługi odbioru odpadów z punktu wywozowego Wykonawca jest zobowiązany do kontroli rodzaju odpadów i zgodności ich z przeznaczeniem pojemnika. W przypadku, w którym właściciel nieruchomości, który złożył deklarację o selektywnym sposobie gromadzenia odpadów a odpady na terenie nieruchomości nie są gromadzone w sposób selektywny, Wykonawca odbierać będzie wszystkie odpady z nieruchomości, jako zmieszane i zobowiązany będzie do powiadomienia o tym fakcie Zamawiającego. Przed zabraniem odpadów wykonawca sporządza dokumentację fotograficzną, która potwierdza zastrzeżenia wykonawcy dotyczące nieprowadzenia zbiórki w sposób selektywny.”
Co rozumie Zamawiający pod pojęciem „odpady na terenie nieruchomości nie są gromadzone w sposób selektywny”?
Czy jeżeli Wykonawca stwierdzi, iż:
- w pojemniku na odpady zmieszane znajdują się surowce wtórne
(np. papier, plastik,. Szkło)
- w worku oznaczonym konkretną frakcją odpadów np. papier znajdują się odpady innej frakcji np. szkło
Zamawiający uważa, że „odpady nie są gromadzone w sposób selektywny”?
Odp.
Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to Wykonawca jest obowiązany dokonać oceny sposobu gromadzenia odpadów na nieruchomości w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie oraz zapisy dotyczące selektywnego gromadzenia odpadów określone w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin z 19 listopada 2011 r.
Dokumentowanie nieprawidłowości w zakresie gromadzenia odpadów na terenie nieruchomości ma być realizowane w sposób umożliwiający jednoznaczne potwierdzenie nieprawidłowości
i identyfikację miejsca, daty oraz nieruchomości.
Pytanie 24
dot.: Rozdz. III pkt 15 załącznika nr 7 do SIWZ
Zamawiający pisze:
„Wykonawca jest zobowiązany do naprawy lub ponoszenia kosztów napraw szkód wyrządzonych podczas lub w związku z wykonywaniem usługi. Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność wobec Zamawiającego i osób trzecich za szkody na mieniu lub zdrowiu osób trzecich, powstałe podczas lub w związku z realizacją przedmiotu zamówienia.”
Jeżeli Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za szkody, to czy w taki przypadku może pracować z urządzeniami nieposiadającymi Oznaczenie CE ?
Oznaczenie/Oznakowanie CE (Conformité Européenne) umieszczone na wyrobie jest deklaracją producenta, że oznakowany produkt spełnia wymagania dyrektyw tzw. "Nowego Podejścia" Unii Europejskiej (UE).
Odp.
Wykonawca dostarcza urządzenia związane z realizacją przedmiotu zamówienia i odpowiada za dostosowanie urządzeń spełniających normy. Zamawiający wymagania w tym zakresie określił
w zapisach SIWZ a wiedza, doświadczenie i potencjał techniczny Wykonawcy winny gwarantować realizację usług zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, warunkami określonymi w SIWZ.
Pytanie 25
dot.: Rozdz. IV pkt 1 ppkt 1) załącznika nr 7 do SIWZ
Zamawiający pisze:
„…elektronicznego ewidencjonowania realizacji każdego pojedynczego odbioru odpadów
komunalnych zmieszanych z pojemników poprzez wykorzystanie technologii RFID”
Pytanie 9:
Należy wychodzić ze stwierdzenie, że Wykonawca nie określił jednoznacznie technologii RFID. Transpondery o częstotliwości 125 kHz zostały ujęte poprzez międzynarodowe organizacje technologii i standardów RFID, jako frekwencja przeznaczona do zadań kontroli dostępu. Natomiast norma europejska EN 14803 określa frekwencje 134,2 kHz, jako technologie, która w odpowiednim zakresie numerycznym jest specjalnie dedykowana do identyfikacji odpadów.
Czy według standardów europejski Zamawiający wymaga zastosowanie przez Wykonawcę transponderów o częstotliwości 134,2 FDX i HDX?
Odp.
Zamawiający nie wymaga zastosowania transponderów o częstotliwości 134,2 FDX i HDX. Wymagania w zakresie sposobu realizacji zamówienia Zamawiający określił w SIWZ
Pytanie 26
dot.: Rozdz. IV pkt 1 ppkt 2) załącznika nr 7 do SIWZ
Zamawiający pisze:
„..elektronicznego ewidencjonowania realizacji każdego pojedynczego odbioru odpadów komunalnych zebranych selektywnie w pojemnikach poprzez wykorzystanie technologii RFID lub poprzez wykorzystanie kodów kreskowych stosowanych dla identyfikacji worków przeznaczonych do gromadzenia tego rodzaju odpadów w nieruchomościach w zabudowie jednorodzinnej.”
Czy zamawiający do rejestracji w systemie opróżnienia pojemnika, wymaga tylko odczytu numeru transpondera oraz informacji czujnika, że zasyp został uruchomiony?
W takiej sytuacji zawieszony na zasypie pojemnik i lekko podniesiony do góry a nieopróżniony zostaje zarejestrowany w systemie, jako opróżnienie, pomimo że fizycznie Wykonawca nie odebrał żadnych odpadów.
Czy zamawiający do rejestracji w systemie opróżnienia pojemnika, wymaga odczytu numeru transpondera oraz informacji czujnika, że pojemnik został zawieszony na zasypie, czujnika, że zasyp został uruchomiony i dodatkowego czujnika informującego, że pojemnik „stał na głowie” i wysypały się do samochodu odpady?
Odp.
Zamawiający oczekuje rozwiązania, które w sposób jednoznaczny potwierdza opróżnienie pojemnika.
Pytanie 27
dot.: Rozdz. IV pkt 1 ppkt 4) załącznika nr 7 do SIWZ
Zamawiający pisze:
„…przechowywania dokumentów potwierdzających ważenie, o którym mowa w ppkt. 4) oraz zagospodarowanie odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz udostępnianie Zamawiającemu na jego Żądanie w trybie określonym umową..”
Czy Zamawiający wymaga, aby Wykonawca bezpośrednio po dokonaniu pomiary wagi w RIPOK wprowadził ją poprzez terminal systemowy na samochodzie?
Odp.
Zamawiający dokonał Modyfikacji nr 1 SIWZ i załączników z dnia 15 marca 2013 r. - punkt 12 b) poprzez zmianę zapisu Rozdz. IV pkt 1 ppkt 4) załącznika nr 7 do SIWZ i nadanie mu brzmienia
„4) ważenia wszystkich odebranych odpadów komunalnych na legalizowanej wadze samochodowej w miejscu przekazania odpadów komunalnych odebranych od właścicieli nieruchomości celem ich dalszego zagospodarowania w sposób określony w rozdziale I pkt 4 oraz wprowadzania przez pracownika Wykonawcy bezpośrednio po otrzymaniu dokumentu poświadczającego danych dotyczących wagi i frakcji przekazywanych odpadów na terminalu/komputerze pokładowym stanowiącym wyposażenie pojazdu, o którym mowa w rozdziale V pkt 11”
Pytanie 28
dot.: Rozdz. V pkt 3 ppkt 3) załącznika nr 7 do SIWZ
Zamawiający pisze:
„..dysponować narzędziami do stałego prowadzenia elektronicznej ewidencji usług odbioru
z nieruchomości zamieszkałych odpadów komunalnych zmieszanych i odpadów
gromadzonych selektywnie,”
Czy jako „narzędziami do stałego prowadzenia elektronicznej ewidencji usług odbioru” rozumie Zamawiający wyposażenie pojazdu w czytniki systemu identyfikacji oraz skaner mobilny do sczytywania kodów kreskowych?
Odp.
Narzędzia zastosowane przez Wykonawcę mają spełniać wymagania określone w Rozdz. V pkt 6.
- udostępnił:
- Biuro ds. Zamówień Publicznych
- wytworzono:
- 2013/03/22
- odpowiedzialny/a:
- Bartłomiej Miluch
- wprowadził/a:
- Marek Chrzanowski
- dnia:
- 2013/03/22 15:06:03
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marek Chrzanowski | 2013/03/22 15:06:03 | nowe pytania i odpowiedzi |
Marek Chrzanowski | 2013/03/22 13:15:27 | nowe pytania i odpowiedzi |