przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Architektury i Budownictwa
Odpowiadający:
Daniel Wacinkiewicz - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
Data odpowiedzi:
2018/12/11
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pani interpelację z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie projektu „uchwały krajobrazowej”, odnosząc się do pierwszego pytania uprzejmie informuję, że przygotowanie projektu niniejszego dokumentu dla Szczecina, zainicjowane zostało podjęciem dnia 27 października 2015 roku przez Radę Miasta Szczecin uchwały nr XII/280/15 w sprawie przygotowania przez Prezydenta Miasta Szczecin projektu uchwały ustalającej na terenie miasta Szczecin zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.

Prezydent Miasta Szczecin zarządzeniem nr 389/15 z dnia 26 października 2015 roku powołał interdyscyplinarny Zespół ds. opracowania zasad i warunków sytuowania na terenie Gminy Miasto Szczecin obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane, pod przewodnictwem Pana Sebastiana Fritscha - Z-cy Dyrektora Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecnie.

W pracach Zespołu przygotowującego projekt „uchwały krajobrazowej” uczestniczyli: Pan Jarosław Bondar - Architekt Miasta, Z-ca Dyrektora WUiAB; Pani Mariola Frąckowiak - Mosiężny - Z-ca Dyrektora WUiAB; Pani Zofia Fiuk - Dymek - Główny Projektant w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta w Szczecinie; Pani Alicja Grochecka - Główny Specjalista w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Szczecin; Pani Mariola Leksińska - Inspektor w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie; Pani Dominika Włodarczyk - Inspektor w Wydziale Księgowości UM Szczecin; Pan Marek Błądek - Starszy Specjalista, Kierownik w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie; Pan Przemysław Kledzik - Radca Prawny w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. W pracach zespołu uczestniczyła także Pani Małgorzata Gwiazdowska - wówczas Miejski Konserwator Zabytków, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków UM Szczecin.
Zespół pracował prawie dwa lata, przygotowując szczeciński projekt „uchwały krajobrazowej” w oparciu o indywidualne założenia, uwzględniające specyfikę miasta.

Projekt „uchwały krajobrazowej” powstał w oparciu o zdefiniowane na wstępie priorytety tj.: wprowadzenie ładu reklamowego przy jednoczesnym zrównoważeniu potrzeb i oczekiwań różnych użytkowników przestrzeni oraz ograniczeniu ryzyka, wynikającego z braku rozporządzeń do ustawy z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, ugruntowanego orzecznictwa a także doświadczeń innych miast, które podjęły się tworzenia i wdrażania ww. uchwał.

Zespół przyjął kluczowe dla kształtu szczecińskiego projektu „uchwały krajobrazowej” założenie, dotyczące zachowania ciągłości prawnej i poszanowania praw nabytych w wyniku uzyskanych decyzji o pozwoleniu na budowę, przyjętych zgłoszeń robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę a także postanowień miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Skutkiem tego założenia jest struktura projektu uchwały nawiązująca do terenów elementarnych określonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Niedogodności wynikające z objętości całego dokumentu zostały wyeliminowane poprzez zaprojektowanie i wdrożenie narzędzia informatycznego zintegrowanego z Systemem Informacji Przestrzennej Miasta Szczecina i umieszczonego pod adresem: http://geoportal.szczecin.pl/. Narzędzie to zapewnia bezpośredni dostęp do informacji i zapisów dotyczących wybranego przez użytkownika miejsca na terenie miasta Szczecin z pominięciem informacji nieistotnych dla danej lokalizacji.

Ostatnie posiedzenie Zespołu – zamykające całość prac związanych z przygotowaniem projektu „uchwały krajobrazowej” w formie gotowej do przekazania do Biura Rady Miasta i podjęcia uchwały – odbyło się 12 września 2017 roku. Odpowiadając na zadane przez Panią drugie pytanie informuję, że efektem pracy Zespołu jest kompletny, spójny oraz posiadający wymagane prawem uzgodnienia projekt uchwały, który może stać się realnym narzędziem porządkującym kwestie objęte art. 37a ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. We wrześniu 2017 roku projekt „uchwały krajobrazowej” został przekazany do Biura Rady Miasta w celu przedłożenia Radzie Miasta Szczecin i poddania pod głosowanie.
 


Interpelacja: Dot. projektu uchwały krajobrazowej
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2018/12/12, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2018/12/12 11:36:52
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2018/12/12 11:36:52 nowa pozycja