przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-8/53/12
ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
I KOMISJI DS. INICJATYW SPOŁECZNYCH
Z DNIA 9 MAJA 2012 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jerzy Sieńko - Przewodniczący Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Europejski Rok Seniora i Solidarności Międzypokoleniowej.Spotkanie z przedstawicielami nowopowołanej Rady ds.Seniorów. Działania miasta na rzecz Seniora.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Europejski Rok Seniora i Solidarności Międzypokoleniowej.Spotkanie z przedstawicielami nowopowołanej Rady ds.Seniorów. Działania miasta na rzecz Seniora.


Posiedzenie Komisji otworzył  i powitał  gości Jerzy Sieńko, Przewodniczący Komisji. Podziękował  Przewodniczącemu Rady Miasta p.Janowi Stopyrze za przyjęcie zaproszenia na komisję.

Przewodniczący Komisji przybliżył temat dzisiejszego spotkania, działania na rzecz seniorów oraz powołana Szczecińska  Rada Seniora to są zadania miasta związane z Europejskim Rokiem  Seniora i Solidarności Międzypokoleniowej. Poprosił  o zabranie  głosu dyr.WSS- panią Małgorzatę  Olejnik.

Dyr. Małgorzata Olejnik-WSS przyznała, że jest to bardzo duże i ważne wydarzenie dla Szczecina, powołanie Szczecińskiej Rady Seniora w skład które wchodzą osoby bardzo zaangażowane w pracę i działania na rzecz ludzi starszych. Szczecin zaczyna dbać o starszych mieszkańców. Specjalna miejska karta, które pakiet jest w chwili obecnej w opracowaniu,  ma zapewnić im zniżki i zachęcić do wyjścia z domu, na imprezy kulturalne, tańsze wyjazdy na wakacje.  Powołana rada ekspertów będzie podpowiadać i wskazywać Prezydentowi jak tworzyć seniorom warunki do zdrowego i aktywnego życia.  Europejski Rok Seniora trzeba efektywnie  wykorzystać do dyskusji o potrzebach ludzi starszych, ale przede wszystkim do rozwiązywania ich problemów, to oni  doradzą Prezydentowi, co trzeba zmieniać. W Radzie ds. Seniorów znalazło się sześć kobiet, zawodowo lub prywatnie związanych z tym tematem. Pani dyr.Olejnik dokonała prezentacji tych osób(lista obecności-zał.do protokołu).

Dziś komisja Zdrowia jako pierwsza spotyka się z Radą Seniora, dyr.Olejnik przypomniała o konferencji 23 maja organizowanej właśnie w tej sprawie, w salach Uniwersytetu Szczecińskiego.Konferencja spotkała się z b.dużym zainteresowaniem, do chwili obecnej wysłano ok.800 zaproszeń, zaproszono do dyskusji wiele znakomitych osób.

 Pani dyrektor Olejnik omówiła Kartę Seniora,  Szczecin, wzorem Wrocławia, chce wprowadzić wkrótce taka kartę.  Zapewni ona zniżki i przywileje w instytucjach miejskich i u prywatnych przedsiębiorców  - w kinach, teatrach, klubach fitness, galeriach, szkołach językowych itp. jest  ona adresowana dla osób starszych, polegać będzie na współpracy miasta z inicjatywą  prywatną i będzie to przede wszystkim, pozyskiwanie inwestorów, którzy chcieliby pomóc i wypromować się w mieście. Osoby, które wejdą w projekt, pozyskają certyfikat "osoby przyjaznej dla seniora", zaraz po wakacjach SRS uruchomi ofertę dla seniora.

Głos zabrała p. prof.Barbara Kromolicka-US, członek SRS, - podziękowała za zaproszenie, poruszyła kwestię procesu i zmian społecznych, roli rodziny w społeczeństwie i konieczności wsparcia działań dla osób starszych. Podziękowała pani dyr. Olejnik za tę inicjatywę, jako miasto mają szansę wypracować  nowy model działania.

Głos zabrała również  pani Beata Bugajska- stwierdziła, że skład SRS jest dyspozycyjny, chętny do pracy i otwarty na wszelkie działania,  mają świadomość potrzeb na rynku seniora, więc  będą pracować i aktywować  działania. Pani dr poruszyła również kwestie opieki geriatrycznej i dostępności do lekarza geriatry.

Przewodniczący Komisji J.Sieńko zadał pytanie dot.opieki geriatrycznej p.dr U.Majewskiej.

Urszula Majewska przypomniała o niestabilnej demografii w Polsce i niskim stopniu zastępowalności pokoleń. Stwierdziła, że populacja ludzi starszych będzie się stale zwiększać, z opieką krucho.  W ochronie zdrowia powinny nastąpić radykalne zmiany. Musi być więcej geriatrów, a innych specjalistów trzeba wyczulić na potrzeby ludzi starszych. Starość nie musi być chora, smutna i samotna. Wykorzystując rok seniora, należy zwrócić uwagę na te problemy. 

Głos zabrał również pan Jan Sopyra Przewodniczący  Rady Miasta, zgodził się z tezą, że społeczeństwo w naszym mieście się starzeje, młodzi ludzie wyjeżdżają z miasta, bardzo by chciał, aby Szczecińska Rada Seniora spełniła choć w części pokładane w niej oczekiwania, dobrzy by się stało, gdyby SRS stała się koordynatorem poczynań na rzecz seniora w myśl dewizy"aby żyło się łatwiej", bardzo chciałby zobaczyć efekty pracy tej Rady. Życzy im wytrwałości w pracy i powodzenia. Jest to duży obszar do zagospodarowania.

Radna Stefania Biernat przypomniała o sympozjum wyjazdowym do Międzyzdrojów dwa lata temu, działania, które w zakresie pomocy osobom starszym wykonywały inne miasta, powołana Rada Seniora, dzienne domy wsparcia dla osób starszych. W Szczecinie takich miejsc jest mało, ale Akademia Aktywnego Seniora działająca w MOK w Dąbiu działa bardzo sprawnie i może być wzorem do naśladowania dla innych domów kultury i instytucji. Ważne jest, aby te osoby miały też bezproblemowy kontakt z psychologiem,lekarzem rodzinnym, geriatrą. Trzeba im pomóc, a takie cykliczne spotkanie ze specjalistą na pewno pomoże zrozumieć pewne sprawy.

Radny  Leszek Duklanowski uważa, że nacisk powinno położyć się na wskaźniki urodzeń, wsparcie rodziny i pomoc osobom starszym, w chwili obecnej nie istnieje polityka prorodzinna, brak pomysłu na starość, młodzi ludzie wyjeżdżają "za chlebem", trzeba działań-nie słów. Jeżeli nie powstanie taka karta seniora, która socjalnie wspomoże osoby w podeszłym wieku, trudno będzie mówić o działaniach na rzecz seniora.

Głos zabrała p.Marta Giezek- dyr.MOPR, członek SRS- patrząc na skład Szczecińskiej rady Seniora, n nie jest on przypadkowy, są to ludzie, których połączyło wspólne myślenie i pasja związana z chęcią pomocy osobom w podeszłym wieku. Są pasjonatami, działają aktywnie.

Łukasz Tyszler jest zdania, że obecnie jest tak, ze ludzie żyją coraz dłużej, ale jakość tego życia budzi zastrzeżenia. Trzeba  wychodzić naprzeciw potrzebom osób starszych, trzeba zapewnić im dobrą kondycję psychiczna i fizyczną, tak aby jak najdłużej mogli przekazywać wspaniałe wartości ludziom młodym, najmłodszemu pokoleniu, bo jest to wartość sama w sobie.

Przewodniczący Komisji podziękował wszystkim za przybycie i pożegnał zaproszonych gości.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała

Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 
Przewodniczący
Komisji ds. Inicjatyw Społecznych 
 
Tomasz Grodzki 
 
Przewodniczący
Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej 
 
Jerzy Sieńko 
 
udostępnił: BRM, wytworzono: 2012/04/24, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2012/05/22 09:44:49
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2012/05/22 09:44:49 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/05/11 14:04:44 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/04/26 11:39:27 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/04/26 11:26:38 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/04/24 13:01:58 nowa pozycja