przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/11/05
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

w odpowiedzi na Pana interpelację nr 1001 dotyczącą Alei Kwiatowej, informuję co następuje:
W 2015 roku Aleja Kwiatowa została objęta projektem „Kolorowa Aleja”, zgodnie z wolą mieszkańców, którzy w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego zagłosowali za „Ożywieniem Alei Kwiatowej”. Inicjatywa rozpoczęła się od nasadzeń. Zakład Usług Komunalnych, jeszcze w roku 2015, posadził wzdłuż Alei Kwiatowej 100 tysięcy cebulek krokusów, narcyzów, tulipanów i czosnków olbrzymich. W kolejnych latach ZUK kontynuował nasadzenia. Dzięki temu rabaty kwiatowe uzupełnione zostały o kolejne dziesiątki tysięcy sadzonek.
W kolejnym rok, tj. 2016 Aleja Kwiatowa stała się miejscem wielu wydarzeń dla mieszkańców i turystów. Od wiosny do zimy na placu odbywały się różne inicjatywy, które zachęcały do regularnego odwiedzania tego miejsca. Wśród nich były m.in. Eko Wielkanoc zorganizowana przez Dom Kultury Słowianin i Międzynarodowe Targi Szczecińskie, Światowy Dzień Ochrony Środowiska, Powitanie wakacji, Urodziny Szczecina, Święto Niepodległości oraz pierwszy Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy, który okazał się strzałem w dziesiątką i długo wyczekiwaną odpowiedzią na oczekiwania szczecinian.
Zainicjowana w 2016 roku organizacja wydarzeń w Alei Kwiatowej zaowocowała wprowadzeniem w przestrzeń nowy, lubiany format – jarmarków. Organizowane na terenie Alei Kwiatowej wydarzenia tłumnie odwiedzają szczecinianie i turyści. Średnia liczba uczestników każdego z wydarzeń to około 10 tys. W 2018 roku przez Jarmark Bożonarodzeniowy przewinęło się aż 65 tys. odwiedzających. Potencjał tego miejsca dostrzegają też podmioty prywatne, które wyrażają inicjatywę organizacji własnych wydarzeń. Na przestrzeni ostatnich lat odnotowano liczne zapytania dotyczące organizacji własnych wydarzeń przez różne podmioty, m.in. wystawa z okazji 150-lecia browaru Bosman, casting The Voice of Kids, Szczecin Film Festival, Kontrapunkt. Poza tym regularnie odbywają się tam liczne konferencje, spotkania czy inicjatywy lokalne.
Dzięki działającemu w szklanym pawilonie Centrum Informacji Turystycznej, Aleja Kwiatowa stała się ważnym punktem na mapie Szczecina. W tym miejscu można uzyskać informacje na temat naszego miasta i regionu, poznać ofertę szczecińskich atrakcji turystycznych, kupić Szczecińską Kartę Turystyczną, miejskie pamiątki, wydawnictwa, bilety na wydarzenia oraz zaopatrzyć się w kubek ciepłej kawy lub herbaty, z którą wybrać się można na spacer po Szczecinie. Mówiąc o spacerach nie można pominąć wycieczek turystycznych, które rozpoczynają zwiedzanie miasta z Alei Kwiatowej i od maja do października ściągają turystów nie tylko z regionu, ale także całej Polski i Europy.
Powyższe wydarzenia to tylko część działań realizowanych w Alei Kwiatowej. Osobną kwestią są prace związane z codzienną eksploatacją i konserwacją tej przestrzeni. Plac, podobnie jak każdy eksploatowany teren, ulega zniszczeniom. Należy podkreślić jednak, że staramy się utrzymać nawierzchnie w optymalnym stanie, tak aby mogła służyć mieszkańcom i odbywającym się tam wydarzeniom. Nie można natomiast zgodzić się ze stwierdzeniem, że „płytki są w tragicznym stanie i całe latają”. Mówimy tutaj o pojedynczych płytach, które są wymieniane w czasie, który nie koliduje z odbywającymi się tam wydarzeniami. Prace naprawcze prowadzone są na bieżąco, gdy tylko wymaga tego sytuacja. Koszt wymiany płyt stanowi 0,05 proc. Kosztów całej inwestycji.
Faktem jest, że projekt modernizacji Alei Kwiatowej zakładał istnienie tam strumyków. Jednak w praktyce ich funkcjonalność nie sprawdziła się. Gromadzące się w nich liście, odpady organiczne i niestety śmieci powodowały nieustające przerwy w działaniu, wymagały ciągłego czyszczenia, napraw i serwisowania. W związku z powyższym, podjęto decyzję o całkowitym wyłączeniu strumyków z użytkowania. Biorąc pod uwagę dzisiejszych charakter Alei Kwiatowej oraz intensywność jej eksploatacji podczas wydarzeń, można wnioskować, że działające strumyki zalewałyby infrastrukturę jarmarkową i mogły prowadzić do sytuacji niebezpiecznych.


Interpelacja: Dot. Alei Kwiatowej
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/11/06, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/11/06 09:37:44
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/11/06 09:37:44 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2019/11/06 09:26:03 nowa pozycja