Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
Praca w przedsiębiorstwach społecznych - 10 września rusza rekrutacja na OSES!
Praca, wartości, jakie ze sobą niesie, jej przyszłość oraz związki z sektorem ekonomii społecznej – to temat przewodni Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej, które odbędą się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w dniach 23–24 października 2014 a rekrutacja na nie rusza 10 września.
Informacje o konferencji również na stronie ekonomiaspoleczna.pl/oses .
Tegoroczny, ósmy już OSES, organizuje Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej.
Tematem przewodnim tegorocznego OSES jest praca. – Trudno rozmawiać o ekonomii społecznej i planować jej rozwój w Polsce bez spojrzenia przez pryzmat rynku pracy, problemów z zatrudnianiem czy też utrzymaniem miejsc pracy – tłumaczy Magdalena Klaus, prezeska organizującej konferencję Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
– Skoro chcemy rozwijać ekonomię społeczną, a nowy okres programowania daje nam taką szansę, to musimy zderzyć problemy i wyzwania sektora z potrzebami i wyzwaniami gospodarczo-ekonomicznymi, wizjonersko spojrzeć w przyszłość i poszukać nowych rozwiązań dla ekonomii społecznej – dodaje Klaus. OSES ma być właśnie miejscem dyskutowania doświadczeń, rozmów o narzędziach i rozwiązaniach oraz snucia wizji.
Sesje tematyczne tegorocznej konferencji zostały w związku z tym podzielone na trzy wątki. W pierwszym, zatytułowanym „Polityka” paneliści i panelistki będą dyskutować o tym, jakiego rodzaju wsparcie jest niezbędne do rozwoju ekonomii społecznej. Będziemy rozmawiać m.in. o systemie ośrodków wsparcia oraz o przyjętym niedawno Krajowym Programie Rozwoju Ekonomii Społecznej, o niezmiernie ważnej kwestii statystyki publicznej i polityki rozwoju opartej na dobrze mierzonych faktach oraz o ostatniej nowelizacji ustawy na temat promocji zatrudnienia i tym, jakie szanse stwarza ona podmiotom ekonomii społecznej.
Drugi wątek pozwoli bliżej przyjrzeć się praktyce i doświadczeniom. Jedna z sesji poświęcona będzie różnym efektywnym rozwiązaniom w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych. Omawiane będą przykłady zaangażowania przedsiębiorstw społecznych, ale również sektora prywatnego czy administracji publicznej. Inna sesja skupi się na współpracy między przedsiębiorczością społeczną a biznesem. Trzecie spotkanie w ramach tego wątku poświęcone będzie edukacji i jej znaczenia dla kształtowania postaw przedsiębiorczych.
Trzeci wątek sesji tematycznych nazwaliśmy „Wizje”. Po pierwsze będziemy przyglądać się w ramach tego wątku przemianom gospodarczym, społecznym i kulturowym, które będą miały wpływ na to, jak wyglądać będzie praca za 5, 15, 30 lat. Jak w tym zmieniającym się świecie odnajdzie się ekonomia społeczna. Inna dyskusja na temat wizji będzie dotyczyła wartości, jakie wiążą się z pracą w ogóle, a pracą w przedsiębiorstwach społecznych w szczególności.
Ważnym kontekstem dla konferencji będą obchody dwudziestej piątej rocznicy odzyskania wolności. Dlatego sesja podsumowująca konferencję będzie służyła nie tylko omówieniu przebiegu poszczególnych paneli, ale również temu, żeby przyjrzeć się, jaką rolę ekonomia społeczna odgrywa w przemianach społecznych i jaką odpowiedź może dać na współczesne wyzwania.
Konferencja to również szansa na wzięcie udziału w wydarzeniach towarzyszących, na przykład otwartej trybunie, na której każdy chętny będzie miał możliwość opowiedzenia o swoim projekcie, pomyśle czy wizji (szczegółowe informacje wkrótce) .
Tradycyjnie już za obsługę gastronomiczną konferencji będą odpowiadać przedsiębiorstwa społeczne.
OSES będzie okazją do świętowania 10. rocznicy działania Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej, forum organizacji działających na rzecz rozwoju sektora, które było pomysłodawcą organizacji corocznych ogólnopolskich spotkań.
Poza FISE, CRZL i MPiPS w przygotowaniu poszczególnych sesji pracują osoby z szeregu ważnych instytucji i organizacji takich jak Instytut Spraw Publicznych, Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy, Akademia im. Leona Koźmińskiego, PwC, Stowarzyszenie EKON, Stowarzyszenie Czas-Przestrzeń-Tożsamość.
Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Patronami medialnymi są TVP Info i portal ekonomiaspoleczna.pl
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Stępień | 2014/09/05 11:03:34 | nowa pozycja |