przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/121/14
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 8 KWIETNIA 2014 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Judyta Lemm - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Szczecińska Agencja Artystyczna - analiza wykonania budżetu 2012 r. i 2013 r. oraz budżetu na rok 2014.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 18.02.14 przyjęto w głosowaniu: za - 5, przeciw - 0, wstrzym. - 2.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 04.03.14 przyjęto w głosowaniu: za - 6, przeciw - 0, wstrzym. - 1.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 17.03.14 przyjęto w głosowaniu: za - jednomyślnie.


Ad. pkt. 3.
Szczecińska Agencja Artystyczna - analiza wykonania budżetu 2012 r. i 2013 r. oraz budżetu na rok 2014.


A. Lemańczyk - Białas – Dyrektor Szczecińskiej Agencji Artystycznej - przedstawiła materiały stanowiące załączniki nr 3-7 do protokołu. Podkreśliła, że duża zmiana w budżecie SAA wynika z przejęcia dodatkowych zadań, głownie - organizacji Regat Tall Ships Races.

 J. Lemm – zapytała, dlaczego te zadania przeszły do Agencji?

A.Stankiewicz – Dyrektor Wydziału Kultury - wyjaśniła, że zmiany organizacyjne, które nastąpiły w Wydziale Kultury spowodowały, że 2 zadania tj. organizacja części artystycznej Dni Morza i Festiwal Sztucznych Ogni przeszły do SAA. Niezależnie od tego wykonanie budżetu SAA było w ostatnich latach wyższe z uwagi na realizację dodatkowych działań o charakterze festiwalowym. W chwili obecnej wszystkie te zadania są ujęte w dotacji podmiotowej.

A. Lemańczyk - Białas – omówiła budżet Agencji na 2014 rok. Podkreśliła, że utrzymanie budynku jest z wypracowanych przez SAA przychodów własnych (dzierżawa majątku). 

 J. Lemm – zapytała o środki finansowe z Ministerstwa Kultury - są realizowane na b. skromnym poziomie. 

A. Lemańczyk - Białas – wyjaśniła, że SAA pisze b. dużo wniosków do ministerstwa. Z ubolewaniem stwierdziła,  że te projekty nie znajdują uznania w ministerstwie i otrzymane środki są na niskim poziomie. Do uzyskania dofinansowania zabrakło w tym roku jedynie 1-2 punkty. P. Dyrektor liczy na to, że w przyszłym roku te środki zostaną pozyskane. Ad. przychody – najem i dzierżawa składników majątkowych – poinformowała, że ma notoryczne problemy z dzierżawcami. W 2011 roku zrobił niewielki remont i od tego czasu można było nająć te pomieszczenia, jednak są problemy ze znalezieniem długoterminowego najemcy.

W. Dąbrowski – zapytał, czy nie można przewidzieć niektórych imprez? Dlaczego na tak niskim poziomie planowane są tu budżety?

A. Stankiewicz – wyjaśniła, że są wydarzenia, finansowane z dotacji celowych, które w momencie tworzenia budżetu tj. w październiku, nie mogły uzyskać pełnego finansowania. W momencie uchwalania budżetu to było maksimum jakie można było wówczas przeznaczyć na te działania. W trakcie roku np.na Festiwal Młodych Talentów kwota ta została wynegocjowana na wyższą. Na wniosek dyrektora SAA w trakcie roku budżetowego te kwoty były zwiększane. 

W. Dąbrowski – zauważył, że w kosztach rodzajowych sporym wydatkiem jest zużycie energii. Zapytał, czy są podejmowane jakieś środki w celu zmniejszenia tych kwot?

A. Lemańczyk - Białas - wyjaśniła, że SAA korzysta praktycznie wyłącznie z agregatów. Jest to niezbędne do naświetlenia i nagłośnienia, pobór mocy na dużych imprezach jest niebywale wielki.

J. Lemm – ad. siedziba Agencji - zapytała, jakie są plany na zagospodarowanie budynku?

A. Stankiewicz – wyjaśniła, ze co roku Dyrektor SAA składa wniosek o środki na kolejny etap remontu. Niestety w ostatnich latach nie było na to pieniędzy. Jedyne, co udało się zrobić to remont pomieszczeń przyziemia i części parteru. Jest to cały czas niewystarczające. Są jednak inne priorytety.

J. Lemm – przypomniała budynek Willi Lentza – on także oczekuje na poważny remont. Zapytała, czy są jakieś plany w tym zakresie?

A. Stankiewicz – wyjaśniła, że Willa Lentza nie podlega pod Wydział Kultury tylko pod Miejskiego Konserwatora Zabytków. Miasto stara się o środki zewnętrzne na jej remont. Z tego powodu budynek jest w lepszej sytuacji jak siedziba SAA.

J. Balicka – zapytała, czy wiadomo, o jakich kosztach mowa w przypadku budynku Agencji? 

A. Lemańczyk - Białas – wyjaśniła, że chodzi o ok. 3-4 mln zł i jest możliwość realizacji tego zadania etapami. Przyznała, że jest konieczność podjęcia decyzji strategicznej, co dalej z tym budynkiem. Można go oczywiście wyremontować, być może rozwiązaniem byłaby np. sprzedaż i wyprowadzka SAA do Willi Lentza.

J. Lemm – mając na uwadze ogrom wydarzeń artystycznych organizowanych przez SAA uznała, że koniecznym jest ich nagłośnienie, reklama np. poprzez umieszczenie plakatów. Zaproponowała, by podjąć prace nad zmianą uchwały w spr. zajęcia pasa drogowego tak, by za symboliczną złotówkę można było wynająć powierzchnie reklamowe na miejskie informatory np. kulturalne. ZDiTM ma swoje nośniki: to co dziś jest niewykorzystane można ustawić w umówionych miejscach i wywiesić ogłoszenia. Poprosiła Dyrektor I. Bobrek o ustanowienie odpowiedniego zapisu w budżecie Miasta. Koszty, jeśli zostaną zwiększone, powinny szybko się zwrócić.

I. Bobrek – Dyrektor Biura Budżetu - poinformowała, że w grę wchodzi z jednej strony zwiększenie przychodów, z drugiej – dotacji. Jest to możliwe do przeprowadzenia.

J. Lemm - chodzi o to, by tworzyć takie warunki, aby instytucje kultury mogły się lepiej reklamować, nie ponosząc ogromnych kosztów. O zabezpieczenie w budżecie odpowiednich kwot.

Radni jednomyślnie postanowili poświęcić jedno z najbliższych spotkań temu tematowi.

J. Lemm – zaproponowała przyjęcie wniosku o zabezpieczenie w budżecie Miasta środków na remont siedziby Szczecińskiej Agencji Artystycznej oraz o przedstawienie planów remontowych dla SAA.

Powyższy wniosek został przyjęty w głosowaniu: za - jednomyślnie.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Judyta Lemm
udostępnił: BRM, wytworzono: 2014/04/02, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2014/04/25 11:28:08
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2014/04/25 11:28:08 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2014/04/02 13:28:27 nowa pozycja