przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Dostępne NGO na Pomorzu Zachodnim


Zachęcamy do wzięcia udziału w realizowanym przez ZAFOS, a finansowanym ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 zadaniu publicznym „Dostępne NGO na Pomorzu Zachodnim”.

Logo ZAFOS - na białym tle zielony napis ZafOS - poniżej na czarno zachodniopomorskie forum organizacji społecznych

Celem projektu jest wzmocnienie instytucjonalne sektora obywatelskiego. Kierujemy się troską o zapewnienie wysokiego poziomu profesjonalizmu organizacji pozarządowych skupionych w naszej sieci. Zamierzamy w ramach tego projektu kompleksowo przygotować Państwa organizację do zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Jest to istotne, ponieważ rząd RP w 2019 roku doprowadził do uchwalenia dwóch kluczowych w kwestii dostępności ustaw. Są to:

  • Ustawa z dnia 19 lipca 2019 o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami,
  • Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Zasadniczym celem owych ustaw jest fundamentalna poprawa dostępności usług świadczonych przez podmioty publiczne wobec osób ze szczególnymi potrzebami, a w przyszłości również przez inne grupy podmiotów. Warto zaznaczyć, że zgodnie z opisywanymi wyżej ustawami zapewnienie dostępności jest obowiązkiem każdej organizacji. Nie spełnienie tego obowiązku może skutkować między innymi brakiem możliwości starania się o dofinansowanie ze środków pochodzących z UE oraz innych źródeł publicznych (Urzędy Gmin, Agencje Rządowe, itp.).

Zgodnie z uregulowaniami ww. ustaw wymagania służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami będą obejmowały zakres:

  • Dostępności architektonicznej;
  • Dostępności cyfrowej;
  • Dostępności informacyjno-komunikacyjnej.

Zadanie publiczne „Dostępne NGO na Pomorzu Zachodnim” obejmuje szereg działań, wśród których wyróżnić należy między innymi:

  1. Panel ekspertów dostępności,
  2. Zachodniopomorski monitoring dostępności,
  3. Kampania społeczna „NGO burzą bariery”,
  4. Akademia dostępności

Celem Akademii dostępności będzie realizacja programu edukacyjnego podnoszącego kwalifikacje zachodniopomorskich NGO w zakresie stosowania przepisów ustaw o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Ponadto będziemy dążyli do przygotowania uczestników do pełnienia roli pełnomocnika ds. dostępności, opracowania i wdrożenia planów zapewnienia dostępności oraz pełnienia roli self-adwokatów.

W tym zakresie przewidujemy w sumie 5 edycji (5 grup) szkolenia modułowego „NGO bez barier” Każda grupa (każda osoba) będzie miała dwa zjazdy po 20 godzin, razem 40 godzin.

Program szkolenia będzie obejmował:

  1. „Dostępność. Podstawy prawne. Prawne aspekty stosowania dostępności stosowania dostępności w działalności NGO”;
  2. „Przestrzeń publiczna bez barier- dostępność architektoniczna w NGO”;
  3. „Internet bez barier – NGO, a dostępność cyfrowa”;
  4. „Dostępność informacyjno-komunikacyjna”:
  5. „ABC monitoringu dostępności cyfrowej i architektonicznej”;
  6. „Dobre praktyki, a dostępność”.

Program szkolenia będzie elastyczny i dostosowany do zmieniających się potrzeb uczestników oraz zmieniających się przepisów prawa i nowych technologii.

Zajęcia będą odbywały się w formie trzech całodniowych zjazdów wyjazdowych (weekendowych). Na ten rok przewidujemy dwa zjazdy (pierwszy odbędzie się w dniach 20-22 września 2024 r. w Barlinku.

Zajęcia będą organizowane w małych 12 osobowych grupach. Przyjmujemy więc zasadę, że w spotkaniach będą brać udział maksymalnie po dwie osoby z jednej zgłoszonej organizacji.

Uczestnicy szkoleń otrzymają materiały szkoleniowe, całodzienne wyżywienie, zwrot kosztów dojazdu oraz nocleg dla zamiejscowych. Szkolenia będą prowadzone przez ekspertów ds. dostępności, natomiast sale lekcyjne zostaną dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Po zakończeniu zajęć każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu .

Korzyścią z wzięcia udziału w szkoleniu jest dostosowanie Państwa organizacji do stosowania ww. przepisów ustaw a także nabycie niezbędnej wiedzy i umiejętności w zakresie zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami dlatego bardzo zachęcamy do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

Jako załącznik do informacji dołączamy formularz rekrutacyjny do projektu. Osoby zainteresowane prosimy o jego wypełnienie i odesłanie mailem na: kontakt@zafos.pl wraz z informacją o wstępnym zainteresowaniu udziałem w projekcie. Preferowane będą organizacje, które zechcą aktywnie poprawić swoją dostępność poprzez wdrożenie standardów dostępności oraz powołanie pełnomocnika ds. dostępności.

Pierwsze szkolenie odbędzie się 4-6.10.2024 r. w Barlinku

Prosimy o jak najszybsze wysłanie zgłoszenia, ilość miejsc jest ograniczona.

Zapraszamy także do kontaktu pod numerem tel. 510848114 lub email - kontakt@zafos.pl  


Załączniki:

udostępnił:
Biuro Dialogu Obywatelskiego
wytworzono:
2024/09/20
odpowiedzialny/a:
Piotr Spunda
wprowadził/a:
Piotr Spunda
dnia:
2024/09/20 14:35:40
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Piotr Spunda 2024/09/20 14:35:40 nowy wpis