przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/95/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 12 CZERWCA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Informacja nt. realizacji ustaleń podjętych w sprawie funkcjonowania połączonych szkół: SP54 i SP64.
4. Rozpatrzenie skarg złożonych do Komisji (na działalność Dyrektora SP54 oraz Dyrektora PP79).
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 22.05.13 przyjęto w głosowaniu: 8 – za, 0 - przeciw, 1 - wstrzym.

Protokół  posiedzenia Komisji w dniu 15.05.13 przyjęto w głosowaniu: 8 – za, 0 - przeciw, 1 - wstrzym.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 24.04.13 przyjęto w głosowaniu: 7 – za, 0 - przeciw, 2 - wstrzym.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 08.05.13 przyjęto w głosowaniu: za - jednomyślnie.


Ad. pkt. 3.
Informacja nt. realizacji ustaleń podjętych w sprawie funkcjonowania połączonych szkół: SP54 i SP64.


I. Berezak – Rada Rodziców SP54 – poinformowała, że w poniedziałek doszło do spotkania w Wydziale Oświaty , na którym poinformowano rodziców o aktualnym stopniu zaawansowania realizacji ustaleń z dn. 12.06.2012 r. (załącznik nr 3 do protokołu). Spotkanie zakończyło się ustaleniem, że w bieżącym roku1,8 mln zł zostanie przeznaczone na remont szkoły. Z tych środków zostaną wykonane najpilniejsze remonty . Nadal jednak brakuje kwoty 1,2 mln zł do realizacji wszystkich pozostałych, ustalonych remontów i inwestycji. Te zadania muszą "przejść" na kolejny rok również ze względów organizacyjnych (konieczność wyłączenia łącznika). Tematem otwartym jest boisko szkolne. Jest tam projekt budowy parkingu: początkowo miał być podziemny, ostatecznie – naziemny. Ta inwestycja również ma być wykonana w przyszłym roku.

I. Bogus – Dyrektor SP54 - poinformowała, że jest po wstępnych rozmowach z architektem, do ustalenia pozostała jedynie kwestia ciepłociągu biegnącego pod terenem, na którym zaplanowano bieżnię.

A. Serdyńska – Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty - ad. ustalenia dot. programów projakościowych poinformowała, że w bieżącym roku szkolnym są realizowane wszystkie dotychczasowe programy, m.in.indywidualne programy nauki dla uczniów zdolnych, program wspierania edukacji uczniów z trudnościami w nauce, program nauczania j. niemieckiego i j. angielskiego. Nie wdrożono jedynie programu dwujęzyczności (j. rosyjski) ponieważ nie wpłynął taki wniosek do Wydziału. Programy, jakie zostały zgłoszone na przyszły rok zostały przekazane do doradców do oceny. 

I. Bogus – ad. realizacja programu dwujęzycznego – poinformowała, że jego autorką jest p. Słowikowska, która przebywała na urlopie zdrowotnym i nie wyraziła zgody by program prowadził jakikolwiek inny nauczyciel.

A. Serdyńska – odpowiadając na pytania rodziców zawarte w piśmie z dn. 29.05.13 poinformowała, że klasa sportowa pływacka nie zostanie utworzona w SP54. W sąsiedniej szkole (na ul. Mazurskiej) jest basen i klasy pływackie. Wydział nie widzi potrzeby tworzenia takiej klasy w SP54.

I.Berezowska – przypomniała, że na spotkaniach z dyr. Masojć rodzice wielokrotnie podkreślali, że takie klasy w SP54 zawsze były. Pływacy budowali piękny element jej historii. W tej chwili jest 20 podań od rodziców, którzy taką klasę chcieliby tu stworzyć. W protokole ustaleń tego nie ma, jednak ustne zapewnienia były.

M. Jacyna - Witt – uznała, że jest to kontynuacja bezsensownej, bezrozumniej decyzji o likwidacji szkoły Maciusia. Decyzja związana była wyłącznie z faktem przekazania budynku do SCR-u. W tej chwili budynek stoi zdewastowany, niszczeje, SCR nie wykonuje żadnych inwestycji na tym terenie. "Nie ma słów na niszczenie miasta w centrum i niszczenie tej szkoły. To jest sytuacja kuriozalna:doszło do zwyczajnego oszustwa w stosunku do nauczycieli, rodziców i dzieci. W stosunku do wszystkich mieszkańców tego miasta". Radna oczekuje naprawy tych decyzji. Koniecznym jest natychmiastowe podjęcie działań obiecanych w ubiegłym roku.

J. Lemm – zgodziła się ze słowami jw. Przypomniała, że tuż przed likwidacją szkoły Maciusia wykonano w tym budynku remont na duże kwoty i nikt nie poniósł żadnej odpowiedzialności za te decyzje. Radna czeka na adres szkoły, do której zgodnie z zapewnieniami, zostaną przeniesione te okna. Utworzenie klasy pływackiej uznała za b. dobry pomysł. Zapytała, dlaczego nie pozwolić dzieciom uprawiania tej dyscypliny sportu? Zaapelowała o utworzenie takiego oddziału. Szkoła na ul. Mazurskiej nie jest przystosowana do uprawiania tego sportu. Ma jedynie klasy pływackie.

B. Baran – przypomniał, że SP64 ma tradycję klas pływackich, pływanie było tam zawsze. To, że w CKS-ie są klasy pływackie nie powinno być żadną przeszkodą do utworzenia takiej klasy w SP54. "To przecież podstawowa umiejętność, jeśli są chętni rodzice to nie powinno być problemu". Radny nie rozumie tłumaczeń Wydziału - przecież pływania nie uczy się w szkole tylko na basenie. Złożył wniosek do Przewodniczącej Komisji Edukacji, by Komisja doprowadziła do utworzenie klas pływackich w tej szkole.

A. Serdyńska – przypomniała, że dzieci z klas pierwszych uczestniczą w programie powszechnej nauki pływania. Nie są pozbawione możliwości korzystania z basenu.

B. Kowalewska – Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty - przedstawiła Informację o stanie przygotowania zadań remontowych i inwestycyjnych w SP54.(załącznik nr 4 do protokołu).

J. Lemm – ad. szkolny plac zabaw – zapytała, jaki jest poziom dofinansowania?

B. Kowalewska – 37% środków pochodzi z z budżetu państwa, pozostała kwota z budżetu miasta (386 tys. zł).

J. Lemm – ad. część realizowana za środki PFRON-u zauważyła, że Miasto ma środki jedynie na część zadań. Zapytała, co będzie w przyszłym roku?

B. Kowalewska – "Rozważamy złożenie ponownego wniosku. Będziemy pisali też wniosek o przesunięcie środków na przyszły rok."

J. Lemm – znając sytuację SP54 oraz Ośrodka dla Dzieci Słabo Słyszących uważa, ze spośród obu niezwykle ważnych spraw, w pierwszej kolejności należałoby podjąć decyzję o remoncie stołówki w ośrodku na ul. Grzyminskiej. Za miesiąc zostanie ona zamknięta, a dzieci - pozbawione domowych posiłków. W SP54 nie ma takiego bezpieczeństwa.

B. Kowalewska – poinformowała, że Wydział przeanalizował wszystkie potrzeby remontowe, uwzględniając wydane decyzje i nakazy. W SP54 również wydana została decyzja Sanepidu, która w trybie pilnym nakazuje wykonanie pewnych zadań. Tu również niestety nie wszystko zostanie wykonane.

J. Lemm – przypomniała, że na ul. Grzymińskiej decyzje zostały wydane już 8 lat temu.

B. Baran - ad. planowany parking wielopoziomowy - poinformował, że zna projekt podobnego parkingu na terenie uniwersyteckim, o czym nie widzą władze uczelni. To jest projekt kosmiczny, wiadomo że nikt nie będzie tego realizował. Ad. wypowiedź J. Lemm uznał, że w obu przypadkach remont jest konieczny. Nie powinniśmy wybierać tylko zrealizować oba remonty.

B. Kowalewska – przypomniała, że Wydział aplikuje zawsze o środki zewnętrzne. Jednak z uwagi na zbyt małą liczbę pracowników nie zawsze udaje się w terminach składać dokumentację.

A. Serdyńska – zapewniła, że w tej sprawie rozmawiała osobiście z p. Marszałek, aplikując o środki na szkołę.

S. Biernat – Podsumowując dyskusję przypomniała, że obie strony : rodzice i Wydział Oświaty, są po ustaleniach z których spisano protokół uzgodnień. Rodzice zostali poinformowani o planach na ten rok.

I.Berezak – ma nadzieje, że pozostałe środki i zadania, zgodnie z ustaleniami, zostaną zrealizowane w przyszłym roku, zgodnie z obietnicą. Że nie przepadną w budżecie przyszłego roku.
 


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie skarg złożonych do Komisji (na działalność Dyrektora SP54 oraz Dyrektora PP79).


S. Biernat - przypomniała, że wszystkie skargi zostały dokładnie omówione na poprzednich posiedzeniach Komisji, w związku z tym poddała je pod głosowanie bez dyskusji.

1/ Skargę na Dyrektora Przedszkola Publicznego Nr 79 uznano za bezzasadną w głosowaniu:

za – 5, przeciw - 0, wstrzym. - 3.

2/ Skargę na Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 54 (skarga UNP 151/S/2013) uznano za zasadną w głosowaniu:

za - 3, przeciw - 0, wstrzym. - 5.

3/ skargę na Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 54 (skarga UNP 31/S/2013 ) z uwagi na dostarczony materiał " Protokół kontroli Państwowej Inspekcji Pracy" (załącznik nr 5) postanowiono przegłosować na kolejnym posiedzeniu Komisji, po zapoznaniu się z ww. dokumentem.
 


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


U. Pańka – przypomniała, że w zespole szkół na ul. Hożej utworzono 1 klasę wojskową. W naborze zgłosiło się tam ok. 300 chętnych. Zapytała, czy planowane są tam kolejne oddziały?

A. Serdyńska – zauważyła, że rekrutacja nadal trwa. Decyzja będzie podjęta na sesji rekrutacyjnej pod koniec czerwca.
 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Stefania Biernat
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/06/06, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2013/08/30 13:33:57
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2013/08/30 13:33:57 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2013/06/06 12:45:33 nowa pozycja