Wyjaśnienia treści SIWZ
zestaw pytań wraz z odpowiedziami 2
Urząd Miasta Szczecin
|
Szczecin, dnia 22.07.2019 r.
Wykonawcy uczestniczący
w postępowaniu
Nasz znak: BZP-S.271.76.7.2019.JG
Znak sprawy: BZP/47/19
Dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na: „Termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej Nr 37, ul. Rydla 6, 70-783 Szczecin.”
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1986 ze zm.), zamawiający przekazuje wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:
Pytania z dnia 09.07.2019 i 10.07.2019 r.
Pytanie 1.
Na rysunku detalu architektonicznego nr D.8 - Detal wejścia 03, na podeście wejściowym zgodnie z opisem (odnośnik nr 6 do legendy opisu detali) omyłkowo zastosowano materiał w postaci granulatu z wełny mineralnej. Prosimy o jednoznaczne określenie jaki materiał, o jakich parametrach technicznych i o jakiej grubości zastosować na ww. podeście.
Odpowiedź:
Element, omyłkowo opisany na rysunku nr D.8 jako „6”, powinien być opisany jako „93” – płyta z granitu płomieniowanego gr. 6 cm na podbudowie (zgodnie z legendą).
Zamawiający dokona modyfikacji SIWZ, załączając rewizję rysunku.
Pytanie 2.
Czy wykonanie logotypu i napisu na elewacji z blachy nierdzewnej można zamienić na blachę aluminiową powlekaną jako rozwiązanie równoważne.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zamianę na blachę aluminiową powlekaną jako rozwiązania równoważnego.
Pytanie 3.
Zgodnie z informacją zawartą w projekcie architektonicznym na rysunku detalu D.23 logotyp należy zamontować zgodnie z projektem konstrukcji, jednak w projekcie konstrukcji nie ma informacji dotyczącej podkonstrukcji logotypu ani sposobu jego mocowania. Prosimy o uzupełnienie dokumentacji projektowej w zakresie typu, rodzaju i sposobu mocowania podkonstrukcji logotypu do konstrukcji budynku.
Odpowiedź:
Informacja dotycząca podkonstrukcji logotypu oraz sposobu jej mocowania znajduje się w akapicie pt. „Montaż logo szkoły i napisów na elewacji” na str. 5 „Opisu do konstrukcji” (teczka nr 2 – KONSTRUKCJA) oraz na rys. D.23 – IKONOGRAFIKA (teczka nr 1A – ARCHITEKTURA – DETALE).
Pytanie 4.
W opisie technicznym projektu architektonicznego w pkt. 3.7A oraz 3.7B zawarto nieuprawniony zapis: „Przed przystąpieniem do prac wykonawca przedstawi projekt z obliczeniami statycznymi, uwzględniający obciążenie pochodzące z okładziny, obciążenie wiatrem i wytrzymałość podłoża.".
Zgodnie z orzecznictwem KIO, wyrok z dnia 27 grudnia 2011 r. (sygn. akt KIO/UZP 2649/11) KIO orzekło, iż „zgodnie z art. 29 ustawy Pzp (...) Zamawiający powinien opisać przedmiot zamówienia w taki sposób, aby wykonawcy nie mieli wątpliwości, jakie usługi, dostawy, roboty budowlane należy wykonać i jaki będzie ich zakres, tak aby spełniały oczekiwania Zamawiającego, a z drugiej strony aby wykonawcy mogli w sposób prawidłowy dokonać wyceny złożonych ofert. Istotnym jest zatem, aby opis przedmiotu zamówienia był zrozumiały dla wszystkich wykonawców w taki sam sposób, nie rodzący rozbieżności interpretacyjnych, sporządzony w sposób jasny, zrozumiały i nie budzący w żadnym zakresie wątpliwości, umożliwiający prawidłowe sporządzenie i skalkulowanie oferty."
Prosimy o uzupełnienie projektu rozwiązujące sposób wykonania i zakotwienia płytek w tym brakujące obliczenia statyczne, uwzględniające obciążenie pochodzące z okładziny, obciążenie wiatrem i wytrzymałość podłoża.
Odpowiedź:
Należy zastosować elewacyjne, mrozoodporne płytki ceramiczne – klinkierowe, o grubości max 15 mm oraz masie powierzchniowej nie większej niż 40 kg/m2. Zakotwienie należy wykonać systemem dedykowanym przez producenta wybranych płytek.
Pytanie 5.
W opisie technicznym projektu architektonicznego w pkt. 3.7A oraz 3.7B zawarto zapis: „W częściach wykończonych płytką klinkierową elewacyjną stosować łączniki mechaniczne ze stali nierdzewnej wkręcane przez siatkę zbrojącą, zabezpieczone dodatkową warstwą siatki."
Prosimy o potwierdzenie, że można zastosować jako produkt równoważny kołki systemowe dedykowane do tego rodzaju robót z rdzeniem stalowym ocynkowanym. Kołki, które będą miały rdzeń ze stali nierdzewnej są produkowane jedynie na specjalne zamówienie i będą niepotrzebnie podnosiły koszty inwestycji.
Odpowiedź:
Zamawiający dopuszcza zastosowanie kołków systemowych dedykowanych do tego rodzaju robót z rdzeniem stalowym ocynkowanym przy zastosowaniu całego systemu jednego producenta pod okładziny z płytek klinkierowych.
Pytanie 6.
W projekcie architektonicznym na rysunku detalu D.17 - Detal attyki 01 oznaczono element o numerze 101 - kratka wentylacyjna ze stali nierdzewnej szczotkowanej wraz z tuleją (w miejscu istniejących otworów).
Prosimy o podanie specyfikacji technicznej, wymiarów i typu kratki wentylacyjnej w celu jej prawidłowej wyceny.
Odpowiedź:
Kratka wentylacyjna 20x20cm ze stali nierdzewnej malowana na kolor biały wg RAL 9016. Zamawiający dopuszcza zastosowanie kratki z aluminium malowanego na kolor biały wg RAL 9016.
Pytanie 7.
Zgodnie z opisem technicznym projektu wykonawczego architektury pkt. 3.5 „...Przy pracach związanych z wymianą stolarki należy uwzględnić wykończenie wnętrza po montażu (m.in. uzupełnienie tynków, ubytków, wyrównanie, szpachlowanie, malowanie, parapety wewn. z płyty MDF laminowanej gr. min. 2,5cm na podkonstrukcji wg dostawcy). Prosimy o określenie jakiej szerokości/głębokości parapety z płyty MDF należy zastosować.
Odpowiedź:
Parapety przed zamówieniem należy dokładnie wymierzyć na budowie – dla ściany warstwowej ok. 35-38cm, uwzględniając wysunięcie poza wewnętrzne lico ściany 2-3 cm. Przy wymianie grzejników należy dostosować do grubości grzejnika oraz panelu maskującego.
Informacja na temat parapetów z płyt MDF znajduje się na rys. D.24 oraz na rys. D.1 i D.13 (teczka nr 1A – ARCHITEKTURA – DETALE).
Pytanie 8.
Zgodnie z pkt. 3.8 opisu technicznego wykonawczego projektu architektury: „Docieplenie styropianem ekstrudowanym grubości 14cm o współczynniku przewodności λ≤ 0,036 [W/m*K], od górnego poziomu cokołu do ław fundamentowych."
Prosimy o uzupełnienie dokumentacji projektowej dla każdej ze ścian budynków w zakresie:
- rzędnej góry fundamentów
- rzędnej terenu
- rzędnej góry cokołu
- rzędnej górnej krawędzi docieplanej ściany
są to informacje niezbędne do prawidłowego określenia ilości robót ziemnych, (w tym zasypania uskoku przy segmencie B) izolacji ścian fundamentowych i robót dociepleniowych ścian nadziemnych, co ma istotny wpływ na wartość robót a co za tym idzie porównywalność ofert poszczególnych oferentów.
Odpowiedź:
Zamawiający dokona modyfikacji SIWZ, załączając rewizje rysunków, uzupełnionych o charakterystyczne rzędne i wymiary.
Pytanie 9.
W projekcie wykonawczym architektury znajduje się rysunek Z-1 zatytułowany „Zagospodarowanie Terenu". Z projektu tego wynika, że należy dokonać likwidacji dwóch niecek zagłębień terenu i murka, jednak na jego podstawie nie można określić ilości robót do wykonania dla przedmiotowej inwestycji.
Prosimy o przekazanie projektu zagospodarowania terenu z wymiarami i opisami wszystkich elementów do wykonania w ramach prowadzonego postępowania przetargowego co umożliwi wycenę tych prac.
Odpowiedź:
Zamawiający dokona modyfikacji SIWZ, załączając rewizję rysunku zagospodarowania, uzupełnionego o charakterystyczne wymiary.
Pytanie 10.
Na załączonych do postępowania przetargowego zdjęciach widać na elewacji boazerie drewnianą. W projekcie brak jest informacji dotyczącej robót w tym zakresie.
Prosimy o informację potwierdzającą, że boazeria jest do zdemontowania oraz jakie jeszcze roboty demontażowe związane z boazerią są do wykonania (ruszty, konstrukcje podboazeryjne, wypełnienia podboazeryjne itp.) i w jakiej ilości.
Prosimy również o informacje, w jaki sposób uzupełnić ubytki w ścianach po robotach demontażowych.
Odpowiedź:
Elementy drewnianej okładziny należy zdemontować wraz z podkonstrukcją i ewentualnym wypełnieniem. Ubytek należy uzupełnić styropianem wykończonym płytką elewacyjną zgodnie z rysunkami detali.
Pytanie 11.
Prosimy o uzupełnienie plansz elewacji o wszystkie niezbędne wymiary aby można było obliczyć ilości robót do wykonania oraz prawidłowo określić ich wartość.
Odpowiedź:
Patrz odpowiedź na pytanie nr 8.
Pytanie 12.
Na rysunku nr A1 projektu wykonawczego architektury wrysowano nawiewniki ścienne higrosterowane oznaczone symbolem 5.12.
Prosimy o określenie ich parametrów technicznych, tj. typ, rodzaj, wymiary, sposób zamocowania, wymagania dotyczące przepływu powietrza.
Odpowiedź:
Zgodnie z zapisami na rys. A.18 – ZESTAWIENIE STOLARKI (teczka nr 1 – ARCHITEKTURA) należy zapewnić dopływ do pomieszczeń powietrza zewnętrznego za pomocą nawiewników okiennych higrosterowanych oraz należy dobrać odpowiednią liczbę nawiewników w sposób zapewniający 1,08 krotność wymiany powietrza na godzinę dla pomieszczenia (zgodnie z wytycznymi „Audytu energetycznego budynku Szkoły Podstawowej nr 37 im. Kpt. Ż. W. Antoniego Ledóhchowskiego w Szczecinie” opracowanego w listopadzie 2016 r.).
Pytanie 13.
Na rysunkach elewacji oznaczono płaszczyzny oznaczone symbolem 1.1 jako tynk silikatowy cienkowarstwowy baranek (ziarnistość 1,5mm) malowany farbą silikatową na kolor biały wg NCS S 0500-N.
Pragniemy zauważyć, że roboty będą prowadzone również w okresie jesienno-zimowo- wiosennym, w którym wykonywanie tynków silikatowych jest bardzo utrudnione z uwagi
na znaczny niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych dla tego rodzaju tynku.
Czy Zamawiający dopuszcza jako rozwiązanie równoważna wykonanie tynku mineralnego malowanego farbą silikonową.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na wykonanie tynku mineralnego malowanego farbą silikatową jako rozwiązania równoważnego.
Pytanie 14.
Prosimy o przedłużenie terminu o 14 dni w związku z koniecznością zweryfikowania dużego zakresu i ilości robót do wykonania oraz faktu, że z uwagi na okres urlopowy napotykamy znaczne trudności w pozyskaniu ofert zewnętrznych na wykonawstwo i dostawy.
Odpowiedź:
Zamawiający przedłużył termin składania i otwarcia ofert oraz wnoszenia wadium do dnia 30.07.2019 r.
Pytanie 15.
W opisie technicznym projektu budowlanego cz. architektonicznej w pkt. 3.6A zapisano:
3.6A. Docieplenie ścian zewnętrznych budynku segment A1, A2, B, C, F1, F2
- od zewnątrz technologią BSO (bezspoinowy system ocieplenia - metoda lekka mokra, fragmenty ścian wykończone płytką klinkierową elewacyjną) 15 cm warstwa styropianu samogasnącego o współczynniku przewodności λ ≤ 0,040 [W/m*K], z dociepleniem ościeży płytami styropianu. W części gdzie jest zastosowana płytka - styropian samogasnący 12 cm o współczynniku przewodności λ ≤ 0,032 [W/m*K].
zaś w pkt. 3.8 tegoż samego opisu zapisano:
3.8. Docieplenie ściany zewnętrznej w gruncie
- styropianem ekstrudowanym grubości 14 cm o współczynniku przewodności λ ≤ 0,036 [W/m*K], od górnego poziomu cokołu do ław fundamentowych. W zakres robót wchodzi: odkopanie istniejących ścian piwnic oraz ścian fundamentowych do ław fundamentowych, odbicie uszkodzonych i odparzonych tynków zewnętrznych, wywóz gruzu, oczyszczenie powierzchni muru i zagruntowanie ścian, wykonanie obrzutki cementowej pod izolację przeciwwilgociową pionową, wykonanie izolacji pionowej w postaci grubowarstwowej masy bezspoinowej zbrojonej siatką do około 40 cm ponad grunt, zasypanie. Cokół ściany nad gruntem wykończyć w postaci płytek klinkierowych.
Rozumiemy, że intencja zapisu w pkt. 3.6A uwzględnia chęć wykonania okładziny z płytek nie wystającej z lica ściany, jednak na powierzchni cokołów w myśl zapisów punktu 3.8 nie będzie to możliwe.
Prosimy o określenie jakie grubości materiału izolacyjnego przyjąć dla ścian zewnętrznych, ścian podziemnych, cokołów oraz ścian obłożonych płytką powyżej górnego poziomu cokołu.
Odpowiedź:
Na większości budynku ściana fundamentowa jest cofnięta min. 5 cm w stosunku do elewacji powyżej. Należy przyjąć warstwy zgodnie z opisem oraz rysunkami architektury. Dla budynku D1 i D2 należy wyrównać uskoki w elewacji zgodnie z opisem i rysunkami architektury.
Pytanie 16.
Zgodnie z opisem technicznym należy wykonać iniekcje z żeli iniekcyjnych. Jest to technologia znacznie droższa od powszechnie stosowanych iniekcji wykonanych za pomocą płynów krzemianowych lub kremów iniekcyjnych, a równie skutecznych.
Prosimy o informację, czy zamawiający dopuści jako rozwiązanie równoważne wykonanie iniekcji za pomocą płynów iniekcyjnych krzemianowych lub kremów iniekcyjnych.
Ponadto prosimy o wskazanie, czy iniekcje wykonać jedynie we wszystkich ścianach zewnętrznych budynku zagłębionych w gruncie, czy również we wszystkich ścianach wewnętrznych budynku zagłębionych w gruncie.
Odpowiedź:
Projekt dotyczy termomodernizacji i przewiduje wykonanie iniektów tylko w ścianach zewnętrznych. Zamawiający dopuszcza zastosowanie żeli oraz kremów iniekcyjnych jako rozwiązania równoważnego. Efektem ma być uzyskanie szczelnej poziomej izolacji przeciwwilgociowej.
Pytanie 17.
Prosimy o jednoznaczne określenie zakresu rzeczowego prac przewidywanych przez Zamawiającego w obrębie pomieszczeń wewnętrznych w których zaplanowano dokonanie: wymiany stolarki okiennej/drzwiowej i wykonanie nowych instalacji sanitarnych. Proszę określić precyzyjnie zakresy prac odtworzeniowych w tym prac malarskich w formie – cała ściana, całe pomieszczenie inne wymagania, zamurowania otworów itp. Prosimy o dołączenie specyfikacji robót zamawianych wg. numeracji pomieszczeń wraz z podaniem warunków technicznych wykonania i odbioru robót.
Odpowiedź:
Należy odtworzyć uszkodzone fragmenty tylko w ich obrębie do stanu sprzed remontu włącznie z wyrównaniem i malowaniem powierzchni. Należy wykonać obróbki wokół wymienianej stolarki, ślusarki, instalacji wraz z malowaniem. Przedmiotem inwestycji nie jest remont wnętrz. Należy doprowadzić ściany, sufity, podłogi oraz ewentualne inne uszkodzone elementy do stanu sprzed remontu.
Pytanie 18.
Oględziny budynku wykazały, że na ok.50% powierzchni występuje suprema o grubości ok 14-15 cm pokryta tynkiem grubości ok. 5-6 cm. Na elewacji pokrytej supremą występują widoczne gołym okiem odchylenia od płaszczyzny. Z uwagi na fakt łącznej grubości supremy z tynkiem na poziomie ok. 20 cm, pozostawienie jej i ocieplanie zewnętrzną warstwą styropianu nie jest możliwe, gdyż długości kołków do dociepleń wynoszą do 300 mm, zatem kotwienie elewacji występowałoby w supremie, a suprema nie jest materiałem, do którego można kotwić nowo wykonaną elewację, tym bardziej, że znaczna jej część ma ciężką okładzinę z płytek klinkierowych. Prosimy o decyzję, co zrobić z istniejącą otynkowaną supremą i jaki zakres robót należy uwzględnić w wycenie ofertowej.
Odpowiedź:
Zgodnie z opisem projektu pierwotnego ściany szczytowe prefabrykowane z keramzytobetonu, słupy nośne żelbetowe w rozstawie co 300 cm. Wypełnienie gazobetonem oraz cegłą ceramiczną pełną. W przypadku stwierdzenia występowania supremy jej grubość nie powinna przekraczać 15-16cm. Należy przewidzieć jej demontaż wraz z wywozem i utylizacją.
Pytanie 19.
Prosimy o odpowiedzi dotyczące zagospodarowania terenu:
w zakresie robót zagospodarowania terenu, który został określony w opisie technicznym projektu wykonawczego architektury w pkt. 3.11, ujęto do wykonania między innymi „…piaskowanie, malowanie elementów stalowych zewnętrznych…".
Prosimy o wskazanie, których elementów i w jakich ilościach dotyczy wyżej wymieniony zakres prac do wykonania.
Odpowiedź:
Zapis dotyczy balustrad i elementów stalowych opisanych zarówno jako 2.4 i 2.5, wskazanych na rys. Z.1 – ZAGOSPODAROWANIA TERENU oraz elementów opisanych jako 3.2 i 3.3 a wskazanych na rysunkach od A.6 do A.17 – ELEWACJE (teczka nr 1 – ARCHITEKTURA).
Pytanie 20.
Prosimy o odpowiedzi dotyczące zagospodarowania terenu:
w zakresie robót zagospodarowania terenu, który został określony w opisie technicznym projektu wykonawczego architektury w pkt. 3.11, ujęto do wykonania między innymi „…demontaż, piaskowanie, naprawa (w tym uzupełnienie brakujących elementów), cynkowanie, malowanie proszkowe i ponowny montaż istniejących balustrad zewnętrznych…”.
Prosimy o określenie ilości robót do wykonania, oraz technologii demontażu istniejących balustrad (wykopanie, wycięcie itp.) a także określenie technologii ponownego ich montażu (wkopanie, mocowanie w wykutych otworach, kotwienie za pomocą kotew (rodzaj i ilość kotew oraz ewentualne marki) itp.
Odpowiedź:
Zapis dotyczy elementów stalowych istniejących balustrad przy wejściach do budynków związanych z zabezpieczeniem schodów i podestów, wskazanych na rys. Z.1 – ZAGOSPODAROWANIA TERENU oraz na rysunkach od A.6 do A.17 – ELEWACJE (teczka nr 1 – ARCHITEKTURA). Zamawiający dopuszcza dowolny sposób montażu zapewniający ich bezpieczne użytkowanie.
Pytanie 21.
Prosimy o odpowiedzi dotyczące zagospodarowania terenu:
w zakresie robót zagospodarowania terenu, który został określony w opisie technicznym projektu wykonawczego architektury w pkt. 3.11, ujęto do wykonania między innymi „…remont zadaszeń nad wejściami…".
Prosimy o określenie zakresu i ilości robót do wykonania.
Odpowiedź:
Zapis dotyczy zadaszeń opisanych jako detale D.9, D.10 i D.23, wskazanych na rys. A.3 – RZUT I PIĘTRA (teczka nr 1 – ARCHITEKTURA). Wykonać zgodnie z rysunkami detali: rys. D.9, D.10
i D.23 (teczka nr 1A – ARCHITEKTURA – DETALE).
Jednocześnie Zamawiający dokona modyfikacji SIWZ, załączając rewizję rysunku rzutu I piętra.
Pytanie 22.
Prosimy o odpowiedzi dotyczące zagospodarowania terenu:
w zakresie robót zagospodarowania terenu, który został określony w opisie technicznym projektu wykonawczego architektury w pkt. 3.11, ujęto do wykonania między innymi remont i wykończenie murków.
„- wymiana utwardzenie przed głównym wejściem do budynku wraz z niwelacją terenu i zapewnieniem dostępu chodnikiem, remontem i wykończeniem murków”
Prosimy o określenie zakresu i ilości robót do wykonania. Jakiego efektu oczekuje Zamawiający.
Odpowiedź:
Zakres robót opisanych jako m.in. detale D.14, D.15 i D.16 zgodnie z rys. Z.1 – ZAGOSPODAROWANIA TERENU (teczka nr 1 – ARCHITEKTURA). Wykonać zgodnie z odpowiednimi rysunkami detali znajdującymi się w teczce nr 1A – ARCHITEKTURA – DETALE.
Pytanie 23.
Remont stref wejściowych do budynków, prosimy o przedstawienie dokładnego zwymiarowania – stan istniejący, wymagany stan projektowy oraz wymaganych detali (z niezbędnymi wymiarami).
Odpowiedź:
Zakres robót dotyczących stref wejściowych opisanych jako detale D.6, D.7 i D.8 zgodnie
z rys. Z.1 – ZAGOSPODAROWANIA TERENU (teczka nr 1 – ARCHITEKTURA). Wykonać zgodnie z odpowiednimi rysunkami detali znajdującymi się w teczce nr 1A – ARCHITEKTURA
– DETALE. Wymagane grubości zastosowanych elementów zawarto w opisach detali na rys. LEGENDA – DETALE.
Pytanie 24.
Prosimy o odpowiedzi dotyczące zagospodarowania terenu:
w zakresie robót zagospodarowania terenu, który został określony w opisie technicznym projektu wykonawczego architektury w pkt. 3.11, ujęto do wykonania między innymi „...remont stref wejściowych do budynku (okładziny, płyty, podbudowy, schody blokowe, wycieraczki itp.)…".
Prosimy o określenie zakresu i ilości robót do wykonania. Prosimy o przekazanie rysunków szczegółowych zawierających wymiary inwentaryzujące stan istniejący, oraz rysunki przedstawiające stan po wykonaniu remontu z zwymiarowanymi rysunkami detali.
Odpowiedź:
Patrz odpowiedź na pytanie nr 23.
Pytanie 25.
Prosimy o odpowiedzi dotyczące zagospodarowania terenu:
w zakresie robót zagospodarowania terenu, który został określony w opisie technicznym projektu wykonawczego architektury w pkt. 3.11, ujęto do wykonania między innymi „…wymiana istniejących studni na doświetlacze piwniczne i wstawienie dodatkowych (przy budynku B)…".
Prosimy o określenie wymiarów i rodzaju materiałów istniejących naświetleń przeznaczonych do rozbiórki oraz doprecyzowanie ilości, rodzajów i wielkości (wysokość, szerokość
i głębokość (wielkość i ilość nadstawek) doświetlaczy do wykonania.
Odpowiedź:
Istniejące doświetlacze murowane wraz z rusztem metalowym przeznaczone są do rozbiórki. Doświetlacze projektowane oznaczone jako elementy 3.3, zostały wskazanych na rys. Z.1 – ZAGOSPODAROWANIA TERENU (teczka nr 1 – ARCHITEKTURA). Wykonać zgodnie z rys. D.2 – DETAL PRZYZIEMIA 02 (teczka nr 1A – ARCHITEKTURA – DETALE).
Pytanie 26.
Zapisy pkt. 3.11 opisu technicznego projektu wykonawczego architektury są bardzo ogólne i nieprecyzyjne, co nie pozwala na właściwe wyliczenie ceny za prace nim opisane. Z projektu powinno jednoznacznie wynikać (szczegółowe zwymiarowane rysunki i opis), jakie roboty, w jakich ilościach i w jakiej technologii wykonania wchodzą w zakres prac, które należy ująć w ofercie.
Odpowiedź:
Patrz odpowiedzi na pytania nr 19-25.
Pytanie 27.
W uzupełnieniu i uszczegółowieniu wcześniejszego pytania 8 z dnia 09.07.2019 oraz pytań z dnia 10.07.2019 prosimy o określenie do jakiej głębokości wykonać wykopy ręczne i wykonać izolacje w patio budynku, gdyż nie ma możliwości wjechania w to miejsce koparką. Prowadzenie robót ręcznych będzie bardzo kosztowne i czasochłonne, a przy większych głębokościach niemożliwe do wykonania.
Odpowiedź:
Wykopy należy wykonać do głębokości umożliwiającej wykonanie robót budowlanych zgodnie z projektem. Wykonawca powinien sporządzić kalkulację uwzględniając wszystkie koszty związane z czynnościami, pracą sprzętu, materiałami itp. składającymi się na wykonanie ww. zadania.
- udostępnił:
- Biuro ds. Zamówień Publicznych
- wytworzono:
- 2019/07/22
- odpowiedzialny/a:
- Iwona Miller-Rutkowska
- wprowadził/a:
- Jakub Gołębiowski
- dnia:
- 2019/07/22 09:53:08
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Jakub Gołębiowski | 2019/07/22 09:53:08 | nowy zestaw pytań wraz z odpowiedziami |