przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Spraw Społecznych
Odpowiadający:
Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/04/29
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na interpelację nr 1367 z dnia 20 kwietnia 2020 r. uprzejmie informuję, że wszystkie domy pomocy społecznej prowadzone przez Gminę Miasto Szczecin zapewniają ciągłość świadczonych usług z zachowaniem zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin w dniu 27 lutego 2020 r., zobowiązała dyrektorów domów pomocy społecznej do zapoznania się z treścią komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego oraz bezwzględnego stosowania się do wytycznych publikowanych na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Polecono zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie zasad higieny w jednostkach i zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków opieki nad mieszkańcami. Jednocześnie zalecono ograniczenie odwiedzin i zawieszenie przedsięwzięć o szerokim zasięgu, obejmujących dużą liczbę uczestników. W odpowiedzi na przekazane zalecenia, dyrektorzy jednostek poinformowali o podjętych w przedmiotowej sprawie działaniach, tzn. przeprowadzono wewnętrzne szkolenia personelu, zamówione zostały i uzupełnione środki dezynfekcyjne oraz mydła antybakteryjne, wywieszono materiały informacyjne dla podopiecznych placówek odnośnie procedur związanych z zagrożeniem zakażenia koronawirusem wraz z numerami telefonów kontaktowych. Równocześnie dyrektorzy jednostek prowadzili (i nadal prowadzą), stały nadzór nad podopiecznymi w zakresie przestrzegania zachowań sanitarnych.
3 marca 2020 r. Prezydent Miasta Szczecin wydał polecenia w związku z występującym zagrożeniem wystąpienia zakażenia chorobą zakaźną wywołaną koronawirusem, w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia mieszkańców Miasta Szczecin, zobowiązując dyrektora Wydziału Spraw Społecznych w szczególności do:
1) prowadzenia stałego monitoringu sytuacji zdrowotnej pracowników i pensjonariuszy placówek pomocy społecznej;
2) zorganizowanie systemu odwiedzin pensjonariuszy placówek pomocy społecznej stosownie do występujących zagrożeń.
7 marca 2020 r. został wprowadzony całkowity zakaz odwiedzin mieszkańców w domach pomocy społecznej, natomiast 11 marca 2020 r. dyrektor Wydziału Spraw Społecznych zobowiązała dyrektorów domów pomocy społecznej do:
1) utrzymania zakazu odwiedzin, z wyłączeniem osób odwiedzających mieszkańców DPS w sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia; opracowania procedury na taką okoliczność, zawierającą w szczególności konieczność:
 złożenia oświadczenia o nieprzebywaniu w ciągu 2 tygodni poprzedzających wizytę w krajach do których podróżowania nie zaleca Główny Inspektor Sanitarny, wskazanych w aktualnym komunikacje dla podróżujących (publikowanym na stronie www.gis.gov.pl);
 wykonania pomiaru temperatury osoby odwiedzającej;
 wypełnienia karty lokalizacyjnej;
 założenia przez osobę odwiedzającą maseczki i odzieży ochronnej,
 dezynfekcji rąk.
2) Opracowania procedury zasad wejścia do DPS osób trzecich, niezbędnych do realizacji zadań statutowych (np. dostawców, kurierów, specjalistów, księży itp.).
3) Opracowania i wdrożenia procedury monitoringu stanu zdrowia personelu oraz zachowania szczególnych środków ostrożności, w szczególności:
 pomiaru temperatury ciała pracowników wchodzących do DPS,
 dezynfekcji rąk pracowników wchodzących do DPS,
 codziennego raportowania do WSS informacji o stanie zdrowia i absencjach pracowników (wss@um.szczecin.pl),
 ograniczenie do niezbędnego minimum zebrań z pracownikami,
 zalecanie pracownikom, by nie spożywali posiłków w grupach.
4) Opracowania procedur dotyczących organizacji życia zbiorowego mieszkańców, w szczególności, uwzględniających:
 odwołanie wszelkich zajęć zbiorowych na terenie DPS (gry, zabawy);
 zapewnienie dla mieszkańców posiłków w pokojach;
 zapewnienie wsparcia terapeutyczno – psychologicznego dla mieszkańców i personelu;
 podział budynku DPS na funkcjonalne sektory i zminimalizowanie przemieszczania się mieszkańców i pracowników pomiędzy tymi sektorami;
oraz przekazanie mieszkańcom informacji Głównego Inspektora Sanitarnego o zaleceniu ograniczenia przez seniorów przebywania w miejscach publicznych.
5) Opracowania i wdrożenie szczególnych zasad higieny powierzchni, sprzętu i wyposażenia DPS.
12 marca 2020 r. przesłane zostały do domów pomocy społecznej informacje, porady i instrukcje postępowania w sytuacji zagrożenia koronawirusem przygotowane przez Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
Kolejne zalecenia publikowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz przesyłane z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, służb odpowiedzialnych za działania mające na celu przeciwdziałanie zarażeniu wirusem SARS-CoV-2, były przekazywane przez Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin niezwłocznie po ich ukazaniu/przesłaniu.
Dyrektorzy domów pomocy społecznej opracowali i wdrożyli do 15 marca 2020 r. następujące procedury:
1) Procedura organizacji życia zbiorowego mieszkańców Domu w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju - koronowirusa SARS-CoV2 powodującego chorobę COVID-19
2) Procedura monitorowania stanu zdrowia personelu oraz zachowania szczególnych środków ostrożności w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju - koronowirusa SARS-CoV2 powodującego chorobę COVID-19
3) Procedury postępowania w przypadku zakazu wyjścia i wejścia na teren Domu oraz konieczności wejścia osób trzecich związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju - koronowirusa SARS-CoV2 powodującego chorobę COVID-19
4) Procedura działań ograniczających ryzyko endemicznych i epidemiologicznych zakażeń na terenie DPS oraz zgłaszania zakażeń i chorób zakaźnych do Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Podjęte działania w okresie od 27 lutego do 15 marca 2020 r. zostały podjęte z dużym wyprzedzeniem w stosunku do polecenia wojewody zachodniopomorskiego z dnia 14 marca 2020 r. oraz zaleceniami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
23 marca 2020 r. wdrożono kolejne procedury, które są na bieżąco aktualizowane:
1) Procedura umieszczania mieszkańca w domach pomocy społecznej na terenie Miasta Szczecina w okresie zagrożenia koronowirusem - SARS-CoV2 (dotyczy osób opuszczających podmioty lecznicze)
2) Procedura umieszczania mieszkańca w domach pomocy społecznej na terenie Miasta Szczecina w okresie zagrożenia koronowirusem - SARS-CoV2 (dotyczy osób ze środowiska).
Jednocześnie, zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ograniczono do niezbędnego minimum przyjęcia nowych osób do domów pomocy społecznej.
8 kwietnia 2020r. wdrożono procedury:
1) Procedura postępowania w przypadku wejścia Służb Ratunkowych oraz powrotu mieszkańca ze szpitala zakaźnego do Domu w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju - koronawirusa sars-cov2 powodującego chorobę covid-19.
2) Procedura postępowania w sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju – koronowirusa SARS-CoV2 powodującego chorobę COVID-19 - Procedura na wypadek zakażenia mieszkańca chorobą covid – 19
Zgodnie z przekazanymi przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (31 marca 2020 r.) rekomendacjami Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 marca i 30 marca 2020 r. zostały w domach pomocy społecznej wydzielone strefy z przeznaczeniem na kwarantannę, w tym kwarantannę osób powracających po leczeniu szpitalnym. Wyróżniono również strefy z przeznaczeniem na izolację mieszkańców, jednocześnie informując wojewodę, że nie spełniają one standardów izolatoriów i tym samym nie gwarantują bezpieczeństwa osób zdrowych przebywających w placówce. W piśmie do Wojewody z dnia 17 kwietnia 2020 r. wyrażone zostało również stanowisko Gminy Miasto Szczecin, że w przypadku wystąpienia w placówce rozpoznania zakażenia koronawirusem u mieszkańca domu należy podjąć działania w celu objęcia go obowiązkową hospitalizacją w jednoimiennym szpitalu zakaźnym, zgodnie z rekomendacją opublikowaną w dniu 8 kwietnia 2020 r. na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Gmina Miasto Szczecin zawnioskowała również do wojewody, by mieszkańcy domów pomocy społecznej, chorzy na COVID - 19, ale nie wymagający leczenia szpitalnego, byli przenoszeni na czas leczenia do izolatoriów zorganizowanych poza domem pomocy społecznej.
Domy pomocy społecznej są zabezpieczone w niezbędne środki dezynfekcyjne, środki ochrony osobistej, zakupione przez Gminę Miasto Szczecin. Gmina wystąpiła również do wojewody zachodniopomorskiego o przekazanie niezbędnego wyposażenia, w tym specjalistycznych środków ochrony osobistej, które są niedostępne na rynku. Gmina Miasto Szczecin zabezpieczyła miejsca zakwaterowania dla pracowników domów pomocy społecznej, tak by zminimalizować ryzyko zarażenia. Działania te podjęte zostały przed otrzymaniem rekomendacji w tym zakresie skierowanej do wojewodów przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 04 kwietnia 2020 r. Codziennie, począwszy od dnia 12 marca 2020 r., do Wydziału Spraw Społecznych, a następnie Biura Prezydenta Miasta przesyłany jest stan kadrowy jednostek, który poddawany jest codziennej analizie (włącznie z weekendem). W celu zabezpieczenia ciągłości pracy dps, w sytuacji wystąpienia problemów kadrowych, wystąpiono do dyrektorów i kierowników jednostek, których działalność została zawieszona, o wskazanie pracowników gotowych do podjęcia pracy w DPS, zgodnie z poleceniem Wojewody z dnia 10 kwietnia 2020 r. Skierowano, w dniu 16 kwietnia 2020 r., pisma do Okręgowej Izby Lekarskiej i Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych z prośbą o interwencyjne wsparcie dps (pismo ma charakter profilaktyczny).
24 kwietnia 2020 r., Gmina Miasto Szczecin otrzymała powiadomienie o podziale dotacji celowych na realizację bieżących zadań własnych powiatów, tj. na dofinansowanie działalności bieżącej domów pomocy społecznej. Z deklarowanej przez Panią Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dodatkowej kwoty dla domów pomocy społecznej, w wysokości 20 000 000, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki przydzielił Gminie Miasta Szczecin 29 570 zł. Nadmieniam, że środki te nie są przeznaczone na dodatkowe potrzeby związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom i mieszkańców domów pomocy społecznej (trzy dps-y, łącznie 566 mieszkańców), w sytuacji zagrożenia zarażeniem wirusem SARS - CoV - 19, lecz na bieżącą działalność dps-ów. Środki te przekazywane są corocznie jako dotacja celowa dla jednostek samorządu terytorialnego na zapewnienie opieki mieszkańcom umieszczonym w dps-ach przed 2004 rokiem (aktualnie 41 osób), tym samym, nie są to dodatkowe środki przeznaczone dla wszystkich mieszkańców domów pomocy społecznej.
 


Interpelacja: Dot. zabezpieczenia DPS
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/04/29, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/04/29 14:14:34
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/04/29 14:14:34 nowa pozycja