przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. sposobu upamiętniania odchodzących mieszkańców Szczecina

Numer: 5869
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2024/04/29

Szanowny Panie Prezydencie,
składam interpelację dotyczącą upamiętnienia odchodzących mieszkańców Szczecina w sposób przeciwdziałający wykluczeniu cyfrowemu.
Informacja o śmierci i pogrzebie mieszkanki czy mieszkańca Szczecina może dziś trafić do jego dalszych znajomych w istocie na trzy sposoby: poprzez bezpośrednią informację od bliskich, poprzez media społecznościowe oraz za pomocą kosztownego nekrologu w prasie codziennej.
Kiedy w mieście takim jak Szczecin odchodzi człowiek starszy zdarza się jednak, że informacja nie dociera do znajomych, kolegów przyjaciół na czas lub nie dociera w ogóle. Związane jest to z oddaleniem bliskich od miejsca zamieszkania osoby zmarłej, wykluczenia cyfrowego osób starszych (nie każdy senior ma profil na mediach społecznościowych) oraz nikłego zasięgu prasy, połączonego z barierą ekonomiczną (nekrologi są kosztowne i rodzina często z nich rezygnuje).
Nie ma ogólnodostępnej, godnej informacji o osobach zmarłych. Zwracam się z interpelacją w sprawie poświęcenia kilku stron darmowych Wiadomości Szczecińskich, wydawanych przez Urząd Miasta, na sylwetki tych szczecinianek i szczecinian, którzy odeszli. Może być to forma oddzielnego dodatku, jeśli kłóciłoby się to z wizerunkowym, PR-owym charakterem tytułu. Można to też zrobić w tak godny i ciekawy sposób, jak czyni to Luksemburg. W wydawanym drukiem czasopiśmie (dzienniku) pt. "Luxemburger Wort" ("Słowo Luksemburskie"), najczęściej czytanej tam gazecie, finansuje się informacje o odejściu mieszkańców. Fotografię przykładowej strony załączam do interpelacji. W tym przypadku umieszcza się nie tylko informacje o śmierci. Są to mini biografie pokazujące losy poszczególnych mieszkańców, ich zaangażowanie w życie swojego miasta. Jest to bardzo godne ich uhonorowanie. Rozwiązaniem dopełniającym mogłoby być ustawienie przy bramach wejściowych na Cmentarz Centralny i innych cmentarzach - gablot, na których byłyby umieszczane przez miasto informacje o planowanych pochówkach. Takie rozwiązania od dekad funkcjonują nie tylko w dużych miastach Polski, ale też mniejszych miastach naszego województwa.
Powtarzana w średniowieczu sentencja brzmi: mors omnia aequat. W naszej kapitalistycznej rzeczywistości nawet śmierć nie zrównuje - ci, którzy są majętni, mają większe szanse na to, że ich odejście zostanie dostrzeżone, a oni - lepiej zapamiętani.
Interpelacja ta wypływa z moich licznych rozmów ze starszymi mieszkańcami Szczecina. Wielokrotnie chcieli pożegnać znajomych i przyjaciół, ale informacja ich omijała. Wydawanie przez miasto takiego darmowego i dla zmarłych, i dla odbiorców medium, lub finansowanie ukazania się nekrologów w codziennej szczecińskiej prasie integrowałoby mieszkańców wokół pamięci - nie mówiąc już o tym, że stanowiłoby znakomite źródło wiedzy o nas samych i naszym życiu w Szczecinie. Z poważaniem,
Edyta Łongiewska-Wijas
 


zdjęcie

Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2024/04/29, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2024/05/08 11:01:13
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2024/05/08 11:01:13 modyfikacja wartości
Edyta Sowińska 2024/04/29 14:46:31 nowa pozycja