PROTOKÓŁ NR 0063-3/89/13
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 23 MAJA 2013 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Rozpatrzenie protestu dot.umiejscowienia parku Linowego na terenie Parku Leśnego Klęskowo w Szczecinie. |
4. | Opiniowanie uchwał na sesje Rady Miasta o numerach roboczych;121/13;124/13;129/13. |
5. | Opinia w sprawie propozycji zmiany organizacji ruchu ul.Dunikowskiego. |
6. | Opinia w sprawie Zestawienia nr 3/2013 nieruchomości do zaopiniowania. |
7. | Rozpatrzenie pisma mieszkańca Szczecina w sprawie zmiany trasy linii autobusowej nr 80. |
8. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja w wyniku głosowania : za - 7, wstrzym.- 1 przyjęła protokół posiedzenia w dniu 13 maja br. (bez uwag) oraz 16 maja br. (bez uwag).
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie protestu dot.umiejscowienia parku Linowego na terenie Parku Leśnego Klęskowo w Szczecinie.
Przewodniczący Komisji poinformował, iż do komisji wpłynął protest mieszkańców osiedla Bukowe-Klęskowo dot. koncepcji budowy parku linowego w Parku Leśnym Klęskowo – stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
W imieniu protestujących głos zabrała p. B. Konarska- poinformowała, iż wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec budowy przez firmę SUN s. c. parku linowego w Parku Leśnym Klęskowo. Swój protest wyrażają z obawy o środowisko, na obszarze tym występują stuletnie buki i dęby, naturalne siedliska borowca, puszczyków, bluszczu(gatunków zagrożonych). Park linowy to nie tylko stal umocowana wśród drzew (zaznaczonych na kolor czerwony przez potencjalnego inwestora), ale także zaplecze. Rada Osiedla Bukowe- Klęskowo wyraziła pozytywną opinię w sprawie tej lokalizacji bez konsultacji ze środowiskiem lokalnym .
p. A. Grabiec Dyrektor WGKiOŚ- oświadczył, iż do WGKiOŚ nie zwrócił się nikt z wnioskiem o dzierżawę przedmiotowego terenu, ponadto poinformował w imieniu ZUK, iż inwestor wycofał swój wniosek (złożył pisemną rezygnację).
p. B. Konarska- zwróciła się do radnych, aby w planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu zachować funkcję ochrony flory i fauny.
p. M. Duklanowski- wyjaśnił, iż plan został wszczęty i jako mieszkańcy mogą wnosić do niego poprawki za pośrednictwem RO.
W związku z wycofaniem się inwestora Przewodniczący Komisji zaproponował zakończenie sprawy.
Ad. pkt. 4.
Opiniowanie uchwał na sesje Rady Miasta o numerach roboczych;121/13;124/13;129/13.
projekt uchwały 121/13 w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Miasto Szczecin dla operatorów i przewoźników, warunków i zasad korzystania oraz stawek opłat za korzystanie z tych obiektów - załącznik nr 4 do protokołu.
Projekt uchwały omówił p. A. Grabiec Dyrektor WGKiOŚ - z dniem 1 marca 2011 r. weszły w życie przepisy uchwalonej w dn. 16 grudnia 2010 r. Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Jednym z zadań organizatora publicznego transportu zbiorowego jest ustalanie przystanków komunikacyjnych zlokalizowanych przy drogach publicznych, zasad korzystania z nich oraz stawek za korzystanie. Oznacza, że opłaty muszą być wnoszone przez wszystkich przewoźników bez wyjątku, w dodatku w tej samej wysokości (nie ma możliwości zwolnienia wybranej grupy przewoźników).
p. W. Dzikowski- w swej wypowiedzi nawiązał do załącznika nr 2 przedstawiającego wykaz przystanków udostępnionych przewoźnikom. Czy nie zasadne jest dodanie do tego wykazu dodatkowych pozycji np. „przystanek przy Sanktuarium”(znajdujący się w sąsiedztwie wiaduktu na ul. Struga), oraz przystanek przy ul. Botanicznej. Podyktowane jest to obawą o bezpieczeństwo mieszkańców, modernizacja ul. Struga spowodowała usytuowanie przystanków w innym miejscu a we wskazanym rejonie nie ma przejść dla pieszych, ani kładek. Ponadto przypomniał, iż z wcześniejszych przystanków korzystali inni przewoźnicy, obecnie wielkość nowych przystanków uniemożliwia im ten fakt.
p. M. Kośla ZDiTM– wykaz przystanków będzie stale modyfikowany, będą powstawać nowe. Ponadto WIM organizuje zatokę autobusową dla przewoźników „nie miejskich”. Dodał, iż podpisano umowy na korzystanie z przystanków z PKS-em.
Komisja w wyniku głosowania za- 7, wstrzym.- 1 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały bez uwag.
projekt uchwały 124/13 - zmieniający uchwałę w sprawie cen i opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin oraz określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów - załącznik nr 5 do protokołu.
Komisja w wyniku głosowania za- 7, wstrzym.- 1 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały bez uwag i dyskusji.
projekt uchwały 129/13 - zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin - załącznik nr 6 do protokołu.
Wprowadzenia do tematu dokonał p. P Adamczyk – Zastępca Dyrektora WGKiOŚ, podczas prac związanych z opracowaniem zasad nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi w myśl znowelizowanej ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach okazało się, że należy doprecyzować oraz wyjaśnić zagadnienia budzące wątpliwości. W związku z powyższym zaistniała konieczność wprowadzenia zmian w uchwale nr IV/N/692/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2012 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin. Poinformował radnych o tym, iż wpłynął wyrok WSA w Szczecinie w sprawie rozstrzygnięcia Nadzorczego Wojewody Zachodniopomorskiego w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin ( stanowi załącznik nr 7 do protokołu).
p. W. Dąbrowski- odniósł się do zapisów § 6 ust. 5 pkt. 9, który stanowi o wskaźnikach średniej tygodniowej ilości wytwarzanych odpadów komunalnych dla nieruchomości niezamieszkałej oraz dla nieruchomości w części zamieszkałej i w części niezamieszkałej, wg. propozycji w garażach i zespołach garaży wielkość ta stanowi 80 l na każde 8 garaży. Czy to jest nie za mała wielkość? Ponadto zapytał o zmianę sposobu składania deklaracji za odpady drogą elektroniczną , bez użycia podpisu elektronicznego.
Paweł Adamczyk– wskaźniki wymienione w uchwale są przeniesione z poprzedniego regulaminu utrzymania czystości i są przełożeniem z opracowań instytutu. Nie da rady dla różnego rodzaju działalności uregulować to w taki sposób, który będzie odzwierciedleniem sytuacji 1:1. Po pierwsze wynika to z bardzo szerokiej gamy prowadzonej działalności różnego charakteru, w związku z tym różnej ilości produkowanych odpadów komunalnych. Zapis ten należy czytać w powiązaniu z zapisem, który mówi o tym, iż o wyposażeniu decyduje właściciel odnosząc się do ilości wyprodukowanych odpadów i mając na uwadze te wskaźniki. Zaś co do zasady sposobu korzystania z podpisu elektronicznego będzie on obowiązywał w pierwszym terminie składania deklaracji. Natomiast rozszerzenie palety rozwiązań w zakresie podpisu elektronicznego będzie przygotowywane po 1 lipca br. nawet gdyby na sesji została przyjęta nowelizacja uchwały to i tak nie wejdzie w życie przed 15 czerwca będą nad tym pracować.
p. M. Jacyna-Witt- wnosi do Pana Prezydenta o wprowadzenie zmian w sposobie składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za pomocą internetu, umożliwiającą mieszkańcom miasta składanie oświadczenia bez zastosowania podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym.
Komisja w wyniku głosowania za- 4, wstrzym.- 2 przyjęła ww. wniosek.
Komisja w wyniku głosowania za- 7, wstrzym.- 1 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały bez uwag.
Ad. pkt. 5.
Opinia w sprawie propozycji zmiany organizacji ruchu ul.Dunikowskiego.
Z uwagi na wyjazdowe posiedzenie Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa R.M. w tej sprawie- Komisja postanowiła odłożyć opiniowanie wniosku i dokonać wizji lokalnej proponowanych zmian, wspólnie z ww.komisją (pismo stanowi załącznik nr 8 do protokołu).
Ad. pkt. 6.
Opinia w sprawie Zestawienia nr 3/2013 nieruchomości do zaopiniowania.
Komisja w wyniku głosowania : za - 6 ( jednogłośnie) pozytywnie zaopiniowała formę zbycia nieruchomości sprzedaż zgodnie z Zestawieniem nr 3 / 2013 ( stanowi załącznik nr 9 do protokołu).
Ad. pkt. 7.
Rozpatrzenie pisma mieszkańca Szczecina w sprawie zmiany trasy linii autobusowej nr 80.
Wprowadzenia do tematu dokonał. M. Jutrzenka-Trzebiatowski – Zastępca Dyrektora ZDiTM , wniosek jest im znany, po konsultacji ZDiTM opiniuje go pozytywnie, jednak wiąże się on z dodatkowymi kosztami (244 tys. zł. rocznie na jego uruchomienie). W roku bieżącym nie ma takich środków w budżecie Miasta , ale ZD i TM wystąpi o ich przydział na rok kolejny (wniosek stanowi załącznik nr 10 do protokołu).
p. M. Duklanowski- na jakiej podstawie oceniają zasadność przedłużenia linii, skoro badania więźby ruchu są sprzed kilku lat?
p. J. Barański- za pozytywnym zaopiniowaniem wniosku przemawia fakt, iż połączy ona dwa sektory Miasta, które obecnie są nieskomunikowane , ponadto linia obsługuje szpital, jest wybudowana nowa arteria. Uważają, iż wniosek jest zasadny.
Komisja przyjęła ww. informację, popierając działania ZDiTM o wystąpienie z wnioskiem o przydział środków na przedłużenie linii.
Ad. pkt. 8.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Komisja przyjęła do wiadomości treść pism nie zajmując stanowiska:
- p. W. Maja w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - stanowi załącznik nr 11 do protokołu.
- p. J. Lalurny w sprawie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - stanowi załącznik nr 12 do protokołu,
- p. K. Brzozowskiego ws. prawie strefy płatnego parkowania - stanowi załącznik nr 13 do protokołu
p.H.Jerzyk Wiceprzewodniczący R.M. - podziękował WGKiOŚ p. D. Matejskiemu za zaangażowanie przy ratowaniu uszkodzonej lipy.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Leszek Duklanowski |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2013/06/24 13:59:16 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/05/24 14:55:07 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/05/17 10:17:11 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/05/17 10:15:52 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/05/16 08:45:25 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/05/16 08:35:24 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/05/16 08:34:22 | nowa pozycja |