Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023
Dot. miejsca na terenie miasta, pod zasadzenie pierwszego lasu Miyawaki
Numer: 3296Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/11/15
Szanowny Panie Prezydencie,
w ostatnim czasie na terenie naszego województwa powstał pierwszy w Polsce innowacyjny, różnorodny, ekologiczny las sadzony metodą Miyawaki. Metoda ta, wywodząca się z Japonii, nazwana od nazwiska jego pomysłodawcy i naukowca - Dr Miyawaki Akiry, zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, głównie na terenie obszarów miejskich. Innowacyjność metody sadzenia mini lasów polega m.in. na stosowaniu wielu rodzimych gatunków roślin, sadzeniu bardzo gęsto młodych sadzonek, po wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu gleby, co w efekcie przyczynia się do 10 krotnie szybszego wzrostu drzew i krzewów niż w przypadku lasów tradycyjnych. Mini lasy charakteryzują się niezwykle wysoką bioróżnorodnością i są jednocześnie magnesem dla różnych gatunków owadów, ptaków i innych małych stworzeń. Tak bioróżnorodne i szybko wzrastające tereny zielone podnoszą również jakość życia mieszkańców miasta czy wsi. Mini lasy potrafią wyraźnie ochłodzić mikroklimat szczególnie jeśli zostaną zasadzone w miejsce dotychczas zabetonowanych placów i przestrzeni. Odpowiadają za filtrację i oczyszczanie powietrza, obniżają poziom hałasu. Ponadto małe lasy działają jak gąbka, która wchłania i magazynuje duże ilości wody podczas opadów. Lasy Miyawaki charakteryzują się do 30 razy większym zagęszczeniem zieleni, 40 krotnie większym wchłanianiem dwutlenku węgla, 20 krotnie większą bioróżnorodnością i przynajmniej 10 krotnie szybszym wzrostem, niż w lasach tradycyjnych.
Dużą zaletą lasów kieszonkowych Miyawaki jest możliwość sadzenia ich na niewielkich obszarach, już od 200 m2 dlatego świetnie sprawdzą się między gęstą zabudową na terenach miejskich. W samej Holandii jest już ponad 140 takich lasów na terenach miejskich. Tego typu tereny zielone powinny powstać również w Szczecinie. Możemy zostać pierwszym miastem w Polsce, które zastosują tą innowacyjną i przyjazną środowisku metodę.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
1. W jakich lokalizacjach na terenie Gminy Miasto Szczecin można rozważyć posadzenie mini lasu metodą Miyawaki, zakładając wielkość terenu około 200 m2? Przy szukaniu potencjalnych lokalizacji, proszę szczególnie wziąć pod uwagę tereny zabetonowane/brukowane, które w ramach sadzenia, można rozbetonować i nadać im nową funkcję
Interpelujący Radni:
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2021/11/15 11:32:12 | nowa pozycja |