PROTOKÓŁ NR 0063-2/65/12
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 5 LISTOPADA 2012 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:30
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marcin Napieralski - Wiceprzewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Wiceprzewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia |
3. | Zapoznanie się z zadaniami nowego Biura ds.Gospodarki Morskiej w UM, spotkanie z dyrektorem Biura p.Pawłem Rosickim |
4. | Zapoznanie się z sytuacją Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" SA. oraz stanowiskiem Związków Zawodowych i Międzyzakładowego Komitetu Protestacyjnego Polskich Stoczni Remontowych w Grupie Funduszu MARS |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
Komisja w wyniku glosowania, przyjęla protokół z dnia 15.10.2012r. (za-5, wstrz-1)
Ad. pkt. 3.
Zapoznanie się z zadaniami nowego Biura ds.Gospodarki Morskiej w UM, spotkanie z dyrektorem Biura p.Pawłem Rosickim
Przewodniczący obrad Marcin Napieralski poprosił o zabranie głosu nowo powołanego dyrektora Biura ds.Gospodarki Morskiej Pawła Rosickiego.
W imieniu dyr. Rosickiego, głos zabrał jako pierwszy Wiceprezydent Dariusz Wąs, jako osoba zatrudniająca dyrektora i bezpośredni przełożony. Dokonał prezentacji i rekomendacji, przypomniał dorobek zawodowy p.Pawła Rosickiego, uczelnie, które kończył oraz dotychczasowe osiągnięcia. Zaznaczył, że nowy dyrektor wykazuje się bardzo wysoką znajomość branży morskiej i transportowej.
Następnie głos zabrał dyr. Rosicki, który przypomniał, że biuro pracuje dopiero od miesiąca, główne zadanie biura, to ponowny rozkwit gospodarki morskiej na tym terenie. Szczecin jest miastem morskim, miastem portowym i specyfika położenia narzuca pewne klimaty, a branża morska jest bardzo specyficzna i złożona. Stąd zamysł władz miasta aby tę specyfikę uwzględnić i stworzyć na potrzeby gospodarki morskiej w mieście odrębne biuro, które skoncentruje swoją działalność na wspieraniu rozwoju ‘biznesu morskiego’ . To jest właśnie główne zadanie Biura, które może jednak być pomocne w pośredniczeniu pomiędzy biznesem morskim a administracją, w naświetlaniu i wyjaśnianiu problemów, z którymi boryka się gospodarka morska w naszym regionie. Dyr. Rosicki prosi radnych o ewentualne pytania dot.działania biura.
Marcin Napieralski- zapytał dyrektora o tzw"białą flotę" i jej działania promocyjne dla miasta, jak dyr.Rosicki ocenia te działania, zwłaszcza walory promocyjne.
Darisz Wąs w odpowiedzi- "biała flota" to statki pasażerskie i mała "biała flota", są to specyficzne działania, bowiem jest to sezonowy przewoźnik, pracuje w okresie letnim, potem trzeba szukać źródeł finansowania (utrzymanie floty, remonty,certyfikacje).
KOmisja podziękowała dyrektorowi za prezentację, radni z pewnością będą współpracować z nowym biurem.
Ad. pkt. 4.
Zapoznanie się z sytuacją Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" SA. oraz stanowiskiem Związków Zawodowych i Międzyzakładowego Komitetu Protestacyjnego Polskich Stoczni Remontowych w Grupie Funduszu MARS
Przewodniczący obrad Marcin Napieralski zapoznał komisję z pismem od Związkowców działających w SSR Gryfia SA. Pismo złożone w imieniu organizacji związkowych podpisał Jerzy Gerth i stanowi ono załącznik do protokołu.
Głos zabrał J.Gerth- od momentu gdy zapadła decyzja odnośnie powołania strefy ekonomicznej, Związkowcy chcieli gwarancji, że będą mogli spokojnie pracować w Stoczni, bez obaw, że utracą pracę. Związkowcy skarżą się na brak informacji od Zarządu Stoczni, chcą rozmów i konsultacji społecznych odnośnie przyszłości Stoczni Gryfia, planuje się zmiany i inwestycje-ale brak jest informacji skąd środki na planowane działania. Posiadają informacje odnośnie sprzedaży niektórych terenów stoczniowych, czują się oszukani, bo nikt z nimi nie rozmawia nt temat, brak konsultacji z załogą.
Marcin Napieralski zadał pytanie Związkowcom, czego oczekują od radnych tej komisji, od Rady Miasta, w jakim zakresie Komisja może pomóc. Przypomniał,że Gryfia jest spółką Skarbu Państwa i miasto tak naprawdę nie ma możliwości ingerowania w sprawy Stoczni.
B.Gronkowski- Zw.Zawodowe - stwierdził, że radni opiniuje różne pisma, być może komisja wpłynie na decyzje Prezydenta, chociażby w sprawie rozłożenia na raty zadłużenia Gryfii z tytułu niezapłaconych podatków dla miasta. Liczy też na nowego dyrektora Biura ds,Gospodarki Morskiej.
Prezes Stoczni Lesław Hnat- Stocznia jest w trakcie restrukturyzacji, program ten rozpoczął się we wrześniu, zająć się przede wszystkim trzeba sprzedażą zbędnego gruntu, który generuje koszty. Środki ze sprzedaży majątku mają spłacić zadłużenie z tytułu podatków. Poza tym wynajęto spółkę, która ma się zająć "optymalizacją" produkcji. Nie zgadza się z tezą Związkowców, że likwiduje się działalność stoczniową. Po sprzedaży zbędnych gruntów (pozostanie tylko 6 hektarów na których będzie prowadzona działalność Stoczni) mają zamiar nadal pracować, w tym samym miejscu, na tych samych dokach. Ważne jest aby program restrukturyzacji odbyła się jak najmniejszym kosztem, nie planuje zwolnień pracowniczych, na pewno nie będzie zwolnień grupowych(musi być zachowana zdolność produkcyjna). Należy sprzedaż aktywa a gotówką spłacić zadłużenie, gdy nie będą generować kosztów, Stocznia powinna sobie poradzić.
Piotr Jania jest zdania, że działalność Stoczni na 6 hektarach nie będzie możliwa. Wypowiada się teraz jako wieloletni pracownik portu i stoczniowiec. Pyta Prezesa Hnata, czy zna specyfikę pracy w Stoczni? czy ma orientację odnośnie tego, jak będzie wyglądać produkcja na tak małym obszarze? zadał również pytanie, czy Prezes jest portowcem czy ekonomistą, bo jeśli jest ekonomistą to tak jak księgowemu- zgadzać powinny się słupki, a zdaniem radnego nie o to tu chodzi. Pyta również Prezesa o plany połączenia stoczni.
Uzyskał odpowiedź od Prezesa Hnata, że od blisko 20 lat zajmuje się restrukturyzacją zakładów pracy i ma duże doświadczenie w tej branży. Specjalizuje się w zarządzaniu dużymi firmami, nie musi być "okrętowcem" aby znać specyfikę zakładu, ma od tego pracowników i zastępców. W pracach dotyczących restrukturyzacji brać będzie udział powołany do tego Zespół specjalistów, złożonych z załogi.
Radny Piotr Jania zwrócił się do Prezesa, aby ten przedstawił swoje dokonania, restrukturyzacje które zakończył sukcesem. Prezes Hnat podał kilka przykładów swojego działania.
Radna Jacyna-Witt zadała pytanie dyr. Rosickiemu z BGM, jak widzi możliwość współpracy ze Stocznia Gryfia?
Paweł Rosicki w odpowiedzi na pyt,- nie widzi możliwości, Gryfia to Spółka Skarbu państwa, a miasto w tej sytuacji może być mediatorem i obserwatorem działań, oczywiście ważne są rozmowy pomiędzy zarządem Miasta i Zarządem Spółki odnośnie zadłużeń podatkowych, ale poza tym tylko działania negocjacyjne, nic więcej.
Radny Arkadiusz Marchewka zadał pytanie Prezydentowi Wąsowi, czy nie lepiej jest odkupić od Gryfii niepotrzebne im tereny w zamian za długi np. sprzedaż działek w trybie "cywilnym".
Prezydent D. Wąs- przejęcie działek może nastąpić tylko z zachowaniem trybu formalno-prawnego, niestety, działki proponowane przez Gryfie są działkami komercyjnymi i generują koszty.
Radny Leszek Duklanowski stwierdził, że miasto powinno pójść na rękę stoczniowcom i dołożyć starań, aby im pomóc. Gryfia to ostatnia funkcjonująca Stocznia w Szczecinie. Czy miasto nie może potraktować zbędnej ziemi "łaskawiej" i odkupić tych terenów od stoczni? pomóc im aby stocznia nadal mogła pracować.
Prezydent Dariusz Wąs- miasto chce pomóc Stoczni, nie byłoby rozmów i spotkań, gdyby było inaczej. Na razie jest dobra współpraca z Zarządem Stoczni, prowadzone są trudne rozmowy biznesowe, należy też pamiętać, że przedmiotowe grunty są własnością skarbu państwa, nie miasta Szczecin.
Zaproszeni na posiedzenie przedstawiciele Związków Zawodowych zgłosili swoje uwagi, tj.
- brak spotkań i konsultacji ze stroną społeczną
- brak informacji nt.dalszych planów i działań Zarządu Spółki
- brak odpowiedzi na kwestie nurtujące stoczniowców.
Poza tym uważają, że odkąd MARS przejął stocznie, długi Stoczni stale rosną, pytają też czy w planach Zarządu Gryfii uwzględniono inne aspekty działań?
Prezes Hnat zaprosił przedstawicieli Związków Zawodowych na spotkanie do swojego biura, tam chętnie odpowie na wszystkie nurtujące ich pytania.
Głos także zabrali przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego PSR w grupie MARS- zwrócili uwagę na trudny dostęp do informacji, ZZ nie mogą dogadać się z Prezesem, uważają,że właściciel MARS ma prawo do zmian i podejmowania samodzielnych decyzji, ale chcieliby być traktowani poważnie i z szacunkiem. Również jako "okrętowiec" uważa, że praca na powierzchni 6 hektarów jest niemożliwa.
Prezes L. Hnat- obie stocznie (SSR Gryfia oraz MSR ) mają tego samego właściciela, należy dokonać szczegółowej analizy koncepcji konsolidacji tych stoczni, analizę funkcjonowania spółki, powołanych zostanie 16 zespołów, składających się ze specjalistów, będą pracować wspólnie.
Przewodniczący obrad Marcin Napieralski zwraca się do stron o wspólne spotkanie i rozmowy, proponuje, aby dziś zakończyć dyskusję i spotkać się za kilka miesięcy, sprawdzając efekty wspólnych działań.
Poproszony o wypowiedź Dyrektor Paweł Rosicki - jest pewny, że w stoczni pracuje wielu specjalistów, ludzi znających się na swoim fachu, ale może właśnie trzeba, aby trudną sytuacja Stoczni Gryfia zajął się właśnie ekonomista, nie okrętowiec.
Na tym zakończono cześć dot.SToczni Gryfia, Komisja powróci do tematu za kilka miesięcy.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Wiceprzewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Główny Specjalista BRM | Marcin Napieralski |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2013/01/16 10:23:41 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2012/10/25 14:22:19 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2012/10/25 14:09:37 | nowa pozycja |