przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Stanowiska Rady Miasta VIII kadencji

Pełny Nr Uchwały: XX/9/20

Data uchwalenia: 2020/07/28

Typ Aktu prawnego:  Stanowisko Rady Miasta 


w sprawie czterdziestej rocznicy podpisania porozumień sierpniowych 1980 roku w Szczecinie


STANOWISKO Nr 9/20
Rady Miasta Szczecin
z dnia 28 lipca 2020 r. 


w sprawie czterdziestej rocznicy podpisania porozumień sierpniowych 1980 roku w Szczecinie

Czterdzieści lat temu, 18 sierpnia 1980r. w szczecińskiej Stoczni Remontowej "Parnica" i Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego rozpoczął się strajk, który zmienił na zawsze historię naszego miasta, Polski, Europy i świata.

Strajkujący robotnicy zgłosili 36 postulatów, wśród których najważniejszym było żądanie utworzenia wolnych i samorządnych związków zawodowych. Do strajku przyłączyło się ponad 350 przedsiębiorstw i instytucji z całego województwa szczecińskiego, które utworzyły Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS). 30 sierpnia 1980r. przewodniczący MKS Marian Jurczyk i wicepremier rządu PRL Kazimierz Barcikowski podpisali porozumienie, które wraz z adekwatną umową wywalczoną przez strajkujących robotników Gdańska stało się początkiem Solidarności. Solidarność przerodziła się w ruch społeczny, który zjednoczył Polaków na drodze do wolności i suwerenności. Udało się to pomimo wprowadzenia w Polsce w 1981r. stanu wojennego. Siła fenomenu Solidarności pozwoliła przetrwać ten zły czas i w 1989r. zrealizować marzenia pokoleń Polaków jakim było uzyskanie suwerenności i ładu demokratycznego.

Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że zapoczątkowane strajkiem sierpniowym przemiany przebiegały w sposób pokojowy. Społeczeństwo polskie wykazało się w owym czasie dojrzałością i rozwagą w czym znaczącą rolę odegrał Kościół Katolicki i nasz Papież Święty Jan Paweł II. 

Strajk sierpnia 1980r. to jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych. Jako demokratycznie wybrani przedstawiciele mieszkańców Szczecina pragniemy wyrazić swoją dumę, że obywatele naszego miasta byli ważnymi współtwórcami tej historii.

Wyrażamy szacunek wszystkim tym, którzy mieli odwagę dać świadectwo i współtworzyć Solidarność.


Renata Łażewska
Przewodnicząca Rady Miasta Szczecin 



udostępnił:
wytworzono:
2020/07/30
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2020/07/30 07:39:38
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2020/07/30 07:39:38 dodanie treści Stanowiska