przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/52/12
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 24 MAJA 2012 ROKU


Początek posiedzenia - 13:30
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji z dnia 10.05.2012r. oraz 16.05.2012r.
3. Informacja na temat zaawansowania działań związanych z realizacją inwestycji pn."Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego".
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji z dnia 10.05.2012r. oraz 16.05.2012r.


Komisja w wyniku głosowania jednogłośnie (za-wszyscy) przyjęła protokoły z poprzednich posiedzeń komisji z dnia 10.05.2012r. oraz 16.05.2012r.


Ad. pkt. 3.
Informacja na temat zaawansowania działań związanych z realizacją inwestycji pn."Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego".


Przewodniczący Leszek Duklanowski przywitał wszystkich przybyłych gości. Oddał głos Tomaszowi Lachowiczowi- Dyrektorowi Generalnemu, Prezesowi Zarządu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie.

Tomasz Lachowicz przedstawił i omówił prezentację multimedialną nt. Budowy zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, która stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

Przewodniczący Leszek Duklanowski podziękował za przedstawienie prezentacji, dodał, iż spogląda optymistycznie na planowaną inwestycję.

Radny Henryk Jerzyk stwierdził, że planowana spalarnia będzie rewolucyjną zmianą w Szczecinie. Zapytał Prezesa o program promocji spalarni, jej zakres oraz zasięg. Następnie zapytał czy ciepło(a dokładnie cena) uzyskane ze spalarni będzie konkurencyjne na rynku.

Tomasz Lachowicz odpowiedział, że wytyczne działań promocyjnych określa Komisja Europejska, będą one dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Na 50% działań będą składać się programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Dodał, iż pewne działania trzeba będzie zgrywać z promocją miasta. W odniesieniu do cen Prezes powiedział, że obecnie są one regulowane. Prowadzone są rozmowy ze Szczecińską Energetyką Cieplną oraz Grupą PGE aby wynegocjować najkorzystniejsze stawki dla miasta. Podał przykład państw skandynawskich gdzie występuje wiele spalarni, gdyż są one producentem zielonej energii.  

Henryk Jerzyk stwierdził, że gdyby miasto nie było udziałowcem firmy zajmującej się wywozem odpadów to ceny odbioru śmieci byłyby 70-80% wyższe.

Radny Marcin Napieralski powiedział, że miał okazję oglądać spalarnie w krajach skandynawskich związku z czym widział jak przeprowadzane są kampanie edukacyjne. Tłumaczył, że odbywają się wycieczki dzieci w różnym wieku na tereny spalarni. Zapytał ile linii produkcyjnych będzie posiadał zakład.

Tomasz Lachowicz odpowiedział że przyjęto dwie linie produkcyjne ze względu na eksploatacje. Dodał, że patrząc na rezerwę terenu zakład ma szanse na rozbudowę. Porównał, że planowana spalarnia szczecińska będzie dużo większa od warszawskiej.

Radny Jan Posłuszny zapytał o  technologie , czy spalarnia spełnia wymogi środowiskowe.

Tomasz Lachowicz odpowiedział, iż zastosowana technologia jest nowoczesna, oczyszczanie spalin jest przeprowadzane w technologii „na mokro”, która jest perspektywiczna. Oszacował, że planowana inwestycja zakłada ok. 30% zapasu wobec obecnych norm środowiskowych.

Radny Władysław Dzikowski ma wiele pytań i wątpliwości interesuje go rola inżyniera kontraktu przy realizowaniu inwestycji, gdyż 90% inwestycji w Szczecinie nie jest wykonywana tak jak powinna być. Zapytał co robią urzędnicy z Wydziału Inwestycji Miejskich . Wiele inwestycji jest wykonywane za dużo większe pieniądze niż było zaplanowane. Skonkretyzował pytanie, od którego momentu inżynier kontraktu wykonuje swoją pracę przy realizowaniu inwestycji.

Tomasz Lachowicz przypomniał że inwestycja budowy spalarni wykonywana jest w systemie „zaprojektuj i wybuduj” czyli cena jest sztywna. Kontrakt zawiera bardzo szczegółowo opisane kary umowne w przypadku nie wywiązania się wykonawcy z realizacji inwestycji. Powiedział, że inżynier kontraktu to grupa ludzi, których w przypadku budowy omawianej inwestycji w Polsce jest bardzo mało. Nie ma specjalistów w tej dziedzinie, trzeba będzie ściągać ich z zagranicy. Inżynier jest już wybrany.

Radny Władysław Dzikowski przytoczył przykłady szczecińskich inwestycji, które wygenerowały potworne koszty dodatkowe.

Przewodniczący Leszek Duklanowski jest uspokojony, iż spalarnia spełnia wszystkie niezbędne normy oraz wszystkie działania idą zgodnie z zamierzonym planem.

Tomasz Lachowicz argumentował, że na elementy spalarni wykonawca zobowiązany jest dotrzymać gwarancję na okres 36 miesięcy. Poinformował, że do końca 2015 roku miasto musi oddać świadectwo wykonania inwestycji. 70% wartości inwestycji to koszty instalacji, która jest wykonywana na terenie całego świata więc wykonawca ponosi dodatkowo ryzyko kursowe.

Radna Joanna Bródka zapytała czy do planowanej inwestycji doprowadzona jest infrastruktura drogowa.

Tomasz Lachowicz odpowiedział, iż jest doprowadzona droga dojazdowa. Dodał, że brakuje doprowadzonego rurociągu przesyłającego ciepło, jednak prowadzone są rozmowy z SEC aby w ramach kontraktu ta firma wykonała brakujący element. Projekt budowy spalarni jest wysokiego ryzyka, ale czyni się go realnym w przypadku innych miast. Zapewnił, że wszystkie przeprowadzane działania są racjonalnie podejmowane. Doświadczenia innych miast były lekcją, którą Szczecin odrobił podczas planowania inwestycji, błędy nie zostały powielone.

Aleksander Nieczajew PTTK Szczecin zapytał w jaki sposób będzie zapewniony monitoring spalin.

Prezes zobowiązany jest na bieżąco monitorować skład oraz ilość substancji wydobywających się do atmosfery. W kominach pomontowane będą specjalne czujniki, które mierzą zawartości wydobywających się substancji do atmosfery. Uspokoił, że w przypadku kiedy wybudowane zostaną elementy instalacji, które nie spełniają norm to zabezpieczeniem są bardzo srogie kary umowne. Dodał, że na terenie spalarni wybudowana będzie specjalna bramka sprawdzająca czy przywiezione odpady nie są radioaktywne. Na koniec wypowiedzi Tomasz Lachowicz zobrazował, że z 1m3 odpadów 70% ulega przemianie w energię a 30% to odpad.

Przewodniczący Leszek Duklanowskim podziękował wszystkim za przybycie.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołował Przewodniczący Komisji
 
Karol Rezler
Podinspektor BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2012/05/18, odpowiedzialny/a: Karol Rezler, wprowadził/a: Karol Rezler, dnia: 2012/10/23 15:21:07
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Karol Rezler 2012/10/23 15:21:07 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/10/23 15:20:40 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2012/06/01 10:20:43 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/05/29 09:45:03 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/05/25 08:34:00 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/05/18 11:59:07 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/05/18 11:49:47 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/05/18 11:48:40 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/05/18 11:47:41 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/05/18 11:42:04 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/05/18 11:41:34 nowa pozycja