przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-9/73/14
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 14 KWIETNIA 2014 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Hinc - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Nazewnictwo ulic.
4. Organizacja ruchu - prezentacja wydziału.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania : za -4, wstrzym..- 2 przyjęła protokół z dnia 10 marca br.


Ad. pkt. 3.
Nazewnictwo ulic.


Przewodniczący Komisji p. T. Hinc–  zapoznał zebranych z wnioskami  skierowanymi  do komisji w sprawie nazewnictwa ulic .

  • nadania nazwy ulicy  „ Himalaistów  „ bądź  „Wysokogórska  ” – wniosek  Spółdzielni mieszkaniowej „Przecław –Zielone Pole”  stanowi załącznik nr 3 do protokołu  ( działka jest własnością spółdzielni).

p. W. Wnuk Geodeta Miasta- wskazanych  nazw ulic nie ma na terenie m. Szczecina – ale opiniuje pozytywnie  wniosek o nadanie nazwy „Wysokogórska”. Dodał, iż w  mieście Szczecinie jest ulica  Himalajska i może być mylona z nazwą Himalaistów

Komisja w wyniku głosowania: za- 6  ( jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie ww. wniosek i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy ulicy WYSOKOGÓRSKA  (zostanie przekazany zgodnie z procedurą do Geodety Miasta, MKZ i KK R.M).

Przewodniczący Komisji  p.T. Hinc nawiązał do ustaleń z poprzednich posiedzeń komisji w sprawie wniosku  o :

  • nadanie nazwy ulicy  Raoula  Wallenberga. Zgodnie z ustaleniami Geodeta Miasta  przygotował  propozycję lokalizacji nadania nazwy dla skweru przy ul. Wyzwolenia.  

Komisja  postanowiła zgodnie z procedurą skierować wniosek do RO z prośbą o opinię.

  • wniosek Polskiego Stowarzyszenia Patriotycznego „ Kontra 2000 „w sprawie zmiany nazwy ulicy  „Nowa” na „Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego”

Przewodniczący Tomasz Hinc-  pomysł został negatywnie zaopiniowany przez radę osiedla. Podkreślił, że wspólnie z geodetą postara się znaleźć inne miejsce, w którym można by uhonorować płk. Kuklińskiego. Proponuje nazwanie  ronda,  które jest dość nietypowe, bo „wisi” nad ulicą - rondo przy wyjeździe z Auchan.

Komisja przyjęła przez aklamację ww. wniosek.

  • wniosek Stowarzyszenia Kolbier o nadanie nazwy imieniem Arkadiusza Gacparskiego bulwaru Piastowskiego

Przewodniczący Komisji  T. Hinc – zapoznał zebranych z negatywną opinią RO Stare Miasto  w sprawie jw.

 Poinformował zebranych, iż rozmawiał z Przewodniczącym Komisji  Kultury w tej sprawie, wspólnie zastanawiali się nad uhonorowaniem postaci A.Gacparskiego.

 p. Mateusz Stankiewicz, prezes stowarzyszenia.   "Koliber" - jeżeli  nie ma akceptacji dla tej lokalizacji, to zaproponował nazwanie innego odcinka bulwarów,  vis-a-vis Bulwaru Piastowskiego, na Łasztowni.

 Przewodniczący Komisji  zaproponował skierowanie wniosku stowarzyszenia do komisji Kultury dot. uhonorowania postaci Arkadiusza Gacparskiego  poprzez nazwanie fragmentu przestrzeni miejskiej jego imieniem.

 Komisja przyjęła przez aklamację ww. wniosek.


Ad. pkt. 4.
Organizacja ruchu - prezentacja wydziału.


Prezentacji zagadnienia dokonał p. M. Charęza – Kierownik Referatu WGKiOŚ

Odpowiadając na wniosek  RO Świerczewo powiedział, iż w sprawie organizacji ruchu w ciągu ul. Kmiecej i ul. Santockiej nie może pozytywnie zaopiniować wniosku –umożliwienie powyższego wiązałaby się z koniecznością odsunięcia przedmiotowego wlotu od skrzyżowania jak również wprowadzenia sygnalizacji świetlnej. Pozytywnie opiniuje wprowadzenie ograniczenie prędkości pojazdów w kwartale ulic Derdowskiego /Świerczewska /Zielonogórska/Kmieca wraz z montażem progów zwalających.

W sprawie  wyznaczenie przejścia dla pieszych w ciągu ulicy Santockiej (Jodłowa do Witkiewicza) działanie takie pogorszyłoby bezpieczeństwo ruchu drogowego, obecne przejścia są sygnalizowane zapewniają bezpieczeństwo pieszych, wyznaczenie niesygnalizowanego przejścia może pogorszyć bezpieczeństwo ruchu drogowego bowiem samochody otrzymujące zielone światło, będą rozpędzały się do kolejnych świateł i mogą nie zdążyć zahamować na nowym przejściu.

Radny A. Szałabawaka- zaproponował zamontowanie barierek uniemożliwiających przebieganie w niedozwolonym miejscu na ul. Santockiej.

Obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele policji poparli ww.wniosek.

p. M. Charęza- skieruje taki wniosek do ZDiTM.    

W dalszej części porządku obrad zapoznał zebranych z organizacja ruchu w ciągu al. Piastów, al. Piłsudskiego oraz ul. Rayskiego w kontekście powstania 3,5 km nowych pasów ruchu rowerowego. Aktualnie w Szczecinie znajduje się 98km dróg dla rowerów. Tylko 3 km to wyznaczone na jezdni pasy rowerowe i kontrapasy, które są dodatkowo rozproszone w centrum miasta jak i na jego obrzeżach. Wytyczenie nowych pasów dla rowerów, pozwoli na ujednolicenie i stworzenie spójnego układu połączeń rowerowych w Szczecinie. Nowe pasy dla rowerów, ponadto będą wpisywały się w planowaną budowę dróg rowerowych w ciągu ul. Ku Słońcu, al. Niepodległości, al. Wyzwolenia, oraz pl. Żołnierza Polskiego oraz we wprowadzany System Szczecińskiego Roweru Miejskiego.

Ogólny opis proponowanej zmiany organizacji ruchu: w ciągu ul. Rayskiego, planuje się wyznaczenie pasa rowerowego po północnej stronie jezdni o szerokości 1,5 metra, umożliwiającego łatwiejsze skomunikowanie się z pl. Grunwaldzkim. Ponadto, z uwagi na kolizyjność skrzyżowania ul. Mazurskiej z ul. Rayskiego planuje się budowę skrzyżowania o ruchu okrężnym tzw. „mini ronda” z przejezdną wyspą centralną.

Na odcinku od pl. Grunwaldzkiego (poprzez pl. Odrodzenia) do pl. Szarych Szeregów zostaną wyznaczone dwa pasy ruchu ogólnego o szerokości po 3,0 metra, pas rowerowy o szerokości 1,5 metra oraz pas postojowy na jezdni o szerokości 2,5 metra, umożliwiający równoległy postój całego pojazdu na jezdni.

Na odcinku od pl. Szarych Szeregów do pl. Grunwaldzkiego planuje się wyznaczenie dwóch pasów ruchu o szerokości 3,0 metra, pasa rowerowego o szerokości 1,5 metra oraz pasa postojowego umożliwiającego równoległy postój pojazdów częściowo na jezdni i chodniku. Celem umożliwienia płynniejszego wjazdu na ronda, projekt przewiduje wprowadzenie trzech pasów ruchu ogólnego bezpośrednio przed skrzyżowaniami.

Na odcinku od ul. Jagiellońskiej do pl. Kościuszki planuje się wyznaczenie dwóch pasów ruchu ogólnego o szerokości po 3,0 metra, pasa rowerowego o szerokości 1,5 metra oraz pasa postojowego na jezdni o szerokości 2,5 metra umożliwiającego równoległy postój całego pojazdu na jezdni.

Na odcinku od pl. Kościuszki do Jagiellońskiej wyznaczone zostaną dwa pasy ruchu o szerokości 3,0 metra, pas rowerowy o szerokości 1,5 metra, oraz pas postojowy umożliwiający równoległy postój pojazdów częściowo na jezdni i chodniku.

Na odcinku od ul. Jagiellońskiej do pl. Szarych Szeregów postój pojazdów będzie możliwy w całości na pasie postojowym zlokalizowanym na jezdni. Na odcinku od pl. Kościuszki w kierunku ul. Mieszka I wyznaczone zostaną dwa pasy ruchu ogólnego o szerokości po 3,0 metra, pas rowerowy o szerokości 1,5 metra oraz pas postojowy na jezdni o szerokości 2,5 metra umożliwiający równoległy postój całego pojazdu na jezdni.

Na odcinku od ul. Narutowicza do pl. Kościuszki powstaną dwa pasy ruchu o szerokości 3,0 metra , pas rowerowy o szerokości 1,5 metra oraz pas postojowy umożliwiający równoległy postój pojazdów częściowo na jezdni i chodniku. Celem umożliwienia płynniejszego wjazdu na skrzyżowania projekt przewiduje wprowadzenie trzech pasów ruchu ogólnego bezpośrednio przed skrzyżowaniami. Łącznie tylko w tym zakresie powstanie 3,5 km nowych pasów rowerowych czyli więcej niż dzisiaj mamy ogólnie. Dodając do tego planowane pasy rowerowe w ciągu ul. Łukasińskiego i Jagiellońskiej, łącznie w tym roku powstać może 5 km pasów i kontrapasów rowerowych. Projekt przewiduje również korektę lokalizacji przystanków komunikacji miejskiej oraz wyznaczenie miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Co więcej, zmienione zostanie również oznakowanie pionowe oraz poziome. Zmiany zaczną być wprowadzane na przełomie maja i czerwca tego roku

Dodał, iż planowane są zmiany w Dąbiu na ul. Dziennikarskiej/Lekarskiej (RO zaopiniowała je pozytywnie). Ponadto uruchomili inwentaryzacje bram wjazdowych w rejonach objętych zmianą organizacji ruchu w ten sposób pozyskują nowe miejsca parkingowe w centrum Miasta. Na ul. Energetyków  powiększyli liczbę uprawnionych  z buspasa do: taxi, policji straży miejskiej.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Hinc
udostępnił: BRM, wytworzono: 2014/04/07, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2014/05/12 13:11:02
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2014/05/12 13:11:02 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/04/23 13:45:05 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/04/17 10:28:07 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/04/10 11:28:43 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/04/07 09:01:32 nowa pozycja