przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. pielęgnacji zieleni i kwietnych łąk miejskich

Numer: 1511
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/06/16

Szanowny Panie Prezydencie,

W ostatnich tygodniach mieszkańcy są zaniepokojeni stanem zieleni miejskiej w Szczecinie. Przekazują nam informacje dot. wielu miejsc, w tym parków, skwerów, chodników, pasów zieleni przy jezdniach ograniczających widoczność dla kierowców, w których dochodzi do zachwaszczania miasta i nie ma to nic wspólnego z działaniami proekologicznymi, czy też walką z suszą.
Zieleń pozwala na łagodzenie zjawiska suszy, a przy okazji obniża też temperaturę, którą zawyżają tereny betonowe i wyasfaltowane. W wielu miastach wprowadzono długofalowe programy związane z zakładaniem kwietnych łąk miejskich, które poprawiają nie tylko estetykę miasta, ale także wzbogacają miejski ekosystem powodując oczyszczanie powietrza i gleby z zanieczyszczeń, kumulowanie wilgoci i zwiększanie nawadniania terenów. Walorem takich rozwiązań są niewątpliwie korzyści ekologiczne i adaptacja miast do zmian klimatu. Miejskie łąki to połączenie różnorodnych roślin m.in: komosy, rumiany, chabry, maki, rozchodniki, rojniki, goździki, koniczyna biała i czerwona, pięciorniki, kąkole. Często miasta przeprowadzają konsultacje z mieszkańcami, dzięki którym wyznaczane są miejsca do stworzenia takiego terenu, a nie jak w przypadku Szczecina mamy do czynienia z niekontrolowanym rozrostem traw i chwastów, które nijak mają się do wyżej opisanych rozwiązań. W innych miejscowościach w naszym regionie, widać, że władze dużo lepiej radzą sobie z utrzymaniem zieleni i zachowany jest kompromis między dbaniem o ekosystem a względami estetycznymi przestrzeni. Władze miast, które decydują się na tworzenie kwietnych łąk, wykorzystują w tym celu profesjonalne mieszanki, które zawierają odpowiednią ilość nasion kwiatów. Argumentów na rzecz tworzenia łąk kwietnych jest dużo. Dzięki temu powstają atrakcyjne i naturalne miejsca w przestrzeni miejskiej. Jednak takie działania wymagają przemyślanej polityki gospodarowania terenami zielonymi oraz ich pielęgnacją, wytypowaniu konkretnych miejsc do wprowadzania tego rodzaju rozwiązań, przygotowaniu gleby, użycia profesjonalnych mieszanek.
W Szczecinie mamy przykład braku pielęgnacji zieleni miejskiej, zdrowego rozsądku, a obecny widok jest przerażający, jak komentują mieszkańcy „zielsko zamiast kwiatów”, „trawa do kolan”, „całe miasto wygląda jak łąka, tylko krowy paść”, „miasto wygląda jak dżungla”, „hodujemy kleszcze”, „pastwisko”. Dla potwierdzenia tych określeń, szczecinianie przekazali nam zdjęcia z zaledwie kilku miejsc, gdzie widać esencję braku planu na miejską zieleń i zachwaszczenie całego miasta, co może być dużo bardziej szkodliwe dla środowiska niż koszenie traw i kontrolowanie rozrostu zieleni. Trawy są już tak wysokie, że zaczynają zakrywać znaki drogowe, wszędzie rozsiane są chwasty i trawy zbożowe, rośliny atakowane są przez szkodniki (np. na Złotym Szlaku w pobliżu Urzędu Miejskiego), mieszkańcy obawiają się wylęgu na dużą skalę kleszczy i komarów, a co więcej nawet z chodników wyrastają trawy. Czy tak miały wyglądać kwietne łąki w Szczecinie? Obecna ekologiczna wizja Prezydenta to całkowity brak planu i niebywałe zaniedbanie, a być może również szukanie oszczędności w budżecie miasta poprzez rezygnowanie z pielęgnacji terenów zielonych.
W związku z opisaną sytuacją, apelujemy do Prezydenta o wprowadzenie działań służących środowisku w zaplanowany i zrównoważony sposób. Przy tworzeniu kwietnych łąk miejskich, używajmy do tego celu specjalnych mieszanek nasion, a koszenie traw ograniczmy tam, gdzie jest to możliwe, wyznaczając strefy, gdyż dziś zrezygnowano z pielęgnacji zieleni praktycznie w całym mieście, co jest niedopuszczalne i spowoduje więcej szkód niż pożytku. Wnioskujemy o skonsultowanie z mieszkańcami miejsc, które można przeznaczyć pod kwietne łąki i zastosować tam kontrolowany siew mieszanek specjalnie skomponowanych. Ponadto apelujemy o szybkie podjęcie działań pielęgnacji parków, skwerów, pasów zieleni, aby mieszkańcy mogli komfortowo korzystać z takich miejsc, a miejska zieleń zadbana.
 


ZDJĘCIE 1
ZDJĘCIE 2
ZDJĘCIE 3
ZDJĘCIE 4
ZDJĘCIE 5
ZDJĘCIE 6
ZDJĘCIE 7
ZDJĘCIE 8
ZDJĘCIE 9

Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/06/16, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2020/06/16 09:44:59
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2020/06/16 09:44:59 nowa pozycja