przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

pytania i odpowiedzi - zestaw 12


Szczecin 2015-02-10 

Wykonawcy uczestniczący w postępowaniu

 

Nasz znak: BZP-S.271.2.20.2015.WS

Znak sprawy: BZP/131/14

Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na  ,,Budowę parkingu Park & Ride przy przystanku tramwajowym SST ,,Lotnisko” realizowane w trybie zaprojektuj i wybuduj”

Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania dotyczące treści SIWZ.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t .j. Dz. U. z 2013 r., poz. 907 z późń. zm.), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:

Pytanie 1:

Prosimy o wskazanie miejsca wbudowania nawierzchni z kostki kamiennej 10x10x10, o której mowa w PFU pkt6.1.3. Jednocześnie, prosimy określić jaka konstrukcja jezdni ma być zaprojektowana.

Odpowiedź:

Zamawiający nie przewiduje wykorzystania kostki kamiennej. Zamawiający dokona modyfikacji siwz poprzez wykreślenie  w PFU pkt 6.1.3 Wybrukowania.

Pytanie 2:

Prosimy o udostępnienie załączników (planów sytuacyjnych) do uzgodnień przedstawionych przez Wydział Łączności i Informatyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz Polską spółkę Gazownictwa Oddział w Poznaniu.

Odpowiedź:

Zamawiający zamieścił załączniki graficzne do: pisma Wydziału Łączności i Informatyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie z dnia 29 listopada 2013 r. (załącznik przedstawia przebieg tras światłowodowych), pisma Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. z dnia 10 października 2013 r. (załącznik przedstawia plan sytuacyjny).

Pytanie 3:

Z uwagi na zapisy w uzgodnieniach WIM punkt 3 w zakresie niezgodności przebiegu lokalizacji parkingu z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego "Dąbie - lotnisko" w Szczecinie oraz PFU punkt 3 Wykonawca prosi o:

1) potwierdzenie przez Zamawiającego, czy zachodzi niezgodność, o której mowa powyżej oraz o określenie przez Zamawiającego  zakresu i stopnia tej niezgodność PFU z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego "Dąbie-lotnisko"  w Szczecinie (Uchwała nr VIII/N/1245/10 Rady Miasta).

2) wskazanie przez Zamawiającego, czy w związku z powyższą niezgodnością zatwierdzenie Projektu Budowlanego wykonanego w oparciu o istniejące PFU będzie możliwe, skoro musi on być zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego?

3) Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 2 będzie negatywna, Wykonawcy prosi o informację, w czyich kompetencjach  (Zamawiającego czy Wykonawcy) będzie dokonanie zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, oraz czy Zamawiający z uwagi na konieczność zmiany MPZP przewiduje wydłużenie czasu na ukończenie inwestycji?

Odpowiedź:

Zamawiający wyjaśnia, że przywołane w pytaniu pismo WIM zostało sporządzone na etapie opracowywania PFU. Wątpliwości zostały wyjaśnione przez autora PFU w trakcie analizy rozwiązań projektowych i uzyskiwania odpowiednich uzgodnień. Przedstawiony w PFU wariant nie narusza zapisów MPZP.

Pytanie 4:

W opisie przetargu w pkt. Sekcja IV: Procedura; 3) Zmiana umowy wskazano że Wykonawca w przypadku wystąpienia robót dodatkowych lub uzupełniających będzie miał prawo wyłącznie do zmiany terminu wykonania przedmiotu umowy. Natomiast Zamawiający zagwarantował sobie prawo do zmiany terminu oraz zmniejszenia wynagrodzenia Wykonawcy w przypadku zmniejszenia zakresu przedmiotu umowy.

Z dokumentacji PFU nie można określić, w jakim stopniu inwestycja koliduje z infrastrukturą podziemną. Dokumentacja nie zawiera również wymaganych przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury wyników badań gruntowo-wodnych. Wykonawcy nie są w stanie przewidzieć wszelkich robót dodatkowych lub uzupełniających, które mogą pojawić się na etapie realizacji zamówienia. Taki je właśnie charakter tych robót.

Wykonawca wskazuje, że umowa o roboty budowlane jest umową wzajemną, a za wykonania robót Wykonawcy przysługuje wynagrodzenie. Istotną umowy o roboty budowlane jest odpłatność. Brak wskazania przez Zamawiającego, że za wykonanie robót dodatkowych lub uzupełniających Wykonawca otrzyma wynagrodzenie prowadzi do wniosku, że Zamawiający określił zasady rozliczenia za takie roboty w sposób sprzeczny z naturą umowy o roboty budowlane. Wykonawca zwraca uwagę, że pojęcie robót dodatkowych lub uzupełniających nie jest tożsame z pojęcie zamówienia dodatkowego lub uzupełniającego, które zapewnia Wykonawcy zawarcie odrębnej umowy z Zamawiającym i otrzymanie zapłaty wynagrodzenia, określonego w takiej umowie. Wystąpienie robót dodatkowych nie oznacza automatycznego udzielania zamówienia dodatkowego. Biorąc pod uwagę powyższe, Wykonawca:

1) prosi o potwierdzenie, że za roboty dodatkowe i uzupełniające wykonawca otrzyma wynagrodzenie, a nie wyłącznie dodatkowy termin na ukończenie robót, oraz wprowadzenie odpowiednich zmian do wzoru umowy.

Odpowiedź:

Zamawiający nie przewiduje zmiany SIWZ. Zgodnie z § 9 ust. 1 wzoru umowy Zamawiający za wykonany przedmiot umowy zapłaci Wykonawcy wynagrodzenie ryczałtowe. Wskazana przez Wykonawcę zmiana umowy jest zgodna z istotą wynagrodzenia ryczałtowego.  

Pytanie 5:

Zamawiający we wzorze umowy w par. 4 ust. 1 pkt 5 przewidział, że "Niniejsze przedsięwzięcie jest inwestycją mogącą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Wykonawca powinien wykonać kartę informacyjną przedsięwzięcia i wystąpić o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. W przypadku wydania przez organ właściwy postanowienia o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko – wykonawca jest zobowiązany do wykonania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko".

W związku z nałożeniem na wykonawcę w/w obowiązku, prosimy o wyjaśnienie:

1) czy Zamawiający w przypadku konieczności wystąpienia przez Wykonawcę decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, przedłuży czas na ukończenie inwestycji, biorąc pod uwagę terminy niezbędne dla uzyskania wszelkich uzgodnień oraz decyzji

środowiskowej zgodnie z przepisami prawa,

Odpowiedź:

Zamawiający w § 17 ust. 3 pkt 1 wzoru umowy przewidział możliwość zmiany terminu, na uzasadniony wniosek Wykonawcy, w przypadku nie uzyskania decyzji administracyjnych, uzgodnień, dokumentów lub opinii niezbędnych do zakończenia prac projektowych stanowiących przedmiot umowy, pomimo złożenia kompletnych wniosków do właściwych organów w terminach przewidzianych w odpowiednich przepisach na ich wydanie.

Pytanie 6:

Ze względu na konieczność wzmocnienia podłoża czy Zamawiający dopuści rozwiązanie kolizji z istniejącą infrastrukturą polegające na przełożeniu kolidujących instalacji poza obszar inwestycji (w przypadku wyrażenia zgody przez gestorów instalacji)?

Odpowiedź:

Zamawiający dopuszcza taką możliwość.

Pytanie 7:

W którym miejscu przy ul. Hangarowej winna być zainstalowana tablica informacyjna?

Odpowiedź:

Lokalizację tablicy należy uzgodnić na etapie uzgodnienia organizacji ruchu z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego, Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji oraz organem zarządzającym ruchem: Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin.

Pytanie 8:

Czy zamawiający dysponuje w obrębie inwestycji złączem kablowym, które można wykorzystać dla potrzeb zasilania tablicy informacyjnej i systemu monitoringu?

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, że w rejonie inwestycji znajduje się złącze kablowe, z którego zasilona jest tablica zmiennej treści Systemu Zarządzania Ruchem. O Warunki zasilenia należy wystąpić do ENEA Operator.

Pytanie 9:

Jakiej minimalnej wysokości powinny być słupy oświetlenia ulicznego dla potrzeb oświetlenia parkingu?

Odpowiedź:

Rodzaj słupów należy uzgodnić na etapie opracowywania dokumentacji projektowej z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego.

Pytanie 10:

Jakie obszary winny być objęte systemem monitoringu?

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, że monitoringiem powinien zostać objęty cały obszar parkingu.

Pytanie 11:

Czy system monitoringu ma składać się z kamer obrotowych czy stałopozycyjnych? Ile kamer winno zostać zamontowanych w ramach budowy 3 Punktów Kamerowych?

Odpowiedź:

System powinien składać się z kamer obrotowych. Należy zamontować 3 kamery.

Pytanie 12:

Czy Zamawiający dysponuje w obszarze objętym inwestycją kanalizacją teletechniczną możliwą do wykorzystania na odcinku wjazd na parking - projektowane miejsce posadowienia tablicy informacyjnej?

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, że na odcinku: wjazd na parking – projektowane miejsce posadowienia tablicy informacyjnej, przebiega istniejąca miejska kanalizacja teletechniczna. Zamawiający nie dysponuje wiedzą czy jest możliwość jej wykorzystania.

Pytanie 13:

W jakim terminie Zamawiający zatwierdzi lub wniesie uwagi do dokumentacji projektowej?

Odpowiedź:

Zgodnie z § 4 ust. 2 pkt 1 zdanie 2 wzoru umowy Zamawiający po otrzymaniu 1 egz. dokumentacji projektowej wraz z kompletem wymaganych uzgodnień i opinii w ciągu 10 dni roboczych przedstawi ewentualne uwagi lub zatwierdzi dokumentację.

Pytanie 14:

W jakim terminie Zamawiający udostępni Wykonawcy prawo do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane dla działek objętych inwestycją?

Odpowiedź:

Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane Wykonawca uzyska w imieniu Zamawiającego po opracowaniu projektu budowlanego i uzgodnieniu go z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego.

Pytanie 15:

W jakim terminie Zamawiający udzieli Wykonawcy pełnomocnictwa celem procedowania dokumentacji projektowej?

Odpowiedź:

Zamawiający przekaże Wykonawcy pełnomocnictwo niezwłocznie po podpisaniu umowy z Wykonawcą, po uzyskaniu od Wykonawcy danych niezbędnych do sporządzenia imiennego pełnomocnictwa.

Pytanie 16:

Czy Zamawiający dysponuje mapami do celów projektowych dla obszaru objętego inwestycją? Jeżeli TAK - czy udostępni mapy Wykonawcy?

Odpowiedź:

Zamawiający udostępnił Wykonawcom mapę zasadniczą z zasobu geodezyjnego miasta. Wykonanie mapy do celów projektowych należy do obowiązków Wykonawcy.

Pytanie 17:

Czy Zamawiający dysponuje wiedzą czy na obszarze inwestycji mogą znajdować się niewybuchy?

Odpowiedź:

Zamawiający nie dysponuje taką wiedzą.

Pytanie 18:

Tablica informacyjna powinna wskazywać ilość minut do odjazdu trzech najbliższych kursów tramwaju. Czy dla obu kierunków?

Odpowiedź:

Tablica ma wskazywać 3 najbliższe odjazdy tramwajów w kierunku centrum miasta.

Pytanie 19:

Czy tablica informacyjna powinna być dwustronna?

Odpowiedź:

Tablica informacyjne powinna być jednostronna.

Pytanie 20:

Czy Zamawiający dysponuje niezbędnymi zgodami i dokumentacją, w tym opisem protokołów komunikacyjnych i bazy danych, które umożliwią zintegrowanie tablicy informacyjnej z Systemem Informacji Pasażerskiej (w celu uzyskania czasu odjazdu 3 najbliższych kursów tramwaju)? Jeżeli tak - kiedy przekaże taką dokumentację Wykonawcy? Z kim Wykonawca będzie musiał uzgadniać projekt wymiany informacji w Systemie Informacji Pasażerskiej?

Odpowiedź:

System Informacji Pasażerskiej jest w trakcie wykonywania przez firmę GMV na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Wykonawca we własnym zakresie ma wykonać podłączenie do systemu w porozumienia z Wykonawcą systemu jak i jego zleceniodawcą.

Pytanie 21:

Czy Zamawiający dysponuje niezbędnymi zgodami i dokumentacją, w tym opisem protokołów komunikacyjnych, które umożliwią zintegrowanie systemu monitoringu z systemem monitoringu wizyjnego Systemu Zarządzania Ruchem w Szczecinie? Jeżeli tak - kiedy przekaże taką dokumentację Wykonawcy? Z kim Wykonawca będzie musiał uzgadniać projekt integracji systemu monitoringu z Systemem Zarządzania Ruchem w Szczecinie?

Odpowiedź:

System Zarządzania Ruchem wykonany został przez firmę UTI na zlecenie Gminy Miasto Szczecin -Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Zamawiający nie dysponuje protokołami komunikacyjnymi. Wykonawca we własnym zakresie ma wykonać podłączenie do systemu w porozumienia z Wykonawcą systemu jak i jego zleceniodawcą.

Pytanie 22:

W jaki sposób Wykonawca ma przesyłać i odbierać dane z Systemu Informacji Pasażerskiej? Czy Zamawiający dysponuje łączem teletechnicznym (np. światłowód miejski) w obszarze inwestycji które będzie mógł wykorzystać Wykonawca? Z kim Wykonawca będzie mógł uzgodnić wykorzystanie takiego łącza?

Odpowiedź:

Tablice Systemu Informacji Pasażerskiej komunikują się poprzez łącze GSM.

Pytanie 23:

W jaki sposób Wykonawca ma przesyłać i odbierać dane z Systemu Zarządzania Ruchem w Szczecinie? Czy Zamawiający dysponuje łączem teletechnicznym (np. światłowód miejski) w obszarze inwestycji które będzie mógł wykorzystać Wykonawca? Z kim Wykonawca będzie mógł uzgodnić wykorzystanie takiego łącza?

Odpowiedź:

System Zarządzania Ruchem wykorzystuje miejską infrastrukturę teletechniczną. Infrastruktura ta znajduje się w pasie drogowym ulicy Hangarowej. Uzgodnienia w zakresie wykorzystania należy uzyskać z Wydziałem Informatyki Urzędu Miasta.

Pytanie 24:

Gdzie znajduje się System Zarządzania Ruchem w Szczecinie oraz System Informacji Pasażerskiej z którym Wykonawca ma zintegrować system CCTV i tablicę informacyjną?

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, że Centrum Zarządzania Ruchem znajduje się w budynku Urzędu Miasta Szczecin przy placu Armii Krajowej 1, natomiast Centrum Zarządzania Komunikacją Miejską znajduje się w budynku Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego przy ul. Klonowica 5.

Pytanie 25:

Czy Wykonawca ma na swój koszt zapewnić łącze z Systemem Informacji Pasażerskiej oraz z Systemem Zarządzania Ruchem? Jeżeli tak - na jaki okres czasu?

Odpowiedź:

Koszt utrzymania łącza po jego wykonaniu i przekazaniu do eksploatacji ponosić będzie Gmina Miasto Szczecin. Wszelkie koszty związane z przeprowadzeniem niezbędnych prób i sprawdzeń ponosi Wykonawca.

Pytanie 26:

Jakie obszary parkingu winne być oświetlone?                                                                 

Odpowiedź:

Cały obszar parkingu ma być oświetlony, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie normami.


udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2015/02/10
odpowiedzialny/a:
Bartłomiej Miluch
wprowadził/a:
Wioleta Sadowska
dnia:
2015/02/10 11:59:42
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Wioleta Sadowska 2015/02/10 11:59:42 Dodanie pytania i odpowiedzi
Wioleta Sadowska 2015/02/10 11:53:56 Dodanie pytania i odpowiedzi