Wyjaśnienia treści SIWZ
Pytania nr 6
Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz.
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2007 r., Nr 223, poz. 1655), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:
Pytanie nr 1. TER poz. 266 „Obudowa grzejników z rury ze stali nierdzewnej - 1 kpl." Prosimy o określenie ilości rury na 1 kpl. oraz podania nr pomieszczenia gdzie będą wykonane obudowy.
Odpowiedź: Zamawiający dokona modyfikacji siwz w:
1) Załączniku 8b-Dokumentacja projektowa – projekt wykonawczy/ Tom2.2. Projekty technologii i wyposażenia wnętrz, zamieszczając:
- „Zestawienie materiałów obudowy grzejników”
- Plan sytuacyjny - Numeracja grzejników przeznaczonych do obudowy parter
- Plan sytuacyjny - Numeracja grzejników przeznaczonych do obudowy piętro
2) Załączniku 6 Tabela Elementów Rozliczeniowych branża budowlana w poz. 266 w kolumnie [4] [Jm] wpisując [m] i w kolumnie [5] [Ilość] wpisując [ 89].
Pytanie nr 2. Dotyczy – balustrad ze stali nierdzewnej.
W dokumentacji projektowej PW tom 2.2.Architektura wnętrz. Wykończenia wewnętrzne i zewnętrzne w załączonych rysunkach balustrad (rys.W-5, W-5a, W6, W7, W8) brak zestawienia materiałowego z wykazanymi wymiarami i tonażem elementów balustrad.
Prosimy o uzupełnienie dokumentacji o wykazy stali tych balustrad.
Odpowiedź: Zamawiający dokona modyfikacji siwz w Załączniku 8b-Dokumentacja projektowa – projekt wykonawczy/ Tom2.2. Projekty technologii i wyposażenia wnętrz, zamieszczając: „Zestawienie materiałów balustrad” .
Pytanie nr 3. W dokumentacji projektowej PW tom 2.1.Architektura na rys.A-3 Rzut Parteru widnieją balustrady pochylni dla osób niepełnosprawnych (zlokalizowane od frontu przy wejściu do holu głównego przy osi ~B27/~A15-A18 i od strony wewnętrznego dziedzińca wejście do bocznej klatki schodowej przy osi F1/G4-G5), a także balustrada zewnętrzna zejścia do piwnicy zlokalizowana w osi ~A29/~B18 ~ B24. Oprócz długości które można odczytać z Rzutu Parteru nigdzie w dokumentacji nie ma rysunków na których byłyby przedstawione te balustrad z podaniem wymiarów przekrojów, grubości, długości rur, słupków czy innych elementów z których mają być wykonane balustrady, rodzaju i ilości łączników oraz zestawienia materiałowego tonażu wszystkich elementów balustrad. Prosimy o uzupełnienie dokumentacji w tym zakresie łącznie z wykazami stali dla tych balustrad.
Odpowiedź: Zamawiający dokona modyfikacji siwz w Załączniku 8b-Dokumentacja projektowa – projekt wykonawczy/ Tom2.2. Projekty technologii i wyposażenia wnętrz, zamieszczając:
1) Rys. W - 8a) „Balustrada zewnętrzna przy zejściu do piwnicy”
2) Rys. W- 8b) „Balustrada pochylni dla niepełnosprawnych”
3) „Zestawienie materiałów balustrad”
Pytanie nr 4. W dokumentacji projektowej PW tom 2.2.Architektura wnętrz. Wykończenia wewnętrzne i zewnętrzne występuje rysunek (rys.W-5, W-5a) balustrady klatki schodowej holu głównego. Nie ma rysunku balustrad bocznych klatek schodowych. Prosimy o odpowiedź czy balustrady klatek schodowych bocznych należy wykonać na podstawie rysunku W-5?
Odpowiedź: Balustrada bocznych klatek schodowych znajduje się na rys.W-6 PW tom 2.2.Architektura wnętrz.
Pytanie nr 5. Dotyczy – stolarki okiennej PCV. W Specyfikacji Technicznej - dział Budynek – SST.10.Stolarka okienna i drzwiowa (zał.9.) napisano: „Okna z profili PCV szklone szkłem zespolonym, PCV barwione w masie w kolorze szarym. Drzwi zewnętrzne z profili PCV przeszklone PCV barwione w masie w kolorze ciemnobrązowym”. Na rysunku A19.Zestawienie okien zewnętrznych i naświetli wewnętrznych (PW Architektura – tom 2.1.) oprócz okien w kolorze szarym wymienia się także okna w kolorze pomarańczowym (Ow3, Ow4, Ow5, Ow6, Ow7). Czy w/w okna mają być barwione w masie na kolor pomarańczowy? Czy można zastosować okna barwione w masie w kolorze standardowym np. białym i okleinowane lub malowane na żądany kolor. Zastosowanie PCV barwionego w masie znacznie ogranicza dostawców, a PCV barwionego w masie na kolor pomarańczowy nie wykonuje się. Prosimy także o podanie symbolu RAL dla kolorów szarego i pomarańczowego. Poza tym na rysunku A20.Zestawienie drzwi i w opisie technicznym (PW Architektura – tom 2.1.), w TER Roboty Budowlane, nie występują w ogóle drzwi PCV
Odpowiedź: Kolorystyka całej stolarki okiennej i drzwiowej – zgodnie z zestawieniem na rysunku PW Architektura. Symbol RAL : kolor pomarańczowy 2008 , kolor szary 7040, barwione w masie, nie okleinowane. Drzwi zaprojektowano w konstrukcji aluminiowej.
Pytanie nr 6. Czy na etapie wyceny Zamawiający dopuszcza zastosowanie rozwiązań alternatywnych opisanych w punktach 9.2 i 9.3 opisu technicznego do projektu wykonawczego branży architektonicznej. Jeśli tak, w jaki sposób uwzględnić to w TER. (Prosimy o dokonanie stosownych modyfikacji).
Odpowiedź: Zamawiający nie dopuszcza rozwiązań alternatywnych. Należy wycenić rozwiązania przyjęte w Tabeli Elementów Rozliczeniowych.
Pytanie nr 7. Pozycja nr 80 TER – „Spalinowe i dymowe kanały z pustaków ceramicznych” – Obmiar w TER podany w m2, powinien być w mb. Prosimy o weryfikację.
Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie nr 5 z zestawu pytań nr 4.
Pytanie nr 8. Pozycja 279 TER – „Montaż listew cokołowych” – Obmiar w TER podany w m2, powinien być w mb. Prosimy o weryfikację.
Odpowiedź: Zamawiający dokona modyfikacji załącznika nr 6 TER cz. budowlana w poz. 279 w kolumnie [4] [Jm] wpisując [m].
Pytanie nr 9. Prosimy o podanie, w których oknach oraz w jakiej ilości mają być zastosowane nawiewniki higrosterowalne.
Odpowiedź: Nawiewniki higrosterowalne należy zastosować w każdym oknie.
Pytanie nr 10. Proszę o sprecyzowanie koloru „szarego” w stolarce PCV, najlepiej za pomocą numerów palety kolorów RAL.
Odpowiedź: Stolarka PCV, kolor RAL szary 7040, barwienie w masie.
Pytanie nr 11. W opisie przedmiotu zamówienia Zamawiający podaje technologię i parametry nawierzchni poliuretanowej , które w sposób jednoznaczny określają jednego producenta tj. Regupol, który posiada jednego wyłącznego instalatora w Polsce. W związku z tym takie warunki jednoznacznie zawężają krąg wykonawców co jest nie zgodne z ustawą o zamówieniach publicznych tj. artykuł 7 ustawy prawo zamówień publicznych ponieważ narusza zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Czy w związku z tym zamawiający dopuści do przetargu nawierzchnię gdzie podkład (mata) układana jest za pomocą mechanicznej układarki bezpośrednio na placu budowy.
Odpowiedź: Nawierzchnia Regupol jest instalowana w Polsce przez kilka firm, a nie przez jednego wyłącznego instalatora. Zamawiający nie dopuszcza warstwy gumowej elastycznej rozkładanej na podbudowie za pomocą rozściełacza. Należy wycenić układanie nawierzchni poliuretanowej – gumowej, wykonywanej z maty gumowej elastycznej prefabrykowanej przyklejanej do podłoża klejem poliuretanowym.
Zamawiający dokona modyfikacji siwz w Załączniku 8b-Dokumentacja projektowa – projekt wykonawczy/Tom1-Zagospodarowanie terenu z infrastruktura techniczną, zamieszczając: wytyczne techniczne nawierzchni poliuretanowej.
Pytanie nr 12. Prosimy o informację, gdzie należy ująć pozycje dotyczące kotłowni. W TER brak takich pozycji .
Odpowiedź: Pozycje dotyczące kotłowni znajdują się w TER branża sanitarna Rozdział IV. Technologia kotłowni
Pytanie nr 13. W opisie Projektu Wykonawczego Architektury w punkcie 4. (Rodzaje instalacji w obiekcie) występuje pozycja „winda 8-osobowa /630 kg/” natomiast w opisie Projektu Budowlanego Architektury w odpowiadającym powyższemu punkcie widnieje pozycja „winda 7-osobowa” Prosimy o wyjaśnienie i korektę rozbieżności.
Odpowiedź: Należy wycenić Dźwig Osobowy OTIS Gen-2.
Pytanie nr 14. Prosimy o wskazanie, w którym miejscu TER należy uwzględnić windę. Odpowiedź : W TER branża budowlana poz. 347.
Pytanie nr 15. W opisie Projektu Wykonawczego Architektury w punkcie 7. (Ochrona cieplna budynku) występuje pozycja „ściany zewnętrzne (
Odpowiedź: Zaprojektowano obydwa rodzaje ociepleń. Wełna mineralna występuje pod elewacją z paneli drewnianych.
Pytanie nr 16. W opisie Projektu Wykonawczego Architektury w punkcie 8. (Opis architektoniczno budowlany) występuje pozycja b) Posadzki na gruncie PG1. W jej skład wchodzą następujące warstwy:
- parkiet z drewna dębowego
- izolacja – folia PE
- ślepa podłoga z legarów drewnianych
- podwójny legar ułożony na podkładkach elastycznych 3,2+
- izolacja przeciwwilgociowa z folii PE
- podkład betonowy B20 /zbrojony siatką stalową/
- styropian twardy
- 1x papa na lepiku
- podkład betonowy B15 /z dodatkiem hydrobetonu/
- podsypka piaskowa 10,00 cm
- grunt dogęszczony warstwami co
natomiast w opisie Projektu Budowlanego Architektury w odpowiadającym powyższemu punkcie widnieją warstwy:
- parkiet drewniany dębowy 2,20 cm
- sklejka wodoodporna
- folia PCV
- deski sosnowe
- legary 95x22 mm/2 warstwy krzyżowe co 50 cm/
- podkłady elastyczne 1,00 cm
- podkład betonowy B20 /zbrojony siatką stalową/
- styropian twardy /alternatywnie pianka poliuretanowa
tupu Ecotherm/ 6,00 cm
- 1x papa na lepiku
- podkład betonowy B15 /z dodatkiem hydrobetonu/
- podsypka piaskowa
- grunt dogęszczony warstwami co
Którą z wersji warstw posadzki należy przyjąć do wyceny?
Odpowiedź: Należy przyjąć warstwy posadzki według Projektu Wykonawczego.
Pytanie nr 17. W opisie Projektu Wykonawczego Architektury w punkcie 8. (Opis architektoniczno budowlany), pozycja c) Ściany konstrukcyjne dozwolone jest alternatywne wykonanie fasady ceramicznej /np. faveton/, natomiast w odpowiadającej temu pozycji w Projekcie Budowlanym Architektury projektant nie podaje takiej możliwości. Prosimy o potwierdzenie zastosowania alternatywy w postaci fasady ceramicznej np. faveton w celu umożliwienia jej dokładnej wyceny.
Odpowiedź: Zamawiający nie dopuszcza rozwiązań alternatywnych, należy wycenić rozwiązania przyjęte w TER.
Pytanie nr 18. W opisie Projektu Wykonawczego Architektury w punkcie 8. (Opis architektoniczno budowlany), pozycja c) Ściany konstrukcyjne Sz 3 jako warstwy elewacji projektant przyjął:
- tynk strukturalny /imitacja deski elewacyjnej/
- styropian FS 20,
natomiast w odpowiadającej temu pozycji w Projekcie Budowlanym Architektury projektant podaje:
- deska elewacyjna
- pustka wentylacyjna
- wełna mineralna twarda.
Prosimy o sprecyzowanie rodzaju wykończenia elewacji w celu umożliwienia jej dokładnej wyceny.
Odpowiedź: Rozwiązanie projektowe zgodnie z Projektem Wykonawczym.
Pytanie nr 19. W opisie Projektu Wykonawczego i Budowlanego Architektury są podane dwie różne grubości tynków wewnętrznych cementowo-wapiennych:
Odpowiedź: Prawidłowa wartość zgodnie z Projektem Wykonawczym.
Pytanie nr 20. W opisie Projektu Wykonawczego i Budowlanego Architektury w punkcie 8. (Opis architektoniczno budowlany), pozycja f) podane są warstwy izolacji cieplnej stropodachów: wełna mineralna twarda –
Odpowiedź: Należy przyjąć wełnę mineralną twardą np. „Dachrock max” prod. Rocwool – poz. 73 TER branża budowlana.
Pytanie nr 21. W opisie Projektu Budowlanego Architektury w punkcie 8. (Opis architektoniczno budowlany), pozycja c) podana jest jako izolacja ścian z deską elewacyjną – wełna mineralna twarda –
Odpowiedź: Prawidłowa jest grubość ocieplenia
Pytanie nr 22. W opisie Projektu Wykonawczego Architektury w punkcie 8. (Opis architektoniczno budowlany), pozycja o) Okna przyjęto k max = 1,3 , natomiast w odpowiadającej temu pozycji w Projekcie Budowlanym Architektury projektant podaje k max = 1,1. Prosimy o sprecyzowanie.
Odpowiedź: Zgodnie z Projektem Wykonawczym k max=1,3.
Pytanie nr 23. W opisie Projektu Konstrukcji w p. 6.1 (Posadowienie) przewidziana została izolacja pozioma fundamentów w postaci 2x papy termozgrzewalnej, a izolacja pionowa w postaci powłoki bitumicznej. W p. 8 (Zabezpieczenie elementów betonowych) tego samego opisu jako izolację poziomą i pionową elementów betonowych stykających się z gruntem podano 2x papę termozgrzewalną. Prosimy o wyjaśnienie i korektę rozbieżności, jak również sprecyzowanie jakiego środka należy użyć do wykonania powłoki bitumicznej.
Odpowiedź: Izolację należy przyjąć zgodnie z TER.
Pytanie nr 24. Z opisu technicznego projektu konstrukcji wynika, że wszystkie ściany podziemia, w tym ściany piwnicy mają być wykonane z żelbetu. Tymczasem na rysunku A-2 Projektu wykonawczego „Rzut piwnicy” ściany piwnicy zaznaczone są jako murowane z bloczków typu POROTHERM. Prosimy o wyjaśnienie i korektę rozbieżności.
Odpowiedź: Ściany podziemia zgodnie z projektem konstrukcji wykonane będą z żelbetu.
Pytanie nr 25. Proszę określić, które okna mają być wyposażone w mechanizm uruchamiany za pomocą pilota. Dodatkowo proszę podać zasadę otwierania okien, czy do każdego okna ma być jeden pilot, czy okna w jednym pomieszczeniu mają się otwierać jednocześnie z jednego pilota.
Odpowiedź: Patrz zestaw „Pytania
Pytanie nr 26 Prosimy o wskazanie w jakiej pozycji powinna być uwzględniona winda osobowa oraz podanie specyfikacji urządzenia.
Odpowiedź: Patrz zestaw „Pytania
Pytanie nr 27. Prosimy o wskazanie w jakiej pozycji TER powinna być uwzględniona kurtyna dymowa oraz podanie specyfikacji urządzenia.
Odpowiedź: Patrz zestaw „Pytania
Pytanie nr 28. Prosimy o podanie niezbędnych parametrów jakie powinny posiadać kotły i zasobniki c.w.u. , aby zostały uznane za urządzenia równoważne.
Odpowiedź: Urządzenia zostaną uznane za równoważne jeżeli będą posiadać parametry nie gorsze niż parametry urządzeń dobranych w projekcie.
Pytanie nr 29. Projekt Wykonawczy Architektura – w opisie technicznym w pkt 6.Kategoria i zabezpieczenia p.poż. – podano …opis wg oddzielnego opracowania pt. „OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA”. Prosimy o wskazanie gdzie znajduje się w/w opracowanie lub jego uzupełnienie.
Odpowiedź: Opracowanie znajduje się w Projekcie Budowlanym – Architektura „Aneks ochrony p.poż.”.
Pytanie nr 30. W PW „Kotłownia gazowa z zewnętrzną i wewnętrzną instalacją gazu” opr.06.2008, przyjęto w technologii kotłowni gazowej kotły kondensacyjne, zasobniki i automatykę f-my Viessmann, czy Inwestor na etapie przetargowym dopuszcza zastosowanie równorzędnych technicznie urządzeń innego producenta , np. f-my Buderus?
Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza zastosowanie urządzeń równoważnych innego producenta, posiadających parametry nie gorsze niż parametry urządzeń dobranych w projekcie.
Pytanie nr 31 Przedmiar robót i TER nie obejmują kosztów związanych z odbiorem urządzeń ciśnieniowych/kotłowni gazowej, czy należy te koszty ująć? Jeżeli tak to prosimy o podanie podstawy wyceny.
Odpowiedź: Wszelki koszty prób , odbiorów, sprawdzeń należy ująć w cenie ofertowej, zgodnie z zapisami we wzorze umowy Zał. nr 5a i nr 5b: „Prawa i obowiązki stron umowy” ust. 2 pkt 8).
Pytanie nr 32. Przedmiar robót i TER nie obejmują kosztów związanych z odbiorem instalacji spalinowej przez Zakład Kominiarski, czy należy te koszty ująć? Jeżeli tak, to prosimy o podanie podstawy wyceny.
Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie nr 31.
Pytanie nr 33. Przedmiar robót i TER nie obejmują wyceny wykucia bruzd do urządzeń sanitarnych oraz do grzejników, powyższe są wyszczególnione w SST-S/1. Czy należy je ująć? Jeżeli tak , to prosimy o podanie ilości i podstawy wyceny.
Odpowiedź: Koszty wykucia bruzd do urządzeń sanitarnych należy kalkulować łącznie z montażem urządzeń i instalacji.
Pytanie nr 34. Przedmiar robót i TER nie obejmują kosztów związanych z uruchomieniem serwisowym nagrzewnic wodnych w Sali gimnastycznej. Czy powyższe koszty należy ująć? Jeżeli tak, to prosimy o podanie podstawy wyceny.
Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie nr 31.
Pytanie nr 35 Czy montaż regulatorów oraz okablowania do nagrzewnic w Sali gimnastycznej należy ująć w branży elektrycznej?
Odpowiedź: Urządzenie powinno być dostarczone przez producenta w komplecie z regulatorem. Okablowanie należy ująć w branży elektrycznej.
Pytanie nr 36. Czy hydranty dn 25 należy przyjąć z wężem na bębnie, czy wężem płasko składanym?
Odpowiedź: Należy przyjąć hydranty z wężem półsztywnym płasko składanym zgodnie z „Aneksem Ochrony P.Poż.” Projektu Budowlanego- Architektura.
Pytanie nr 37. Czy na podejściach do grzejników typu V przewidzieć kostki styropianowe do stabilizacji rur podejściowych ze ściany?
Odpowiedź: Należy przewidzieć wszystkie materiały pomocnicze wynikające z technologii montażu , w tym również kostki styropianowe.
Pytanie nr 38. W dokumentacji brakuje opisu dotyczącego instalacji teletechnicznej (okablowanie strukturalne , centrala telefoniczna, telewizja dozorowa, wykrywanie włamania, nagłośnienie, TV kablowa). Dostarczone przedmiary robót nie pozwalają nam dokonać rzetelnej wyceny w/w instalacji. Prosimy o uzupełnienie dokumentacji.
Odpowiedź: Patrz zestaw „Pytania
Pytanie nr 39. Prosimy o rysunki detali:
Obudowa grzejników – siedzisko (przedmiar robót branża budowlana poz. 277)
Obudowa grzejników z rur ze stali nierdzewnej (przedmiar robót branża budowlana poz. 278).
Odpowiedź: Rysunki znajdują się w Projekcie Wykonawczym Tom2.2.-Projekty technologii i wyposażenia wnętrz – Rys. nr W9 i nr W10.
Pytanie nr 40. W PW „Projekt zagospodarowania terenu” została podana trawa syntetyczna boiska do piłki nożnej o długości włosa
Odpowiedź: Należy przyjąć trawę o długości włosa 60mm , zgodnie z TER poz. 519.
Pytanie nr 41. Dotyczy bram w ogrodzeniach. Proszę podać sposób sterowania bram ogrodzeniowych, ręczny czy automatyczny?. Jeżeli automatyczny, to czy sterowanie ma się odbywać „za każdym pojazdem” – wówczas należy zastosować system zabezpieczenia ruchem, czy to ma być sterowanie przez dyżurnego dwa , trzy razy na godzinę?
Odpowiedź: Sterowanie bram ogrodzeniowych - otwieranie ręczne.
Pytanie nr 42. TER poz. 567. Montaż furtek stalowych typu „Fortinet”100x210 cm –
Odpowiedź: Zamawiający dokona modyfikacji siwz w Załączniku nr 6 TER Roboty budowlane w poz. 567 w kolumnie[4] [Jm] , wpisując [szt.]
Pytanie nr 43. Dotyczy konstrukcji z drewna klejonego. W Tabeli Elementów rozliczeniowych, wyszczególniono w pozycji 96 „ Płatwie drewniane- przekrój poprzeczny drewna do 180 cm2 z tarcicy nasyconej – w ilości
Poz.
Poz. 96 B. „ Płatwie drewniane- PK-1, PK-1A, PK-2, z drewna klejonego– w ilości 4,
Odpowiedź: Zamawiający dokona modyfikacji siwz w Załączniku nr 6 TER Roboty budowlane w poz. nr 96 w kolumnie [5] [Ilość] wpisując [5,433] i dodając nową pozycję:
poz. nr 96a) Płatwie drewniane- PK-1, PK-1A, PK-2, z drewna klejonego – 4,
Pytanie nr 44. W Tabeli Elementów rozliczeniowych , wyszczególniono w pozycji 97 „Nadproża drewniane- przekrój poprzeczny drewna do 180 cm2 z tarcicy nasyconej – w ilości
Odpowiedź: Zamawiający dokona modyfikacji siwz w Załączniku nr 6 TER Roboty budowlane w poz. nr 97 w kolumnie [3] [Opis] skreślając słowa „…z tarcicy nasyconej” i dopisując słowa: „… z drewna klejonego”.
- udostępnił:
- Biuro ds. Zamówień Publicznych
- wytworzono:
- 2009/05/27
- odpowiedzialny/a:
- Iwona Miller
- wprowadził/a:
- Mirella Wołłejszo
- dnia:
- 2009/05/27 11:38:17
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Mirella Wołłejszo | 2009/05/27 11:38:17 | nowe pytania i odpowiedzi |