Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029
Dot. interpelacji 857 z dn. 2024/10/21
Numer: 1111Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2025/02/04
Szanowny Panie Prezydencie,
w nawiązaniu do interpelacji nr 857 dotyczącej złego stanu technicznego infrastruktury na rzece Płonia, chciałabym ponownie zwrócić uwagę na ten problem. Zgodnie z sugestią zawartą w odpowiedzi, zwróciłam się do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Otrzymałam następującą odpowiedź:
„W odpowiedzi na poniższe zgłoszenie informuję, że nie jest prawdziwa informacja pozyskana z Gminy Miasto Szczecin, iż za wszelką infrastrukturę na rzece Płoni odpowiada administrator cieku, tj. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Ustawa Prawo wodne przyznaje innym podmiotom możliwość wykonywania urządzeń oraz władania mieniem zlokalizowanym na gruntach pokrytych śródlądowymi wodami płynącymi lub gruntach w obrębie nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa w administracji Wód Polskich - przykładowo art. 216 ust. 5 ustawy Prawo wodne ustanawia, że Urządzenia wodne lub ich części oraz budowle i ich części, znajdujące się na gruntach, o których mowa w ust. 1 (tj. grunty pokryte śródlądowymi wodami płynącymi, wodami morza terytorialnego oraz morskimi wodami wewnętrznymi stanowią własność właściciela tych wód), stanowią odrębny od tych gruntów przedmiot własności. W opinii tut. Zarządu przedmiotowa kładka stanowiła przejście techniczne dla znajdującego się obok mostu kolejowego, a obecnie wykorzystywania jest jako kładka dla pieszych. Za utrzymywanie kładki powinny odpowiadać podmioty z niej korzystające lub te których obowiązkiem jest zapewnienie pieszej komunikacji mieszkańców. Głównymi zadaniami stawianymi przed Wodami Polskimi jest m. in. ochrona przeciwpowodziowa oraz utrzymywanie wód z uwzględnieniem konieczności osiągnięcia odpowiednich celów środowiskowych. Istniejąca kładka wpływa niekorzystnie zarówno na ochronę przeciwpowodziową (każda budowla tego typu może mieć wpływ na kształtowanie przepływów wód w rzece) oraz osiągnięcie celów środowiskowych (każda budowla na wodach pogarsza w pewnym stopniu warunki hydromorfologiczne cieku). Kładka jest całkowicie zbędna naszemu Gospodarstwu - nie służy pracownikom/Wykonawcom Wód Polskich, a jej utrzymywanie nie jest obowiązkiem ustawowym nałożonym na Wody Polskie, wynikającym z zapisów ustawy Prawo wodne, lecz obowiązkiem jej właściciela, o czym stanowi art. 188. 1 ww. ustawy wskazujący wprost, że utrzymywanie urządzeń wodnych należy do ich właścicieli. Podkreślam, że nasz Zarząd nie jest właścicielem tego urządzenia. W przypadku braku ustalenia właściciela urządzenia bądź innych chętnych do wykonania remontu kładki, Wody Polskie dokonają jej likwidacji, jeżeli będzie to wynikać np. z decyzji organu nadzoru budowlanego." Mając na uwadze powyższą odpowiedź oraz wsłuchując się w głosy mieszkańców, podkreślam, że powyższa kładka jest ważnym elementem infrastruktury komunikacyjnej, która zapewnia bezpieczne przejście przez rzekę. Likwidacja tego przejścia negatywnie wpłynęłaby na komfort jej użytkowników, ograniczając im możliwość komunikacji w tej części osiedla. Ponadto zwróciłam się do mieszkańców, szczególnie tych starszych, z prośbą o informację, czy pamiętają początki jej historii. Z wielu źródeł wynika, iż mogła powstać jeszcze w czasach powojennych. Tym bardziej zależy nam na jej zachowaniu i w imieniu mieszkańców proszę o podjęcie działań w tej sprawie.
W związku z powyższym, zwracam się z pytaniami:
1. Czy Gmina Miasto Szczecin jest w stanie podjąć działania w zakresie jej remontu i dalszego użytkowania?
2. Czy Gmina Miasto Szczecin ma inne rozwiązanie na poprawę stanu technicznego tego przejścia, wykluczając jej likwidację?
Interpelujący Radni:
- udostępnił:
- Biuro Rady Miasta
- wytworzono:
- 2025/02/04
- odpowiedzialny/a:
- Marzena Arciszewska
- wprowadził/a:
- Marzena Arciszewska
- dnia:
- 2025/02/04 12:31:27
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marzena Arciszewska | 2025/02/04 12:31:27 | Nowa pozycja |