Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
Przegląd Twórczości Filmowej Jizego Menzla
Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki
Miasto SZCZECIN
CZECH CENtrES w Varsavie
Fundacja Odra Zoo
Przegląd Twórczości Filmowej Jizego Menzla
10 -13.XII.2012
Polmozbyt pl. Orła Białego - Zobaczymy w ciągu tygodnia 6 filmów mistrza Czeskiej Nowej Fali.
Jizí Menzel (ur. 23 lutego 1938 w Pradze) czeski reżyser filmowy, scenarzysta i aktor. Zaczął kręcić filmy w połowie lat 60. XX wieku. Jego filmy, choć nieraz dotykają bardzo ważnych tematów, są jednocześnie poetyczne i dowcipne. Zaraz na początku swojej kariery zdobył Oscara za film Pociągi pod specjalnym nadzorem (Ost?e sledované vlaky, 1966) według minipowieści, pod tym samym tytułem, czeskiego pisarza Bohumila Hrabala. Jeden z czołowych twórców tzw. nowego kina czeskiego. W 1996 otrzymał Czeskiego Lwa za długoletni wkład do czeskiego filmu oraz został odznaczony Medalem Za Zasługi I stopnia.
10.XII - 18:00 Wsi moja sielska anielska, 20:00 Opera żebracza
11.XII - 19:00 Kapryśne lato
12.XII 19:00 Kto szuka złotego dna
13.XII - 18:00 Na skraju lasu . 20:00 Swięto przebiśniegu
10.XII g:18:00 Poniedziałek
Wsi moja sielska anielska (1985) Komedia o mieszkańcach małego miasteczka w Czechosłowacji. Przez lata apodyktyczny Pávek musiał znosić Otíka, miejscowego głupka, ale i kolegę z pracy, dzielącego się z nim jego posiłkami i miejscem z przodu służbowej ciężarówki. Pávek nieustannie dręczy podwładnego, że kiedyś zmieni go na innego pracownika, dłużej nie może znieść niepozbieranego kolegi. Na groźbach zawsze się kończy, bo tak naprawdę Pávek lubi Otíka i współczuje mu: chłopak mieszka sam, do tego ma końskie zęby i wielkie odstające uszy. Stanie się jego serdecznym przyjacielem po tym jak odkrywa, że pewien miejscowy polityk chce przerobić dom Otíka na domek letniskowy, a samego chłopaka wysłać do dużego miasta...
Poza tym miejscowy lekarz regularnie rozbija swój samochód, bo uwielbia podziwiać okoliczne tereny.
Pewien nastolatek odkrywa, że rozpaczliwie podkochuje się w nauczycielce swojej młodszej siostry.
Gospodyni domowa zdradza męża z młodym chłopakiem... Co z tego wszystkiego wyniknie?
10.XII g: 20:00 Poniedziałek
Opera żebracza (1991) Jeden z najsłynniejszych reżyserów czeskich Jiri Menzel przenosi na ekran dramat Vaclava Havla. W epizodzie - sam Jeremy Irons. Motywy słynnej opery Johny'ego Gaya wykorzystał Bertolt Brecht w "Operze za trzy grosze", a w 1972 roku Vaclav Havel. Ze względu na zapis cenzury - dzieło Havla nie miało szans ukazać się na żadnej oficjalnej scenie. Możliwe stało się to dopiero w 1990 roku. Wybitny reżyser, autor m.in.: "Pociągów pod specjalnym nadzorem", "Kapryśnego lata" i "Postrzyżyn", Jiri Menzel wyreżyserował spektakl, a następnie w prawie niezmienionej formie zrealizował film. Opowieść o bezwzględnej walce cynicznych bossów przestępczego podziemia, w istocie zaś marionetek w rękach super bandziora, szefa miejscowej policji.
11.XII - 19:00 Wtorek
Kapryśne lato(1968) - Adaptacja powieści Vladislava Van?ury. Ironiczny i uroczy obraz małomiasteczkowej społeczności .
Do niewielkiego miasteczka przyjeżdża magik z uroczą asystentką .Trzej miejscowi notable w ciągu kilku nocy próbują uwieść uroczą asystentkę - bez powodzenia. Tymczasem sztuka ta udaje się jednej z ich żon - z magikiem. Kiedy magik doznaje kontuzji , żona potulnie wraca do męża...
12.XII 19:00 Środa
Kto szuka złotego dna (1974) Głównym bohaterem filmu jest młody chłopak, który odnajduje swoje miejsce w społeczeństwie na budowie elektrowni. Tam spotyka prawdziwych przyjaciół- silnych facetów, którzy żadnej pracy się nie boją i dzięki którym w końcu zdobywa się na odwagę, aby ograniczyć dosyć natarczywe kontakty z rodzicami swojej narzeczonej. Reżyser Jiri Menzel nakręcił ten dramat osadzony w środowisku robotniczym po to, aby władze socjalistyczne znów pozwoliły mu tworzyć.
13.XII - 18:00 Czwartek
Na skraju lasu (1976) Kolejny film arcymistrza subtelnego komizmu, Jiri Menzla. Melancholijna i zabawna opowieść o perypetiach rodziny, która chce zdobyć działkę rekreacyjną i letni domek. Laviczkowie, pełni nadziei, że uda im się odkupić gospodarstwo starego Komarka, mówiącego, że jesienią przeniesie się do syna, zaczynają mu pomagać w pracach na roli i remoncie. Zimą staruszek choruje, Laviczkowie odwożą go do szpitala. Wiosną przyjeżdżają z notariuszem, by wreszcie zakończyć transakcję. Na widok pustej chałupy tracą nadzieję na pomyślne zakończenie sprawy.
13.XII - 20:00 Czwartek
"Święto przebiśniegu" 1984 to portret mieszkańców małej czeskiej miejscowości, gdzieś z dala od Pragi i spraw wielkiego świata. W tej opowieści nie ma wyróżnionych, głównych bohaterów - film Menzla jest mozaiką sytuacji i ludzkich typów. W "Święcie przebiśniegu" spotykamy oryginałów i osoby przeciętne, prostych ludzi, żyjących blisko natury, nie pozbawionych wad i śmiesznostek. Menzel za Hrabalem przypatruje się im z dobrodusznym humorem, sympatią, niemal z czułością; ludzkich słabości nikt tu nie ukrywa, ale też nikt ich nie osądza.
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Stępień | 2012/12/06 10:53:19 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2012/12/06 10:52:02 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2012/12/06 10:50:43 | nowa pozycja |