Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Zasobu i Obrotu Nieruchomościami
- Odpowiadający:
- Anna Szotkowska - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/02/13
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pana interpelację nr 1230 z dnia 28 stycznia 2020 r., w sprawie zwrotu bonifikat udzielanych przez Gminę Miasto Szczecin przy sprzedaży lokali mieszkalnych, odnosząc się do pytania, dotyczącego osób „zwolnionych z płacenia zwrotu bonifikaty mieszkaniowej” wyjaśniam, że Gmina nie ma możliwości zwolnienia z obowiązku spłaty zobowiązanego do zwrotu udzielonej bonifikaty.
W każdym przypadku, kiedy zachodzą przesłanki uzasadniające zwrot bonifikaty, Prezydent Miasta Szczecin występuje z żądaniem. Po wystosowaniu wezwania, możliwe jest:
1. odstąpienie, za zgodą rady miasta, od żądania zwrotu bonifikaty - na podstawie art. 68 ust. 2c ustawy o gospodarce nieruchomościami;
2. udzielenie ulgi w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny - w oparciu o uchwałę rady miasta, podjętą na podstawie art. 59 ust. 1 ustawy o finansach publicznych.
Zgodnie z interpretacją przyjętą przez Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 24 lutego 2010 r. sygn. akt III CZP 131/09, obowiązek zapłaty kwoty równej zwaloryzowanej bonifikacie powstaje w chwili wtórnego zbycia prawa do lokalu, czyli do oceny praw i obowiązków stron postępowania mają zastosowanie przepisy w brzmieniu obowiązującym w chwili wtórnej sprzedaży lokalu. Potwierdzenie powyższej kwestii znajdujemy w wyrokach Sądu Najwyższego z dnia 7 lipca 2011 r. sygn. akt III CZP 683/10 i z dnia 25 sierpnia 2011 r. sygn. akt II CSK 640/10.
Mając powyższe na uwadze, odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty, może być stosowane w sprawach, w których zbycie lokalu nabytego od gminy nastąpiło po 22 października 2007 r., czyli po dacie wejścia w życie ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r.
o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 173, poz.1218), którą to ustawodawca wprowadził do art. 68 ust. 2a, 2b i 2c.
Wskazać również należy, że art. 68 ust 2c ustawy o gospodarce nieruchomościami przewiduje możliwość odstąpienia od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty w innych przypadkach niż określone w ust. 2a ustawy.
Zatem ewentualne odstąpienie od dochodzenia zwrotu bonifikaty ustawodawca przewidział w innych przypadkach niż:
1. zamiana lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe;
2. sprzedaż lokalu mieszkalnego, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe.
Ponadto z brzmienia przepisu wynika, że można odstąpić od żądania, nie zaś od dochodzenia wierzytelności, wynikającej z wyroku. Odstąpienie od żądania może więc mieć miejsce jedynie przed zapadnięciem orzeczenia sądowego.
W sprawach po wyrokach zasądzających zwrot bonifikaty, na wniosek dłużnika, w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem lub interesem publicznym, możliwe jest udzielenie ulg w spłacie wierzytelności, w oparciu jednak o inną podstawę prawną. W takich przypadkach, jak również w sprawach, w których strony uznały roszczenie przed wszczęciem postępowania sądowego, zastosowanie mają przepisy uchwały Nr XIV/341/15 Rady Miasta Szczecin z dnia 15 grudnia 2015 roku w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym przypadających Gminie Miasto Szczecin lub podległym jej jednostkom organizacyjnym, wskazania organu i osób do tego uprawnionych oraz warunkach dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną (Dz. Urz. Woj. Zach. z 2015 r. poz. 5624, z 2016 r. poz. 2819).
Jako ważny interes dłużnika rozumie się sytuację społeczną lub gospodarczą dłużnika, w której zapłata długu bądź jego części mogłaby zagrozić egzystencji dłużnika lub osób będących na jego utrzymaniu. Wniosek o udzielenie ulgi powinien zawierać opis aktualnej sytuacji finansowej oraz wszelkich innych okoliczności uzasadniających składany wniosek, a do wniosku powinny zostać dołączone dokumenty potwierdzające okoliczności w nim wymienione.
Odnośnie wskazania imienia i nazwiska osób oraz powodów, dla których udzielono ulgi w spłacie należności z tytułu zwrotu bonifikaty, nadmieniam, że zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2019 poz. 506 ze zm.) „W wykonywaniu mandatu radnego radny ma prawo, jeżeli nie narusza to dóbr osobistych innych osób, do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały, oraz wglądu w działalność urzędu gminy, a także spółek z udziałem gminy, spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych, gminnych osób prawnych, oraz zakładów, przedsiębiorstw i innych gminnych jednostek organizacyjnych, z zachowaniem przepisów o tajemnicy prawnie chronionej”. Z przytoczonego przepisu nie wypływa uzasadnienie do pozyskiwania danych osobowych oraz danych, dotyczących sytuacji losowej i materialnej osób fizycznych. Mając na uwadze powyższe, a także ze względu na ochronę prywatności zagwarantowaną w art. 47 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, brak jest możliwości udzielenia takich informacji.
W kwestii wyegzekwowanej kwoty z tytułu zwrotów bonifikat uprzejmie informuję, że łączny dochód Gminy Miasto Szczecin z tego tytułu stanowi kwotę 9 945 083,00 zł.
Obecnie około 160 osób jest w trakcie ratalnej spłaty zobowiązania z tytułu zwrotu bonifikaty, udzielonej przez Gminę Miasto Szczecin przy sprzedaży lokalu mieszkalnego. Należy jednak zauważyć, że na wniosek dłużnika spłata zobowiązania może być rozkłożona na raty, dlatego należności te będą spłacane jeszcze przez wiele lat.
Łączna kwota, wynikająca z zawartych umów z zobowiązanymi do zwrotu bonifikaty stanowi kwotę około 7 000 000,00 zł. Jednakże z uwagi na długi okres spłaty przypisana kwota zobowiązania może ulec zmianie.
Jednocześnie informuję, że w zakresie ilości spraw sądowych, dotyczących roszczeń z tytułu zwrotu bonifikaty, udzielonej przy sprzedaży lokalu mieszkalnego Wydział Zasobu i Obrotu Nieruchomościami wystąpił z zapytaniem do Biura Prawnego, dlatego odpowiedź odnosząca się do tej części Pana interpelacji, zostanie udzielona niezwłocznie po uzyskaniu stosownych informacji z Biura Prawnego.
Interpelacja: Dot. zwrotów bonifikaty mieszkaniowej