Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029
Dot. umożliwienia dostaw do ryneczku "Pogodno"
Numer: 1432Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2025/07/18
Szanowny Panie Prezydencie,
w ostatnich dniach zmieniono organizację ruchu na ul. Reymonta, przy ryneczku "Pogodno" poprzez ustawienie słupków w pobliżu sklepu "Żabka" oraz oznakowanie na potencjalnym wjeździe na teren targowiska zakazu zatrzymania z wyłączeniem 15-minutowego organizowania dostaw.
Otrzymałem od Mieszkańców prowadzących swoje działalności gospodarcze w pobliżu informację, że zmiana nie pomogła, a wręcz utrudniła (choć z drugą częścią tego sformułowania się akurat nie zgadzam) proces prowadzenia zaopatrzenia.
Niemniej kompletnie poza sporem znajduje się fakt, że obecna organizacja ruchu jest doskonała, tyle że "na papierze", bowiem w sposób typowy dla naszego miasta (być może typowy również dla całego kraju, niemniej piszę o Szczecinie, nie o całej Polsce), znaki drogowe związane z zakazem zatrzymywania nie są respektowane.
Przyczyn tej sytuacji jest oczywiście wiele i wykraczają, przynajmniej częściowo, poza zakres niniejszego zapytania, ale... wszystkie sprowadzają się do jednego - żywe miasto to nie symulacja komputerowa rodem z gry (nie wiem, czy taką grę nadal się praktykuje) "SimCity" i w nieustannej nomen omen grze pomiędzy "ja tylko na chwilkę" a "nie ma jak dowieźć towarów" i w konsekwencji "podjedziemy, choć nie wiem, kiedy podjedziemy i czy w ogóle podjedziemy", z reguły przegrywa ten, kto jest "na prawie".
W załączeniu przesyłam też zdjęcia samochodów stojących na miejscach dla zaopatrzenia. Samochody te nie zaopatrują żadnych punktów ani na targowisku, ani w okolicy, a należą do przygodnych osób i podczas wizyty w terenie stały tam dłużej niż określony kwadrans. Obok jednak widać także pojazd dokonujący zaopatrzenia bezpośrednio z ulicy. Byłem naocznym świadkiem tej sytuacji i dowodzi ona nieskuteczności przyjętego rozwiązania.
Załączam także zdjęcie z przeciwnej strony ulicy, na którym widać samochód klienta dokonującego zakupów w punkcie handlowym. Miejsce, na którym samochód stoi jest zwyczajnie wygrodzone słupkiem, którego odsunięcie jest w stanie umożliwić zaopatrzenie sieciowego sklepiku, choć dokonywany jest w tej sytuacji wjazd na chodnik pojazdu o d.m.c. przekraczającej 2,5 tony. Ostatecznie uregulowanie statusu miejsc do zaopatrzenia po stronie targowiska winno zaspokoić potrzebę prowadzenia zaopatrzenia.
W związku z powyższym proszę o informację:
1. czy zarządzający ruchem zdaje sobie sprawę z niewystarczalności przyjętego rozwiązania?
2. ile zostało przeprowadzonych interwencji Straży Miejskiej w tym miejscu od momentu wprowadzenia organizacji ruchu do momentu odpowiedzi na zapytanie (zakładam i tak późną jesień ze względu na rutynę udzielania odpowiedzi w sposób łamiący przepisy, czyli dopiero po 4-6 miesięcy)?
3. czy zarządzający ruchem byłby w stanie - na przykład (choć działka jest częścią pasa drogowego) w uzgodnieniu z zarządem targowiska umożliwić zamontowanie blokad, które byłyby demontowane we współdziałaniu właśnie ze wspomnianym zarządem na czas prowadzenia zaopatrzenia?
4. czy jest Pan w stanie, Panie Prezydencie, zaordynować patrole Straży Miejskiej w tamtym miejscu w jakimś dostrzegalnym interwale czasowym w taki sposób, by wymóc na popełniających wykroczenie zmianę zachowań w sposób względnie trwały?
5. jakie można (to NAJWAŻNIEJSZE) przyjąć inne rozwiązania, które poprawiłyby skuteczność przyjętej organizacji ruchu?
Interpelujący Radni:
- udostępnił:
- Biuro Rady Miasta
- wytworzono:
- 2025/07/18
- odpowiedzialny/a:
- Ewa Peryt
- wprowadził/a:
- Ewa Peryt
- dnia:
- 2025/07/18 14:11:39
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2025/07/18 14:11:39 | Nowa pozycja |