przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Biała Ceramika Szczecińska - lokalne dobro dla wszystkich. Zapraszamy na wernisaż wystawy!


Pod tym hasłem szczecińskie stowarzyszenie pasjonatów twórczości ceramicznej Glino-Kolektyw rozpowszechnia wśród mieszkańców wiedzę na temat wzornictwa typu Stettiner Ware. W ramach prowadzonego przez stowarzyszenie projektu „Edukacja i popularyzacja białej ceramiki szczecińskiej” odbył się już szereg bezpłatnych warsztatów ceramicznych, w trakcie których lepiono, toczono oraz wylepiono a potem barwiono, współczesny Stettiner Ware. Zajęcia, które miały miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczecinie-Dąbiu oraz Pracowni Ceramiki 3kropka cieszyły się dużym zainteresowaniem.

W połowie października zakończył się otwarty konkurs plastyczno-projektowy, pt. „Inspirowane białą ceramiką szczecińską”. Jego adresatami byli dorośli i dzieci, amatorzy i początkujący projektanci – wszyscy, którzy pragnęli zmierzyć się z zagadnieniem współczesnego designu czerpiącego inspirację z dziedzictwa kulturowego. Na konkurs wpłynęły 184 prace. Decyzją jury przyznano 2 nagrody główne oraz 12 wyróżnień, w 3 kategoriach wiekowych.

Również w październiku, szczecinianie mieli okazję posłuchać wykładu na temat charakteru i historii białej ceramiki szczecińskiej. Wydarzenie miało miejsce w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Dodatkową atrakcją, którą przygotowano dla słuchaczy, była prezentacja oryginalnych, ponad dwustuletnich naczyń. Uczestnicy wydarzenia mieli wyjątkową okazję bacznego przyjrzenia się zabytkom, a nawet dotknięcia ich.

Przed nami ostatnie z zaplanowanych wydarzeń: wernisaż wystawy podsumowującej dokonania warsztatowe uczestników projektu, w trakcie którego nastąpi również uroczyste wręczenie nagród laureatom wspomnianego konkursu plastyczno-projektowego. Dynamicznie zmieniająca się przez ponad dwa wieki (XVIII-XIX) oraz rozpoznawana w basenie Morza Bałtyckiego stylistyka Stettiner Ware, stanowi dziś doskonały materiał do zarówno profesjonalnych jak i amatorskich prób szukania lokalnych wzorów. 
Dlatego autorami eksponowanych prac są dzieci i osoby dorosłe, młodzi i starzy, wszyscy którzy chcąc czerpać z dziedzictwa kulturowego regionu, zdecydowali się na udział w warsztatach lub w konkursie.

 Dodatkową atrakcją tego dnia będą warsztaty malowania ceramicznych kafelków oraz pokaz malowania biskwitowych naczyń (surówki ceramicznej) przez profesjonalnych ceramików – 17 listopada, początek, godz. 16.00 Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdni Sztuki, przy ul. Niemierzyńskiej w Szczecinie.
Wystawa potrwa do 02 grudnia. Zapraszamy!

Partnerami stowarzyszenia Glino - Kolektyw przy realizacji projektu są:
Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie - Dąbiu,
Muzeum Narodowe w Szczecinie,
Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki,
Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego.

Projekt „Edukacja i popularyzacja białej ceramiki szczecińskiej” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz współfinansowany przez Gminę Miasto Szczecin.


udostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych, wytworzono: 2012/11/12, odpowiedzialny/a: Katarzyna Bukowska, wprowadził/a: Katarzyna Bukowska, dnia: 2012/11/12 12:12:26
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Bukowska 2012/11/12 12:12:26 nowa pozycja