przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Architekta Miasta
Odpowiadający:
Daniel Wacinkiewicz - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/07/17
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na interpelację z dnia 10 lipca 2020 r. uprzejmie informuję, że w ramach zadania pn. Rewitalizacja obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy „Śródmieścia” planowane jest m.in. wprowadzenie nowej, ujednoliconej kompozycji zieleni, nawiązującej charakterem i układem do historycznych, przedwojennych założeń w Szczecinie. Obecnie istniejące nasadzenia w większości pochodzą z lat powojennych oraz późniejszych ubiegłego stulecia.
Planowane jest nie tylko zastąpienie usuwanych – będących w złym stanie zdrowotnym czy kolidujących z realizacją przedsięwzięcia – drzew z gatunku robinia akacjowa i głóg dwuszyjkowy innym szlachetnych gatunkiem, ale też wprowadzenie dodatkowych nasadzeń (143 nowe drzewa). Planowane jest zastąpienie nieregularnych nasadzeń różnych gatunków, regularnym założeniem zbudowanym z gatunku o znacznie wyższej wartości przyrodniczej, estetycznej i krajobrazowej, a doskonale wpisującym się w zieleń miejską towarzyszącą zabudowie i infrastrukturze Szczecina tj. platan klonolistny. Gatunek ten, ze względu na swoje pochodzenie tj. ze strefy klimatu umiarkowanego i cechy gatunkowe (szybko rosnący, wytrzymały zarówno na mrozy jak i wysokie temperatury) doskonale wpisuje się w trwające procesy zmian klimatycznych. Ponadto, dzięki swoim okazałym rozmiarom osiągniętym w wieku dojrzałym oraz formie ukształtowania koron platan zalicza się do gatunków dekoracyjnych i atrakcyjnych, również dla awifauny, która znajduje w koronach drzew bogatą przestrzeń do budowy gniazd.
Jednocześnie, celem wyjaśnienia pragnę poinformować, że robinia akacjowa należy do gatunku krótkowiecznego, którego okres żywotności w trudnych warunkach miejskich szacuje się na 90-120 lat. Dodatkowo system korzeniowy tego gatunku – w przeciwieństwie do platanu klonolistnego, którego układ korzeni można w zależności od warunków podłoża modelować – rozrasta się w sposób ekspansywny, wobec czego stosowanie blokad podziemnych np. ścianki biologiczne, geosyntetyczne itp., nie daje długotrwałego i pożądanego efektu.


 


Interpelacja: Dot. nasadzeń robinii akacjowych w celu odtworzenia i zachowania historycznego krajobrazu kulturowego unikatowego XIX-wiecznego śródmieścia Szczecina
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/07/17, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2020/07/17 15:33:41
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2020/07/17 15:33:41 nowa pozycja