przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-8/64/12
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 26 WRZEŚNIA 2012 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jerzy Sieńko - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Zabezpieczenie medyczne imprez masowych w mieście w oparciu o nowelizację ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20.03.2009 oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 06.02.2012r w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja przyjęła protokół z dnia  12.09.2012r. (za-5)


Ad. pkt. 3.
Zabezpieczenie medyczne imprez masowych w mieście w oparciu o nowelizację ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20.03.2009 oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 06.02.2012r w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej


Przewodniczący Komisji Jerzy Sieńko zabrał głos, przybliżył temat spotkania, zaznaczył, że zdrowie i życie mieszkańców miasta w trakcie odbywających się imprez masowych np. na  Wałach Chrobrego, są ważnym tematem dla radnych z Komisji Zdrowia. Nadchodzący finał Regat The Tall Ships Races nakazuje organizatorom o zadbanie zabezpieczenia medycznego dla uczestników spotkań. Przypomniał również, że w lutym tego roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej.

Poprosił przedstawicieli Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności o przedstawienie sytuacji w naszym mieście, podczas imprez o charakterze masowym.

Głos zabrał p. Szczepan Stempiński, doradca Prezydenta, omówił zasady bezpieczeństwa podczas imprez, w których organizatorem jest miasto Szczecin. Podkreślił, że za bezpieczeństwo medyczne w trakcie trwania imprez odpowiada zawsze realizator i to on zabezpiecza opiekę medyczną.Organizator imprez zobowiązany jest również do współdziałania z  Komendantem Miejskim Policji w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku.

Komisja zastanawiała się jak wygląda kwestia zabezpieczenie takich imprez, gdy potrzebny jest stały monitoring i zabezpieczenie mieszkańców całego miasta, jak wygląda zakres działania Pogotowia Ratunkowego i zadania.

Szcz.Stempinski stwierdził, że nigdy wcześniej nie wiadomo, jak wyglądać będzie taki plan, dopóki nie pozna się programu imprezy i jej zasięgu. Nie wiadomo też, kto wygra przetarg na usługi medyczne, ile ludzi będzie na imprezie.

J.Sieńko poprosił  o zabranie głosu p.Romana  Pałkę, dyr. Pogotowia Ratunkowego, który powiedział, że najważniejsza jest  właściwą interpretacja przepisów. Otrzymał informacje od dyr.Daniłkiewicza, że impreza masowa na Wałach Chrobrego np. Dni Morza nie jest imprezą masową i ma charakter pikniku rodzinnego. Nie zgadza się  z taka oceną. Poza tym powołał się na przepisy Rozporządzenia Ministra Zdrowia  i faktu, że dysponent zespołów ratownictwa medycznego czyli WSPRatunkowego wydaje opinie nt zabezpieczenia wielkości sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy masowej. W jego przypadku, przy niejasnej opinii nt charakteru imprezy, bardzo trudno jest przygotować  zabezpieczenie , skoro nic nie wiadomo do samego końca.

Pan Stempinski, podsumowując dodał, że wszelkie przepisy prawa i również Rozporządzenie Ministra Zdrowia będą brane pod uwagę, nie ma możliwości aby zaistniała sytuacja, że ambulans w trakcie imprezy nie dojedzie do poszkodowanego, od tego są koordynatorzy na miejscu. Ustawodawca wyraźnie  mówi, kto  realizuje imprezy masowe, nie ma nakazu robienia takich imprez, ale jest nakaz, aby tego typu imprezy zabezpieczyć. Do tej pory, miasto radziło sobie z tym problemem, poradzi sobie również w sytuacji Regat The Tall Ships Races.

Dyr.R.Pałka chciałby jednoznacznej interpretacji prawnej przepisów- co jest imprezą masową a co jest piknikiem.

J.Sieńko kończąc temat, przypomniał wszystkim, że dno dnia  1 listopada ma zostać wyłoniony organizator imprezy, wtedy będzie można powrócić do tematu i dalej dyskutować.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad, Przewodniczący Komisji zapoznał zebranych z treścią pisma dot. zabezpieczenia 2 miejsc w DPS-ie dla małżeństwa B.R Nardy. W ich imieniu napisał do Wydziału oraz MOPR Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Z pisma wynika, że p.Nardy są małżeństwem kombatanckim, całe swoje życie poświęcili pracy na rzecz środowiska kombatantów. Wniosek p.Nardy złożony w maju 21012 roku czeka na rozpatrzenie, Związek kombatantów prosi o przyspieszenie procedur. Państwo Nardy są niezdolni do opieki nad sobą.

Komisja dyskutowała nad koniecznością pomocy w/w. Pzrewodniczący udzialił głosu p. dyr.Olejnik -WSS.

Z uwagi na fakt, iż Państwo Nardy nie posiadali wszystkich dokumentów niezbędnych  do zakończenia wywiadu środowiskowego pracownik socjalny zmuszony był wystąpić do stosownych instytucji o przesłanie brakujących dokumentów. Z tego powodu konieczne było powtórne przedłużenie zakończenia postępowania w powyższej sprawie do dnia 24.08.2012 r. Brakujące dokumenty wpłynęły do MOPR  13.08.2012 r. co pozwoliło na zakończenie wywiadu środowiskowego. W dniu 23.08.2012 r. sprawa Państwa Blandyny i Henryka Nardy została przedstawiona na Zespole ds. Spraw Kierowania do Domów Pomocy Społecznej w Miejskim Ośrodku Pomocy rodzinie i rozpatrzona pozytywnie.  W dniu 27.08.2012 r. zostały wydane decyzje kierujące  do domu pomocy społecznej  a w dniu 12.09.2012 r. komplety dokumentów zostały przekazane  do Domu Pomocy Społecznej dla osób w podeszłym wieku oraz osób przewlekle somatycznie chorych w Szczecinie przy ul. Romera 21-29. 

Z informacji uzyskanej od  pana  Dyrektora R. Budzisza wiadomo, że  Państwo Nardy otrzymali zaproszenie do zamieszkania w DPS od  28-09-2012 r. Twierdzą jednak, że nie są jeszcze gotowi i chcą prolongować termin ( Pan jest na wczasach, a Pani sama nie wprowadzi się – informacja przekazana pracownikowi socjalnemu dps  przez syna PP. Nardy)

Pani dyr. Olejnik zapoznała się wnikliwie  z tą sprawą i bulwersuje ją fakt, że po tylu trudach i wzmożonej pracy pracowników MOPR,  gdy zrobiono wszystko by pomóc i  zabezpieczono juz miejsca dla zainteresowanych, oni nie przedstawiają  odpowiedniego zainteresowania swoją własną sprawą.

Pani B.Swica- z-ca dyr.MOPR- przypomniała, że sytuacja oczekujących w DPS-ie  na miejsce jest tragiczna, kolejka się dramatycznie wydłużyła, na miejsce trzeba czekać kilka lat, dlatego spraw p.p. nardy jest dość kontrowersyjna. Ale wpłynął wniosek, więc MOPR pomógł.

Przewodniczący Komisji uznał, że skoro tak się sytuacja przedstawia, należy  dać p.p. Nardy  jeszcze jedną szanse, ale przy kolejnej prolongacie terminu przeprowadzki- miejsce to oddać bardziej potrzebującym, oczekującym w kolejce ludziom.

Przy tej okazji, Przewodniczący  Komisji zapytał dyr. Olejnik, co się dzieje z mającym powstać DPSem po dawnym Szpitalu Miejskim? Czy cos wiadomo, kiedy pierwszy pensjonariusz Domu tam zamieszka?

Dyr. Olejnik nie ma żadnych pewnych informacji, wie, że prowadzone są tam jakieś prace budowlane, z nieoficjalnych informacji  dowiedziała się, że ma tam być DPS-  dom dla psychicznie chorych. Niepokoi tylko fakt, że kolejka oczekujących na  miejsca w DPS-ach rośnie i na razie nie widać żadnej alternatywy.

Jerzy Sieńko stwierdził,że dobrze by było zaprosić na spotkanie Komisji Dyrektora Instytutu i zadać   pytania odnośnie ilości miejsc w mającym powstać DPS-ie. Zapytać też, ile pieniędzy w związku ze zwiększoną  ilością  miejsc w DPS miasto ma zabezpieczyć w swoim budżecie na następne lata.  Przewodniczący Komisji nie wykluczył również spotkania z Marszałkiem Woj.Zach. i dyskusji nt.przejęcia przez miasto budynku przy  ul. Janosika(po byłej przychodni) właśnie na prowadzenie tam DPS-u.

Komisja uznała również (na wniosek radnej S.Biernat)  że należy zająć się na jednej z najbliższych komisji, tematem automatów z niezdrową żywnością. Automaty te znajdują się praktycznie w prawie  każdej szkole. Takie wspólne posiedzenie Komisji Oświaty i Komisji Zdrowia jest konieczne.

 

Innych spraw nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Jerzy Sieńko
udostępnił: BRM, wytworzono: 2012/09/11, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2012/10/31 13:02:07
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2012/10/31 13:02:07 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/10/23 11:02:21 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/10/02 10:52:24 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/09/11 11:34:17 nowa pozycja