przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
Odpowiadający:
Daniel Wacinkiewicz - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/03/03
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na interpelację nr 1290 uprzejmie wyjaśniam: budynki przy ul. Ostrowskiej 3 i 5-5a są własnością Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
Budynek przy ul. Ostrowskiej 3 został adoptowany na cele mieszkaniowe w 1994 roku przez Gminę Miasto Szczecin, a następnie poszczególne mieszkania zostały wynajęte. W 1996 roku został dodatkowo ocieplony od zewnątrz styropianem gr 4 cm oraz pokryty folią i panelami typu Siding. Jedynym materiałem zawierającym azbest są płyty osłonowe (cementowo-azbestowe) ścian zewnętrznych budynku. Znajdują się one w zabudowie trwałej, co oznacza, że nie ma warunków do ich pylenia. Występujące we wnętrzu ścian zewnętrznych płyty cementowo-azbestowe są zabezpieczone przed otoczeniem. Są skutecznie i trwale osłonięte we wnętrzu ścian.
Budynek przy ul. Ostrowskiej 5-5a, który był w stanie surowym zamkniętym, został w 1997 roku przez Miasto Szczecin wniesiony aportem do Szczecińskiego TBS. Przed przystąpieniem do adaptacji Spółka zleciła projektantowi zaprojektowanie odpowiedniego, zgodnego z obowiązującymi przepisami Prawa budowlanego oraz przepisami sanitarno-higienicznymi zabezpieczenia ścian zewnętrznych. Projekt ten został zaakceptowany przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną jako spełniający wymagania zgodnie z obowiązującymi w tym czasie przepisami. Budynek ocieplony jest z zewnątrz styropianem gr 10 cm i pokryty tynkiem strukturalnym na siatce z włókna szklanego w systemie Drywit. Podkreślić należy, iż procentowy udział azbestu w zastosowanych płytach typu Bistyp 4 wynosi 12%, natomiast cement stanowi 88 %, co skutecznie wiąże włókna azbestowe. Pomimo zawartości nieznacznej ilości azbestu wyłącznie w ścianach osłonowych budynków, są one zabezpieczone przed ewentualnym pyleniem. Budynki te mogą być bezpiecznie nadal użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem.
Ponadto wyjaśniam, iż w 1998 i 2019 roku wykonano badania laboratoryjne metodą mikroskopii optycznej stężeń włókien respirabilnych w powietrzu wewnętrznym, które nie wykazały obecności włókien azbestowych w powietrzu w mieszkaniach. Badania przeprowadził Instytut Techniki Budowlanej akredytowany przez Polskie Centrum Akredytacji (certyfikat AB023) który pobrał z budynków mieszkalnych 20 próbek. W Raporcie z badań z listopada ubiegłego roku zostało podane, że „W świetle zgromadzonych danych nie istnieje zagrożenie pyłem azbestowym użytkowników budynków przy ul. Ostrowskiej 3, 5, 5A .” oraz podano, że „…na podstawie porównania wyników badań wykonanych w 1998 z wynikami aktualnymi (2019r.) nie stwierdzono tendencji wzrostu zanieczyszczenia. Przeciwnie, dokładne pomiary w wielu pomieszczeniach wskazują na jego spadek.”
Informuję również, że GMS nie prowadziła spotkań z mieszkańcami przedmiotowych nieruchomości, ponieważ właścicielem budynków jest Szczecińskie TBS. Spotkania organizowane przez Szczecińskie TBS z reprezentacją mieszkańców miały miejsce w 1998 roku. Dotyczyły one wyłącznie omówienia wyników raportu wykonanego w tamtym czasie, który wskazywał na dobre zabezpieczenie ścian budynków mieszkalnych przed pyleniem azbestu. W 2019 roku Spółka nie prowadziła spotkań z mieszkańcami na ten temat, ale udzieliła osobom reprezentującym mieszkańców pełnej informacji pisemnej o wynikach przeprowadzonego badania. Wykonane badania nie wykazywały na to żeby istniejące płyty mogły mieć jakikolwiek wpływ na zdrowie czy życie użytkowników lokali. Ponadto osoby reprezentujące mieszkańców zostały poinformowane, że w każdym czasie mogą zapoznać się z przeprowadzonymi wynikami badań.
Informuję także, iż Szczecin jako jedno z pierwszych miast w Polsce zainteresowało się tematem usuwania materiałów zawierających azbest. Efektem tych działań było opracowanie już w 2001 r. programu pilotażowego pn. „SZCZECIN BEZ AZBESTU”, przyjętego uchwałą przez Radę Miasta Szczecin w dniu 24 września 2001 r. Nr XLIII/915/01. Program został wdrożony w życie kolejną uchwałą Rady Miasta Szczecin nr XXIV/482/04 z dnia 26.07.2004 r. w sprawie uchwalenia programu dla Miasta Szczecina pn. „Szczecin bez azbestu” i zakłada finansowanie przez gminę kosztów związanych z odebraniem odpadów azbestowych, ich transportem oraz unieszkodliwieniem. W I etapie została dokonana identyfikacja skali problemu obecności materiałów azbestowych na terenie Gminy Miasto Szczecin. Wykonawca zlecenia, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, przygotował opracowanie końcowe pt.: Przeprowadzenie badań i analiz w zakresie możliwości likwidacji azbestu z zabudowy miejskiej Szczecina”. Opracowanie to opiera się na przeprowadzonych badaniach ankietowych oraz lustracji budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz przemysłowych. Wynika z niego, że na terenie Szczecina znajduje się od 1955 do 2384 ton azbestu w postaci wszelkiego rodzaju materiałów budowlanych, przede wszystkim płyt dachowych i izolacyjnych. Obecnie inwentaryzacja jest prowadzona w oparciu rządową stronę dostępną na portalu https://www.bazaazbestowa.gov.pl gdzie zamieszczane są dane na podstawie przedkładanych informacji przez użytkowników wyrobów zawierających azbest, na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz. U. 2011 r. Nr 8 poz.31).
Szczeciński Program wychodzi naprzeciw założeniom zawartym w programie krajowym i innym wymaganiom wynikającym z obowiązujących przepisów. Początkowo Program został uchwalony na okres pięciu lat od momentu wdrożenia, tj. w okresie od stycznia 2005 r. do końca 2009 r. Takie założenie czasowe przyjęto z uwagi na możliwości budżetu oraz spodziewane zainteresowanie mieszkańców wymianą pokryć i elementów dachowych. W grudniu 2009 roku Rada Miasta uchwałą nr XLII/1061/09 z dnia 14 grudnia 2009 r. przedłużyła termin realizacji Programu do 2032 r., wprowadzając jednocześnie istotne udogodnienie, polegające bezpłatnym demontażu azbestu z budynków mieszkalnych oraz rekreacyjnych będących we władaniu osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Program jest w całości finansowany z budżetu gminy, jednakże od 2010 r. gmina z powodzeniem otrzymuje dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach dofinansowania realizacji przedsięwzięć polegających na usuwaniu azbestu na trenie Województwa Zachodniopomorskiego. Na przestrzeni lat Program jest promowany przez Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie poprzez emisję ulotek, ogłoszeń prasowych, zamieszczanie informacji w materiałach promocyjnych, na stronie internetowej ZUK czy oficjalnej stronie projektu pod adresem www.szczecin.pl/azbest która działa prawidłowo. Zainteresowanie Programem jest duże. W roku 2019 zrealizowano 68 wniosków. 2018 – 50 wniosków, 2017 – 70 wniosków, 2016 – 68 wniosków, 2015 – 65 wniosków, 2014 – 44 wnioski, 2013 – 63 wnioski, 2012 – 47 wnioski, 2011 – 48 wniosków.


Interpelacja: Dot. azbestu w Szczecinie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/03/03, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/03/03 13:55:28
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/03/03 13:55:28 nowa pozycja