przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. kosztów zagospodarowania odpadów biodegradowalnych

Numer: 2623
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/05/14

Szanowny Panie Prezydencie,

jedną z frakcji odpadów, odbieranych z gospodarstw domowych jest frakcja biodegradowalna. To jednocześnie w zasadzie jedyna frakcja odpadów, która może być w łatwy sposób “przerobiona” i ponownie wykorzystana pod postacią tzw. “czarnego złota” czyli kompostu do użytku na trawnikach, w ogródkach czy domowych doniczkach z kwiatami. Wiele miast w Polsce samodzielnie gromadzi, przetwarza i ponownie wykorzystuje odpady biodegradowalne. Wytworzony kompost jest przekazywany mieszkańcom za symboliczną opłatą lub użyźnia publiczne tereny zielone. W Szczecinie niestety nie mamy takiej przedsiębiorczej i ekologicznej myśli w zarządzaniu bio odpadami. Nie tylko dużo płacimy za gospodarowanie odpadami z brązowych pojemników, ale na dodatek wywozimy jest poza nasze miasto. Jest to zaprzeczenie idei zapobiegania powstawaniu odpadów czy przetwarzania ich w miejscu powstania. Z informacji jakie posiadam, frakcja bio jest najdroższą frakcją w utrzymaniu, ponieważ kosztuje nas 1000 zł za “utylizację” tony odpadów. W aspekcie ekologicznym i środowiskowym dochodzi kwestia transportu na duże odległości, a co za tym idzie dodatkowej produkcji CO2. Zamiast wykorzystać zalety i możliwości jakie daje gospodarka bio odpadami, idziemy wyjątkowo “pod prąd”. Nie tylko nie produkujemy “czarnego złota” na potrzeby własne i potrzeby naszych mieszkańców, ale płacimy niemałe pieniądze, żeby materiał do produkcji tego “złota” wywieźć poza Szczecin. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

1. Ile kosztuje GMS utylizacja tony poszczególnych frakcji odpadów komunalnych?
2. Jaki jest procentowy udział bioodpadów w ujęciu całej gospodarki odpadami?
3. Ile ton bioodpadów odebrano od mieszkańców w roku 2020 i 2021? Proszę o wyszczególnienie w ujęciu kwartalnym
4. Dlaczego GMS nie kompostuje zbieranych bioodpadów?
5. Dlaczego zrezygnowano ze zbiórki zielonych odpadów na terenie eco portów?
6. Co dzieje się z zielonymi odpadami wytwarzanymi podczas prac związanych z utrzymaniem parków, zieleńców, cmentarzy i wszelkich szeroko pojętych terenów zielonych należących do GMS? W jaki sposób są one utylizowane i jakie jest tego koszt?
7. Czy GMS zdecyduje się na kompostowanie bioodpadów, tym samym zmniejszenie kosztów ich gospodarowania i ponowne wykorzystania na terenach zielonych należących do miasta, czy przekazywanie dla mieszkańców?
 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/05/14, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/05/14 08:09:40
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/05/14 08:09:40 nowa pozycja