przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/98/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 2 GRUDNIA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 18.11.br
3. Prezentacja zagospodarowania południowej części Międzyodrza: Kępy Parnickiej i Wyspy Zielonej
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 18.11.br


Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Prezentacja zagospodarowania południowej części Międzyodrza: Kępy Parnickiej i Wyspy Zielonej


Przewodnicząca Komisji  MM. Herczyńska – poprosiła o przedstawienie prezentacji zagospodarowania południowej części Międzyodrza.

P. Z. Paszkowski (Urbicon Sp. z o.o.) – poinformował, że zmagania dot. planów zagospodarowania tego terenu trwają już od wielu lat. Następnie przedstawił obecny stan obu wysp i dokonał prezentacji w przedmiotowym temacie – stanowi załącznik nr  3 do protokołu. Podkreślił, że jest to niezwykle cenny teren, położony centralnie w strukturze Miasta o doskonałych powiązaniach widokowych i funkcjonalnych z centrum miasta, atrakcyjny z uwagi na bliskość akwenu wodnego: głównego nurtu Odry i kanału Przekop Parnicki. Ma świadomość, że zbliża się nowa perspektywa unijnego dofinansowania projektów związanych z rewitalizacją terenów. Obszar Międzyodrza objęty Lokalnym Programem Rewitalizacji to wyspy o pow. Łącznej ok. 100ha: Łasztownia, Wyspa Grodzka, Kępa Parnicka i Wyspa Zielona. Podstawowy warunek rewitalizacji terenów Międzyodrza to lepsze skomunikowanie z Lewobrzeżem Szczecina. Miejscowy Plan zagospodarowania przestrzennego na ten obszar został uchwalony  29.06.2009 roku.  Właścicielem terenu, który obejmuje 12 ha jest Invest nieruchomości. I etap realizacji obejmuje 5 ha na Kępie o dużej powierzchni zabudowy (linia brzegowa z gotowymi, umocnionymi nabrzeżami, obejmująca  dwie zatoki umożliwiające budowę mariny dla łodzi motorowych i portu rzecznego statków pasażerskich. Omówił cel strategiczny, cele szczegółowe oraz kierunki zintegrowanych działań: regulacja układu własnościowego zgodnego z planem, budowa układu drogowego, pogłębienie przejazdu pod mostem kolejowym ul. Heyki, budowa nowych przepraw mostowych na wyspy. Projekt Green Islands dot. zagospodarowania wydzielonego obszaru dawnej stoczni rzecznej Porta Odra. Następnie przedstawił propozycję zabudowy tego terenu przez Biuro Urbicon. Wyjaśnił, że struktura przedstawionego planu uwzględnia także koncepcje zabudowy holenderskiej firmy WEST 8 z Rotterdamu oraz firmy FORM Architekt z Danii, jak również studia i analizy przedstawicieli środowiska urbanistycznego Szczecina. Przybliżył schemat kompozycyjny, pokazujący układ Kępy Parnickiej w nowym planie. Zwrócił uwagę, że uchwalanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zbiegło się z czasem kryzysu i uniemożliwiło realizację zamierzeń irlandzkiego dewelopera, który miał zamiar zagospodarować cały obszar wysp odrzańskich. Podsumowując omówił założenia projektowe Biura Urbicon oraz wnioski:

 - tereny inwestycyjne na wyspach są terenami przygotowanymi planistycznie do realizacji inwestycji,
 - realizacja inwestycji na tych terenach będzie miała istotny efekt wizerunkowy dla Miasta i przyczyni się do rozwoju Szczecina,
 - w celu uruchomienia możliwości inwestowania na omawianym obszarze oczekuje się ze strony Miasta: przebudowy skrajni wiaduktu nad ul. Heyki, dokonania niezbędnych przekształceń (podziałów i scaleń) na terenie objętym MPZP w 2009r., podjęcia inwestycji budowy przepraw mostowych zgodnie z MPZP.

 

Radny P. Jania  - stwierdził, że temat będzie trudny do realizacji, ponieważ na tym całym obszarze funkcjonuje kilkaset małych firm. Ponadto zwrócił uwagę na trudne warunki gruntowe pod zabudowę. Sam projekt mu się podoba, ale trzeba sobie zadawać sprawę, że jest to kwestia dalekiej przyszłości 

Radny M. Napieralski – wskazał na trudności komunikacyjne, które wymagają poniesienia wielkich nakładów finansowych. Cała sprawa związana z infrastrukturą to dalekosiężne plany. 

P. Z. Paszkowski (Urbicon Sp. z o.o.) – wyjaśnił, że przedstawiona wizja jest kontynuacją planów Miasta, jakie Miasto uchwaliło. Przyznał, że stany własnościowe i sposób zagospodarowania są na dzisiaj niezadowalające, ale warunki w planie zostały tak zapisane, że pozwalają pokryć koszty związane z utylizacją tego terenu dla celów zabudowy. Spółka Invest nieruchomości dysponując 12 ha na tym terenie nie ma problemów własnościowych.

P. I. Zasadzińska (Inwest Nieruchomości) – powiedziała o problemie, że pomimo istniejących przepisów, Miasto wciąż blokuje przekształcenie prawa użytkowania wieczystego na własność i podnosi opłaty za wieczyste użytkowanie.  Aby rozpocząć samą inwestycję nie potrzeba wiele przygotowań Najważniejsze jest przeprofilowanie jezdni pod wiaduktem. Prowadzimy już w tej sprawie rozmowy z chętnym inwestorem. Jeśli chodzi o warunki gruntowe to tereny pod zabudowę będą palowane. 

P. S. Jankowski (WGN) – zaznaczył, że cały teren wymaga procedowania nt. nowego ukształtowania własnościowego.

Radny A. Marchewka – prosi o doprecyzowanie dwóch kwestii: oddziaływania na pozostałe części Kępy Parnickiej oraz czy projektowane budynki będą budowane przez samą spółkę.

P. Z. Paszkowski – wyjaśnił, że zagadnienia dyskusji na temat wizji i przeznaczenia tego terenu były na etapie ustalania planu. Na terenie PKS-u też jest przewidziana funkcja miejska. Czy dysponenci tych terenów wykorzystają te zapisy? trudno powiedzieć, ale muszą się trzymać zapisów planu i nie ma tu stron do dyskusji. 

P. I. Zasadzińska – szukamy doświadczonego inwestora. 

Radny P. Kęsik – czy dokonano podziału tych 12 ha zgodnie z planem ? 

P. I. Zasadzińska – w tej chwili jeszcze nie. 

Radny P. Kęsik – jaką powierzchnię zajmuje teren całej wyspy ?

 

P. A. Szerniewicz-Kwas (BPPM)- jest to kilkadziesiąt hektarów z mnóstwem właścicieli. Podkreśliła, jak ważne jest wejście z inwestycją na Wyspach. Przedstawiła ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Międzyodrze Kępa Parnicka – Wyspa Zielona” oraz stan istniejący – załącznik nr 4 do protokołu. Wartość tego terenu polega na tradycji miejskiej i krajobrazie. Nową wartością jest wysoka zabudowa i dostęp do lasu. Mamy do czynienia tutaj z wielkoprzestrzennym projektem, który obejmuje 4 wyspy: Zielona, Kępa Parnicka, Grodzka i Łasztownia. Plany dot. wykorzystania starej infrastruktury portowej i stworzenie nowych funkcji ogólno miejskich m.in. cztery przeprawy mostowe, które mają dowiązać wyspy do centrum Miasta. Potencjał tych wysp to 100ha, liczba mieszkań: 3.400, liczba mieszkańców: 11.800. Omówiła szczegółowe ustalenia planu na Kępę Parnicką i Wyspę Zieloną. Podsumowała, że najbardziej skomplikowane są przekształcenia na Kępie Parnickiej i najlepiej byłoby zacząć inwestycje od strony południowej.  

P. K. Michalski (BPPM)– warto zwrócić uwagę, że inne miasta realizujące tego typu zabudowy i  tego rodzaju projekty to kwestia 20-30 lat i są to miasta o dużo większym potencjale niż Szczecin.

Radny A. Marchewka – jaki pozostał jeszcze czas wieczystego użytkowania terenów należących do Spółki Invest Nieruchomości? 

P. S. Jankowski (WGN) – przypomniał, że prawo użytkowania wieczystego wynika z daty powszechnego uwłaszczenia od 1990 roku. Więc pozostał wystarczający czas do planowania inwestycji na tym terenie. Prezydent jako starosta nie ma tu prawa ingerowania. Wyjaśnił, że problemy spółki z przekształceniem wynikają stąd, że nie chce się ona poddać procedurom w kwestii udzielenia pomocy publicznej. My twierdzimy, że zachodzą przesłanki, że firma może z niej skorzystać. Czekamy na rozstrzygnięcie komisji europejskiej w tej sprawie. 

Przewodnicząca Komisji MM. Herczyńska – podziękowała przedstawicielom Spółki Inwest Nieruchomości oraz przedstawicielom Biura Projektowego Urbicon za prezentacje i omówienie tematu. Powiedziała, że przygotuje w tej sprawie stanowisko wpierające działania inwestycyjne na omawianym terenie.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Maria Magdalena Herczyńska
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/11/25, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2013/12/09 14:07:28
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2013/12/09 14:07:28 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/11/25 10:43:42 nowa pozycja