Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2018/12/11
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na zapytanie nr 6 w sprawie szacowanej liczby uczniów szkół podstawowych na osiedlu Gumieńce w związku z planowanymi inwestycjami mieszkaniowymi oraz inwestycjami będącymi w fazie realizacji uprzejmie informuję, że w związku z wprowadzeniem rządowej reformy oświaty dot. zmiany ustroju szkolnego ustawodawca zaproponował kilkuletni okres przejściowy. Oznacza to również, że budowanie nowej sieci szkół zostało przewidziane w okresie kilkuletnim z możliwością wprowadzania zmian w przyjętych rozwiązaniach, tak aby zapewnić niezbędną elastyczność w procesie dokonywanych przekształceń.
Odnośnie tworzenia sieci szkół podstawowych w naszym mieście kluczową rolę przy określaniu granic ich obwodów stanowią wnioski dyrektorów poszczególnych placówek, którzy przed rozpoczęciem danego roku szkolnego planują liczbę uczniów i oddziałów w swojej szkole biorąc pod uwagę corocznie przekazywane przez Urząd Miasta Szczecin imienne wykazy dzieci podlegających obowiązkowi szkolnemu, a zameldowanych w obwodzie szkoły oraz tendencje naboru w poszczególnych latach i możliwości lokalowe szkoły.
W związku z rozpoczęciem drugiego etapu reformy w Wydziale Oświaty trwają prace dotyczące ostatecznego kształtu nowej sieci publicznych ośmioletnich szkół podstawowych. Z uwagi na prowadzenie wielu inwestycji mieszkaniowych w naszym mieście w tym także rozbudowę wskazanego przez Panią osiedla, Wydział Oświaty zwrócił się pismem z dnia 5 listopada br. do dyrektora Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej o wskazanie lokalizacji inwestycji mieszkaniowych wraz z określeniem planowanej liczby mieszkań.
Jednocześnie Wydział Oświaty przeprowadził analizę występowania zmianowości w publicznych szkołach podstawowych oraz sytuacji organizacyjnej tych szkół w latach 2019/2020 - 2023/2024. Plany na przyszłe lata nie uwzględniają wzrostu konkretnej liczby dzieci w wieku szkolnym z tytułu prowadzonych inwestycji mieszkaniowych, ale zakładają możliwość wzrostu liczby mieszkańców w danym rejonie i w konsekwencji liczby dzieci podlegających obowiązkowi szkolnemu. Ponadto dyrektorzy szkół na bieżąco monitorują stany liczbowe klas, poprzez obowiązek bieżącego wprowadzania zmian w ramach programu System Informacji Oświatowej. Niestety, na etapie budowy osiedla mieszkaniowego niemożliwe jest oszacowanie liczby dzieci z poszczególnego rocznika, które zamieszkają pod danym adresem. Należy jednak zauważyć, że w wyniku przeprowadzonej reformy powstaną wolne miejsca w szkołach podstawowych ponieważ:
- z dniem 1. września 2017 r. utworzono dodatkowo 5 publicznych szkół podstawowych w naszym mieście,
- z dniem 1. września 2019 r. w zasobach oświatowych zostaną uwolnione budynki, w których funkcjonowały gimnazja lub miejsca po oddziałach gimnazjalnych,
- w roku szkolnym 2022/2023 ukończy szkołę podstawową, tzw. „podwójny rocznik” (obecne klasy 5),
- w roku szkolnym 2023/2024 ukończy szkołę podstawową, tzw. „podwójny rocznik” (obecne klasy 6).
Odnośnie Szkoły Podstawowej nr 16 przy ul. Chobolańskiej 20, informuję, że z uwagi na znaczne ograniczenie obwodu tej szkoły zgodnie z Uchwałą nr XXVIII/703/17 Rady Miasta Szczecin, pomimo budowy osiedla mieszkaniowego Nowa Cukrownia, nie zauważa się znacznego wzrostu ogólnej liczby uczniów realizujących obowiązek szkolny w tej placówce. W bieżącym roku szkolnym współczynnik zmianowości szkoły wynosi 1, a z przeprowadzonej analizy organizacyjnej na kolejne lata szkolne wynika, że w roku 2023/2024 liczba oddziałów może zostać zwiększona średnio o jedną klasę na każdym poziomie.
Natomiast Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Brodnickiej 10 jest nowo utworzoną szkołą powstałą w wyniku przekształcenia Gimnazjum nr 20 funkcjonującą właśnie na Osiedlu Gumieńce. Dopiero od 1 września 2024 r. będzie szkołą o pełnej strukturze organizacyjnej. W bieżącym roku szkolnym budynek opuści 133 uczniów uczących się w ramach 5 oddziałów gimnazjum. Oznacza to, że liczba oddziałów w tej szkole będzie sukcesywnie wzrastała dopiero od roku szkolnego 2020/2021. Ponadto nie można wykluczyć wprowadzenia zmian do uchwały o sieci szkół podstawowych dotyczących korekty w obwodach szkół. Z przeprowadzonej analizy organizacyjnej wynika, że dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 51 oraz Szkoła Podstawowa nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi znajdujące się w bliskim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 8 będą mogły przejąć część obwodu tej szkoły przy niepogorszeniu warunków organizacyjnych SP nr 51 i SP nr 21 z OI oraz zachowaniu pracy w systemie jednozmianowym.
Uwzględniając powyższą sytuację i ewentualne w przyszłości zagrożenie pogorszeniem warunków nauki uczniów w tych szkołach podstawowych w okolicach, których prowadzone są inwestycje mieszkaniowe, Wydział Oświaty planuje podczas przeprowadzania przez dyrektorów tych szkół postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2019/2020, ograniczyć nabór jedynie do dzieci „obwodowych”.
Interpelacja: Dot. szacowanej liczby uczniów szkół podstawowych na Osiedlu Gumieńce związku z planowanymi inwestycjami mieszkaniowymi oraz inwestycjami będącymi w fazie realizacji