przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/97/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 9 LIPCA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Judyta Lemm - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 186/13, 172/13 - 177/13,198/13, 170/13, 190/13, 178/13, 185/13, 199/13, 194/13, 195/13, 196/13).
4. Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie wytycznych do opracowania projektu budżetu Miasta na rok 2014.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


J. Lemm - Przewodnicząca Komisji - zaproponowała poszerzenie porządku obrad o opiniowanie projektu uchwały nr 193/13.

Tak zmieniony porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 186/13, 172/13 - 177/13,198/13, 170/13, 190/13, 178/13, 185/13, 199/13, 194/13, 195/13, 196/13).


Projekt uchwały nr 193/13 w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie w rejonie ul. Gryfińskiej, stanowiącej działkę nr 35/3 z obrębu 4039

M. Latkowska – Wydział Gospodarki Nieruchomościami - omówiła projekt uchwały.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednomyślnie.

Projekt uchwały nr 178/13 w sprawie wyrażenia zgody na połączenie Spółek poprzez przejęcie Spółki Szczecińskie Centrum Renowacyjne Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie przez Spółkę Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie,

Projekt uchwały nr 199/13 uchylenia uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego Spółka z o.o. z siedzibą w Szczecinie.

P. Mync – Zastępca Prezydenta Miasta - omówił oba projekty uchwał. Przypomniał, że obszerne wyjaśnienia złożył na posiedzeniu KOmisji Budownictwa. Za zgodą radnych omówił projekty uchwał wykazując najważniejsze ich założenia. Przyznał, że w powszechnej ocenie SCR nie spełnia pokładanych w nim nadziei, w tym – rewitalizacji kwartałów śródmiejskich. Szukając rozwiązania tego problemu opracowano i poddano analizie 5 wariantów, wybrano 3 spośród nich. Rozwiązania postanowiono szukać w oparciu o spółki miejskie o podobnym profilu działalności. Po szczegółowym rozpatrzeniu tych propozycji specjaliści zarekomendowali połączenie SCR i TBS Prawobrzeże. Dzięki temu ruchowi powstanie podmiot o dużym potencjale finansowym, zdolności kredytowej i dużym doświadczeniu. Szacowane oszczędności z tego tytułu to ok. 1 mln zł. Żadna z podpisanych przez obie spółki umów nie jest zagrożona, po przeprowadzeniu połączenia będą nadal realizowane. Podkreślił, że w żaden sposób nie jest zagrożona umowa podpisana z p. Isakssonem, kolejny jej etap będzie kontynuowany.

J. Lemm – przekazała materiały dot. obu spółek (załącznik nr  3 i 4 do protokołu). Wyraziła żal z powodu likwidacji dobrej szkoły po to, by stworzyć warunki do działalności SCR-u. Nie rozumie, na jakiej podstawie p. prezes SCR budowała tak optymistyczne wizje, które zostały przedstawione wówczas radnym.

K. Flaga - Gieruszyńska – Prezes SCR - "Wizja, jaką wówczas państwu przedstawiliśmy jest realizowana. Jednak w takim stopniu – w jakim jesteśmy w stanie ją sfinansować. Po połączeniu z TBS Prawobrzeże będzie się to nadal odbywało, jednak prawdopodobnie znacznie szybciej."

J. Lemm – zapytała, jak długo jeszcze centrum miasta będzie wyglądało tak jak dzisiaj?

P. Mync – zaproponował uchylenie uchwały dot. szkoły Maciusia. Zobowiązał się zweryfikować ten temat i na początku przyszłego roku będzie mógł odpowiedzieć kto i w jakim terminie zagospodaruje ten teren. "Logika wskazuje, że najlepiej by było, gdyby dokonał tego również p. Isaksson."

J. Lemm – zapytała czy TBS Prawobrzeże jest przygotowane do zwiększonego zakresu działań?

R. Dutka – Prezes TBS Prawobrzeże - oświadczył, że spółka jest na to przygotowana. "Prowadzimy tą sama działalność. Oczywiście będziemy to w ciągu najbliższego półrocza uszczegóławiać ale jesteśmy przygotowani."

G. Zielińska – przedstawiając wizję zagospodarowania terenu i budynku po Maciusiu, p. prezes Flaga - Gieruszyńska doskonale wiedziała, jaka jest kondycja finansowa spółki. Radna jest zdumiona, jak radni zostali wmanipulowani w tą sytuację, że jedyną przeszkodą dla rozwoju planów SCR i p. Isakssona jest szkoła Maciusia. Zapytała, czy jest jakaś kolejność rewitalizacji? Czy w pierwszej kolejności obejmie ona kamienice należące dotychczas do SCR? 

P. Mync – wyjaśnił, że nie ma takich planów. Odpowiedź na te pytania będą znane na koniec procesu łączenia. Na pewno będą kontynuowane zadania  już realizowane. Wiele rzeczy jednak wyjaśni się w 2014 roku – wówczas poznamy szczegóły dot. programów RPO czy Jessica. Oczywistym jest, że kolejnym kwartałem będzie ten, gdzie nieruchomości zakupił p. Isaksson. 

W. Dzikowski – zapytał, czy są sytuacje, które jeszcze mogą się ujawnić i wykazać na rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami obu spółek?

P. Mync – nie wie, czy są takie rzeczy. Starał się zrobić wszystko, by maksymalnie ograniczyć ryzyko. Analiza finansowa była robiona przez zewnętrznego eksperta, doradcą przy unifikacji obu systemów księgowych jest biegła rewident badająca księgowość TBS Prawobrzeże.

J. Lemm – zapytała, jak zamknie rok 2013 SCR?

K. Flaga - Gieruszyńska – poinformowała, że spółka czeka na rozwiązanie kilku ostatnich transakcji. Planuje się, że wynik będzie minimalnie dodatni, jednak ostateczna informacja na ten temat będzie znana pod koniec roku.

Wobec braku dalszych uwag i głosów w dyskusji przewodnicząca poddała pod głosowanie omawiane projekty uchwał.

Projekt uchwały nr 178/13 zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za - 8, przeciw - 0, wstrzym – 1.

Projekt uchwały nr 199/13 zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za - 5, przeciw - 0, wstrzym - 3.

Projekt uchwały nr 170/13 w spr. zmieniająca uchwałę Nr XII/247/03 z dnia 24 listopada 2003r. w sprawie przekształcenia zakładu budżetowego pod nazwą „Miejski Ośrodek Sportu Rekreacji i Rehabilitacji” w jednostkę budżetową pod nazwą „Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji” oraz przyjęcia statutu „Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji” oraz w sprawie przejęcia Obiektu Sportowego przy al. Wojska Polskiego 127 na rzecz Miejskiego Ośrodka Sportu Rekreacji i Rehabilitacji w Szczecinie

W. Gill – Dyrektor MOSRiR - omówił projekt uchwały. Poinformował, że jest to dokument porządkujący: dochodzi dodatkowy obiekt na al. Wojska Polskiego (korty tenisowe i lodowisko), co skutkuje zmianą dotychczasowej uchwały i statutu.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednomyślnie.

Projekt uchwały nr 172/13 w spr. przyznania pierwszeństwa w nabyciu lokalu użytkowego

M. Waszak – WGN - omówiła projekt uchwały. Poinformowała, że najemca nie zalega z czynszem, a do zbycia lokalu konieczna jest zgoda Rady Miasta.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednomyślnie.

Projekt uchwały nr 173/12 w spr. wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty, naliczanej z tytułu sprzedaży nieruchomości, położonej w Szczecinie, przy alei Papieża Jana Pawła II

G. Janowski – WGN - omówił projekt uchwały. Poinformował, że jej przedmiotem jest sprzedaż na rzecz wspólnoty, z bonifikatą 95%.

Komisja zaopiniowała ww. projekt uchwały pozytywnie w głosowaniu: za - 8 , przeciw - 0, wstrzym - 1.

Projekt uchwały nr 174/13 w spr. wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny netto nieruchomości gruntowej sprzedawanej w trybie bezprzetargowym w celu poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej położonej w Szczecinie przy ul. Uroczej 27

został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za –jednomyślnie.

Projekt uchwały nr 175/13 w spr. wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny netto nieruchomości gruntowej sprzedawanej w trybie bezprzetargowym w celu poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej położonej w Szczecinie przy ul. Uroczej 47

został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednomyślnie.

Projekt uchwały nr 176/13 w spr. wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie przy ul. Fryderyka Chopina 49, 49a, 49b, 49c, 49d, 49e, 49f, 49g, sprzedawanej w drodze bezprzetargowej na rzecz użytkownika wieczystego będącego spółdzielnią mieszkaniową

został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednomyślnie.

Projekt uchwały nr 177/13 w spr. wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie przy ul. Myślenickiej 3, sprzedawanej w drodze bezprzetargowej na rzecz użytkownika wieczystego będącego osobą fizyczną,

został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednomyślnie.

Projekt uchwały nr 185/13 w spr. podwyższenia kapitału zakładowego Spółki pod nazwą "Szczeciński Fundusz Pożyczkowy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" z siedzibą w Szczecinie,

M. Kubik – Wydział Obsługi Inwestorów i Biznesu - omówił projekt uchwały. Poinformował, że kwota 1 mln zł była zaplanowana na bieżący rok i zgodnie z procedurą przyznawania pożyczek wspólnotom, ma być przeznaczona na ten cel.

W. Dąbrowski – zapytał ile wspólnot, w których Miasto ma większość dostało taką pożyczkę, a ile takich gdzie Miasto nie ma większości? Te ostatnie mają bardzo mało możliwości uzyskania kredytu. Radny jest przeciwny finansowaniu jedynie tych wspólnot gdzie Miasto ma większość.

M. Kubik – nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

M. Duklanowski – zauważył, że na dzisiaj zaangażowanie Funduszu wynosi 1,2 mln zł a środki jakimi dysponuje – jedynie 1 mln zł. Spółka ma zagwarantowane 5 mln zł w budżecie miasta na pożyczki dla wspólnot mieszkaniowych, w tej chwili występuje o drugi milion.

G. Zielińska – ma wrażenie że fundusz jest tylko dla wybrańców. Uważa, że pieniądze są wydawane wybiórczo. Pytanie radnego Dąbrowskiego uznała za zasadne.

J. Lemm – poprosiła o taką informację na sesję Rady Miasta, wówczas projekt uchwały zostanie zaopiniowany.

Projekt uchwały nr 186/13 w spr. przyznania dotacji celowej w kwocie 13 000 zł dla Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Jana Ewangelisty przy ul. św. Ducha 9, 70-205 Szczecin

M. Gwiazdowska –  Miejski Konserwator Zabytków - omówiła projekt uchwały. Poinformowała, że 13 tys. zł zaoszczędzona z bieżących wydatków jest przeznaczona na prace ratowniczo konserwatorskie. W tej chwili kończą się prace konserwatorskie w budynku kościoła, w ich trakcie odkryto fragmenty średniowiecznych ozdób roślinnych. Postanowiono cześć z nich zabezpieczyć i zakonserwować. P. Konserwator zwróciła się z prośbą o akceptację takiego wydatku.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie.

Projekt uchwały nr 190/13 w spr. oświadczenia woli o realizacji zobowiązań płacowych

W. Gill – omówił projekt uchwały. Poinformował, że jest to dokument porządkujący, który nie niesie za sobą żadnych zobowiązań finansowych, jedynie dostosowuje się do zmiany nazw zawodów.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie.

Projekt uchwały nr 196/13 w spr. zmian budżetu i zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2013 rok

I.Bobrek – Wydział Zarządzania Finansami Miasta - omówiła projekt uchwały. Podkreśliła, że proponowane zmiany nie naruszają deficytu budżetowego. Ponownie wprowadzany jest zapis dot. upoważnienia Prezydenta do udzielania pożyczki na kwotę 2 mln zł. W projekcie zwiększono także środki na promocję miasta poprzez sport o 1 mln zł.  P. dyrektor omówiła zmiany wynikające z realizacji projektów unijnych. Omawiając zadanie "Modernizacja dostępu drogowego do portu" poinformowała, że po jego rozliczeniu po stronie dochodów pozostaje kwota prawie 15 mln zł. Proponuje się  tu jednoczesne zmniejszenie planowanej kwoty przychodu ze sprzedaży nieruchomości o 13 mln zł.

J.Lemm – zapytała, czy 2 mln dla spółki "Pogoń" idzie z subwencji oświatowej?

I. Bobrek – uznała, że nie można używać takiego określenia wprost. Subwencja w całości jest przeznaczona na zadania subwencjonowane i corocznie Miasto dokłada do tej kwoty środki własne.

G. Zielińska – zauważyła, że przyjmując subwencję dla Miasta zgodziliśmy się na zapisanie jej jako „środki wolne”. W tej chwili właśnie ze środków wolnych ma pochodzić te 2 mln zł.

J. Lemm – zapytała, czy te środki z subwencji zostały przekazane na zadania oświatowe?

A. Grabowska – Wydział Oświaty – "Nie można tego tak wprost określić. Zrobiliśmy szacunek potrzeb do końca 2013 roku, ostatecznej kwoty jeszcze nie znamy. Na dzień dzisiejszy nie widzimy braków w budżecie".

J. Lemm – zapytała: skoro Miasto już wcześniej zadecydowało, że wesprze oświatę kwotą 174 mln zł, to dlaczego teraz się z tego wycofuje?

M. Duklanowsi – złożył wniosek formalny o usunięcie spornych kwot tj. 2 mln zł oraz 1 mln zł z projektu budżetu. Uznał, że w budżecie jest wiele zadań, które bardziej potrzebują tych środków.

Ww. wniosek został zaopiniowany pozytywnie (głosem Przewodniczącej Komisji) w głosowaniu: za – 3, przeciw - 0, wstrzym - 3.

Projekt uchwały nr 196/13 wraz z powyższą poprawką został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – 4, przeciw - 0, wstrzym - 2.

Komisja złożyła na ręce p. dyr. Bobrek wniosek o przygotowanie autopoprawki do tego projektu uchwały. 

Projekt uchwały nr 194/13 w spr. zmiany Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina 2013-2017

został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za - 4, przeciw - 0, wstrzym - 3.

Projekt uchwały nr 195/13 w spr. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin na lata 2013 – 2045

został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za - 4, przeciw - 0, wstrzym - 2 wstrzym.

Projekt uchwały nr 198/13 w spr. wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny netto nieruchomości gruntowej sprzedawanej w trybie bezprzetargowym w celu poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej położonej w Szczecinie przy ul. Wiśniowej 23

został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednomyślnie.


Ad. pkt. 4.
Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie wytycznych do opracowania projektu budżetu Miasta na rok 2014.


Komisja, po przeanalizowaniu treści obowiązującej uchwały w tej sprawie postanowiła wprowadzić do niej jedynie zmiany redakcyjne (aktualizacja dat, usunięcie zapisów dot. The Tall Ships Races 2013 itp). Przewodnicząca Komisji oraz jej Wiceprzewodniczący podjęli się opracowania aktualnej wersji dokumentu, oraz do skierowania go na najbliższą sesję Rady Miasta po konsultacjach z pozostałymi członkami Komisji.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Radni zapoznali się z treścią pism, jakie wpłynęły do Komisji:

1/ pismem Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" w spr. środków na funkcjonowanie Filharmonii (załącznik nr 5 do protokołu). Postanowiono skierować zapytanie w tej sprawie do Zastępcy Prezydenta p. K. Soski.

2/ pismami Komisji ds. Inicjatyw Społecznych w spr. budżetu obywatelskiego i budżetu rad osiedli (załączniki nr 6 i 7) – wymienione pisma przyjęto do wiadomości.
 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Judyta Lemm
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/07/03, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2013/11/06 08:43:18
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2013/11/06 08:43:18 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2013/07/04 10:49:39 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2013/07/04 10:48:58 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2013/07/03 12:13:32 nowa pozycja