przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

SMS bez VAT


4 sierpnia 2010 r. zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 2 czerwca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Po długotrwałych apelach ze strony środowiska pozarządowego, kierowanych do resortu finansów, i po długich dyskusjach na temat możliwych rozwiązań w tym zakresie, rozporządzenie wprowadziło zwolnienie z podatku VAT SMS-ów wysyłanych w ramach akcji charytatywnych. By uniknąć ewentualnych problemów ze strony organów unijnych (przypomnijmy, że na gruncie prawa europejskiego niedopuszczalne jest zwolnienie z podatku VAT usługi telekomunikacyjnej), przyjęto regulację, na mocy której zwolniona z podatku jest tylko część przesyłanej kwoty. Zwolnienie dotyczy mianowicie „kwoty należnej z tytułu wykonywanych usług o podwyższonej opłacie, w części przekraczającej kwotę zatrzymywaną przez dostawcę usługi” – a więc tylko tej części wpływów z SMS-ów, która zostanie przekazana przez operatora organizacji pożytku publicznego.

Organizacje charytatywne wchodzące w skład Koalicji „SMS bez VAT” (której celem było właśnie „wywalczenie” tego zwolnienia) są wprawdzie zadowolone z obowiązującego od paru dni rozporządzenia, uznając je za „krok w dobrym kierunku” – deklarują jednak, że docelowo zwolnione z podatku VAT powinny być wszystkie środki przekazywane na cele charytatywne za pomocą SMS-ów. W tym kontekście problemem, który w opinii Koalicji wymaga rozwiązania, jest wyłączenie z zakresu zwolnienia SMS-ów przesyłanych przez abonentów korzystających z usług prepaidowych. Koalicja zapowiada więc prowadzenie dalszych analiz zmierzających do znalezienia rozwiązania, które umożliwi objęcie zwolnieniem również środków pochodzących z tego źródła. Wątpliwości budzą także przepisy dotyczące zakresu podmiotowego nowej regulacji: część organizacji pozarządowych jest wyłączona z możliwości korzystania ze zwolnienia. Przypomnijmy, że uwagi odnośnie tej kwestii podnosiła również Rada Działalności Pożytku Publicznego (RDPP): zwolnione z podatku VAT są wyłącznie SMS-y wysyłane w ramach akcji charytatywnych prowadzonych przez organizacje posiadające status organizacji pożytku publicznego. Jak argumentowała RDPP, regulacja taka może zostać uznana za godzącą w zasadę równości organizacji pozarządowych w dostępie do wszelkich form pozyskiwania funduszy od darczyńców indywidualnych. Krytycznie oceniane są również przepisy dotyczące formalnych wymogów związanych z możliwością skorzystania ze zwolnienia; zdaniem Koalicji, przepisy w obecnym brzmieniu mogą uniemożliwić organizacjom pozarządowym uzyskanie zgody MSWiA na przeprowadzenie zbiórki publicznej w wymaganym czasie i terminie.

Wygląda więc na to, że sukces organizacji charytatywnych, jakim było wydanie rozporządzenia zwalniającego dobroczynne SMS-y z podatku VAT, jest na razie połowiczny, a batalia o „SMS bez VAT” jeszcze się nie zakończyła.


Źródło: NGO.pl, Autor: Anna Krajewska

 


udostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych, wytworzono: 2010/08/12, odpowiedzialny/a: Katarzyna Bukowska, wprowadził/a: Anna Stępień, dnia: 2010/09/23 09:56:34
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Stępień 2010/09/23 09:56:34 modyfikacja wartości
Katarzyna Bukowska 2010/08/12 09:41:26 nowa pozycja