przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/202/14
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 2 WRZEŚNIA 2014 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie stanowiska w sprawie możliwości przejęcia przez Gminę Miasto Szczecin dróg wewnętrznych na osiedlu Lisie Pole
3. godz. 10.20 - Wizja lokalna w sprawie przewężenia ulicy Hansa Christiana Andersena
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie stanowiska w sprawie możliwości przejęcia przez Gminę Miasto Szczecin dróg wewnętrznych na osiedlu Lisie Pole


Przewodniczący Komisji P. Kęsik -  oczytał opinię prawną mecenas H. Sokulskiej w sprawie wniosku SM Ster o przejęcie dróg wewnętrznych, stanowiących własność tej Spółdzielni - załącznik nr 3 do protokołu.

Radna G. Zielińska - nasze stanowisko jest znane, że popieramy wniosek spółdzielni, a opinia prawna jest opinią prawną i możemy tylko podjąć tu uchwałę kierunkową, zalecającą organowi wykonawczemu przejęcie takich nieruchomości. Uchwałę taką należy podjąć, a co z tym zrobi Prezydent i czy ją wykona, to już inna rzecz.

Przewodniczący Komisji P. Kęsik – zwrócił się do Pani mecenas H. Sokulskiej o przygotowanie projektu uchwały kierunkowej na posiedzenie Komisji w poniedziałek 08.09.br. na godz. 10.00  

P. H. Sokulska - taka uchwała powinna dotyczyć wszystkich tego typu spraw w mieście, a nie jednego konkretnego przypadku. Zapewniła, że  przygotuje taką uchwałę.

Radna J. Balicka – odniosła się do przekazanego przez SM Ster zestawienia kosztów ponoszonych za utrzymanie dróg w latach 2011-2013 – załącznik nr 4 do protokołu. Jej wniosek był taki, że  Spółdzielnia miała przekazać wszystkie koszty, jakie ponosi, a nie tylko za trzy wskazane drogi. Stwierdziła, że przekazana informacja nie jest odpowiedzią na jej zapytanie.

P. H. Malinowski (Prezes SM Ster) – zestawienie dot. ulic: Lodowcowa, Dolomitów i Morenowa i te ulice są wymienione. W związku z powyższym piszemy o kosztach na nieruchomościach, które dotyczą tych trzech ulic. Jeśli chodzi o odśnieżanie ulic, to już wyjaśniał, że jest w tej sprawie zawarte porozumienie z wykonawcą i jest tu płacone tylko za wykonaną usługę na podstawie wystawionej faktury i  nie jest to stałe zlecenie.


Ad. pkt. 3.
godz. 10.20 - Wizja lokalna w sprawie przewężenia ulicy Hansa Christiana Andersena


Przewodniczący  Komisji P. Kęsik – na wstępie poinformował zebranych, że spotkanie w sprawie przewężenia drogi  u zbiegu ulic Wapiennej i Andersena na Warszewie zostało zwołane na prośbę mieszkańców.   Zwrócił uwagę, że obecnie jest to zakręt mający 90 stopni, który znacznie ogranicza ruch na osiedlu i nie trzyma żadnych parametrów drogi publicznej, a na  zwężonym odcinku obowiązuje ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją. Ponadto brak jest pobocza i chodników.

P. K. Stypuła (mieszkaniec) – wyjaśnił, że jest to jedyna droga dojazdowa mieszkańców osiedla do miasta. Wspólnymi siłami udało się tą drogę utwardzić i to wszystko. W imieniu wszystkich mieszkańców prosi o doprowadzenie w tym miejscu normalnej drogi publicznej z chodnikami. Wszyscy zdają sobie sprawę, że cały problem polega na nieuregulowanych kwestiach własnościowych pobocza, które należy do prywatnego właściciela. Następnie wskazał pas zieleni należący do Miasta, który można zagospodarować pod chodnik i poszerzenie drogi. Poprosił o jakiekolwiek działania w kierunku poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

Przewodniczący  Komisji P. Kęsik – zapytał o plan zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu.

Radny J. Posłuszny – jest to rezerwa pod drogę.

P. K. Stypuła (reprezentant mieszkańców) – przypomniał, że 2 lata temu odbyło się spotkanie z Z-cą Prezydenta Miasta M. Kądziołką, na którym obiecano,  że Miasto zapewni w budżecie na rok 2013  środki finansowe na projekt drogi. Obecnie mamy rok 2014 i dalej nie ma środków na projekt. Tłumaczy się nam, że jest to spowodowane tym, że na działce miejskiej posadowiony jest słup energetyczny i płynący strumyk, co znacznie podraża koszty inwestycji.

Radny J. Posłuszny – problem braku tej drogi istnieje już od 5 lat i razem z Radą Osiedla Warszewo walczy o jej powstanie. Generalnie jest to problem przebiegu całej drogi, gdzie co krok istnieje zagrożenie. Zgłaszał wniosek do budżetu Miasta o środki na projekt drogi, który niestety radni odrzucili.

Radna J. Lemm – przy tak drogiej inwestycji należy ją etapować. Obecnie jest to bardzo niebezpieczny zakręt drogi, który stanowi szczególne zagrożenie w godzinach szczytu. Jak w ogóle wydano pozwolenia na budowę okolicznych domów bez zapewnienia drogi dojazdowej ?

Radna J. Balicka -  pamięta, że taki wniosek był zgłaszany do budżetu Miasta. Jaki jest koszt projektu drogi oraz jaki jest koszt wykupu sąsiadującej działki  od osoby prywatnej ?

P. K. Stypuła (reprezentant mieszkańców) – koszt projektu to 500 tys. złotych.

Radny J. Posłuszny – najważniejszy jest projekt, a koszty przeznaczone na wykup prywatnego terenu można podzielić w budżecie na kolejne lata.

Radny T. Hinc – bezsprzecznie w pierwszej kolejności należy wykonać chodnik i to jest najważniejsze. Natomiast, uczciwie trzeba powiedzieć, że przez najbliższe 2 lata nie ma żadnych szans na wybudowanie tej drogi.

P. A. Grabiec (Dyrektor WGKiOŚ) – wyjaśnił, że poszerzenie obecnej drogi i dobudowanie chodnika nie wchodzi w grę, z uwagi na prywatną działkę oraz szeroki rów po drugiej stronie. Miejsca jest zbyt mało na chodnik.

Radny T. Hinc – w takim razie  należy pilnie poszukać tymczasowego rozwiązania dla chodnika. Prosi o przekazanie informacji w tej sprawie do Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności.

P. K. Stypuła (reprezentant mieszkańców) – mieszkańcy nie są zainteresowani rozwiązaniami tymczasowymi i prowizorką, ale kompleksowym załatwieniem problemu.

Radna G. Zielińska – zwróciła się do Dyrektora A. Grabca o zgłoszenie do ZWiKU sprawy zabezpieczenia studzienki kanalizacyjnej na przedmiotowym terenie.

Przewodniczący  Komisji P. Kęsik – zapowiedział w tej sprawie kolejne posiedzenie Komisji, na które zostaną zaproszeni mieszkańcy (Stowarzyszenie mieszkańców Nad Strumykiem, rada osiedla Warszewo, WIM, WGN, BPPM, ZDiTM, WGKiOŚ, Skarbnik Miasta i Z-ca Prezydenta Miasta M. Kądziołka.    


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Piotr Kęsik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2014/08/26, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Rafał Miszczuk, dnia: 2014/09/08 12:44:42
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Rafał Miszczuk 2014/09/08 12:44:42 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2014/09/05 10:55:17 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2014/09/02 10:00:57 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2014/08/26 12:13:11 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2014/08/26 12:05:16 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2014/08/26 11:58:39 nowa pozycja