przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-8/114/14
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 5 MARCA 2014 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jerzy Sieńko - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie kierunków działania Prezydenta Miasta jako Zgromadzenia Wspólników Spółki z o.o. NIOL
4. Rozpatrzenie pisma grupy inicjatywnej ORAL -placówka sanitarna dla bezdomnych.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja  wyniku głosowania : za - 6 (jednogłośnie) przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 10 lutego br.


Ad. pkt. 3.
Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie kierunków działania Prezydenta Miasta jako Zgromadzenia Wspólników Spółki z o.o. NIOL


Przewodniczący Komisji J. Sieńko– nawiązując do procedury toczącej się w komisji w zakresie projektu uchwały w sprawie kierunków działania Prezydenta Miasta jako Zgromadzenia Wspólników Spółki z o.o. Nieruchomości i Opłaty Lokalne  poinformował, iż do komisji wpłynęło pismo  Centrum Rehabilitacji Terapia przy ul. Dubois załącznik nr 3 do protokołu dot. wyjaśnienia zasad planowanej sprzedaży nieruchomości przez spółkę.

p. K. Araszkiewicz Prezes CRT Sp z o.o– wyrażają obawy wynikające ze sprzedaży, w ich obiektach jest rozproszona struktura wynajmujących np. przy Starzyńskiego jest 30 podmiotów. W przedmiotowych budynkach i lokalach  funkcjonują aktualne przychodnie, poradnie i inne placówki lecznicze  udzielające  szczególnie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umów zawartych z NFZ, w związku z tym zbycie nieruchomości w kontekście możliwości rozwiązania umów dzierżawy przez nowego nabywcę zagraża dalszemu funkcjonowaniu tych placówek realizujących zadania z zakresu publicznej ochrony zdrowia  Chcą znać stanowisko NIOL-u.     

A. Gajda  Prezes Spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne- podtrzymał swoje dotychczasowe zdanie: jeśli taka będzie wola radnych, spółka NiOL sprzeda te nieruchomości na rzecz dotychczasowych najemców. Kolejnym ruchem w tej procedurze powinno być przyjęcie uchwały kierunkowej w tej sprawie i określenie zasad i kierunków zbycia tych lokali. Podkreślił, że Miasto chce mieć gwarancję, że nadal będzie tam prowadzona działalność w dziedzinie ochrony zdrowia, a taką gwarancję daje jedynie zapis w planie zagospodarowania przestrzennego.

Radny J. Sieńko– zapytał, czy będzie wycena biegłego rzeczoznawcy? Czy będzie wprowadzona procedura, która nie będzie wzbudzała takich emocji jak przy sprzedaży kamienicy na al. Jedności Narodowej?

p. A. Gajda – przypomniał, że procedura sprzedaży odbywa się na podstawie najkorzystniejszej oferty (zgodnie z zapisami prawa zamówień publicznych). Spółka korzysta z listy rzeczoznawców, prowadzonej przez Wojewodę Zachodniopomorskiego. Kieruje zapytania do kilku podmiotów i wybiera ofertę najkorzystniejsza. Wpływu na tą wycenę nie ma żadnego. Być może w tym przypadku zlecone zostanie wykonanie kontrwyceny.Podkreślił, że jako spółka oczekuje propozycji zasad sprzedaży, bowiem spółka nie powinna decydować o sposobie załatwienia spornych spraw. Politykę Miasta kreuje Rada Miasta.

Radny J. Sieńko- RM winna podjąć uchwałę kierunkową, zaś w sprawie szczegółów winien powstać zespół roboczy z udziałem zainteresowanego środowiska.

Pani dr n. med. Wiesława Fabian, Prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych –poinformowała, w imieniu środowiska lekarzy rodzinnych we wrześniu 2013 r. przekazała Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecin do wiadomości kopię pisma wystosowanego do Zarządu Spółki z o.o. Nieruchomości i Opłaty Lokalne, dotyczącego wniosku o rozważenie możliwości zbycia lokali najmowanych od NiOL na rzecz najemców i dzierżawców świadczących w nich usługi zdrowotne.  Komisja ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej zajmowała się przedmiotową sprawą na kilku posiedzeniach.Przypomniała, iż w  wielu budynkach (lokalach użytkowych) w Szczecinie od kilkudziesięciu lat funkcjonowały przychodnie, które od czasu wprowadzenia w życie reformy samorządowej z 1990 r. do końca 2000 r. były samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej (SPZOZ) prowadzonymi przez Gminę.  Nieruchomości te były przez NZOZ - y najmowane od Miasta, a obecnie, po wniesieniu tych budynków aportem na kapitał zakładowy utworzonej przez Miasto Szczecin w 2011 r. spółki z o.o. Nieruchomości i Opłaty Lokalne, w której Miasto posiada 100 % udziałów, stroną tych umów jest NiOL jako właściciel budynków. Każda sytuacja jest inna, nie da się zaproponować jednej formuły dla wszystkich nabywców.

H. Sokulska –  przedstawiła  nową wersje projektu uchwały w sprawie  -poprawka polega na  wyrażeniu zgody na zbycie nieruchomości stanowiących własność tej Spółki w przetargu ograniczonym do podmiotów świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia, w szczególności w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, a wynajmowanych albo wydzierżawianych przez te podmioty (projekt uchwały stanowi załącznik nr 3a do protokołu).

W związku z wyczerpaniem głosów w dyskusji, Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie kierunków działania Prezydenta Miasta jako Zgromadzenia Wspólników Spółki z o.o. Nieruchomości i Opłaty Lokalne w wersji przedłożonej przez mec. Sokulską na posiedzeniu komisji.

Ww. projekt uchwały został przyjęty w głosowaniu: za –2,przeciw- 1 wstrzymujących - 2


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie pisma grupy inicjatywnej ORAL -placówka sanitarna dla bezdomnych.


Wprowadzenia do tematu dokonał p.T.Dalski ( poinformował zebranych, iż występuje jako osoba prywatna). Celem , który chce zaproponować komisji  jest stworzenie w Szczecinie placówki sanitarno-usługowej dla osób bezdomnych. Placówka ta zawierałaby w sobie: pralnię, łaźnię, zakład fryzjerski, magazyn odzieży i żywności, poczekalnię dla oczekujących na wykonanie usługi, pomieszczenia socjalne dla obsługi placówki. Przy tworzeniu takiej placówki jest możliwość aktywizacji bezdomnych poprzez zatrudnianie tych osób przy budowie w/w. Wśród bezdomnych na pewno znajdą się budowlańcy, hydraulicy, elektrycy itp., którzy chętnie podejmą współpracę. Nie jest to oczywiście nowatorska idea, ponieważ takie placówki istnieją już w kilku dużych miastach w Polsce i działają na zasadach spółdzielni utworzonych przez bezdomnych z wykorzystaniem środków z budżetów lokalnych, pozyskanych od sponsorów a także Unii Europejskiej. Nie chce pozyskać żadnych środków od Miasta, chcą prosić o wskazanie lokalizacji  do prowadzenia projektu (pismo stanowi załącznik nr 4 do protokołu)

 Przemysław Malecki Prezes PCK- w Szczecinie w placówce PCK jest zaplecze socjalne i sanitarne, gdzie  bezdomni mogą wziąć kąpiel, wymienić odzież na nową ( stara poddawana jest utylizacji). W porze zimowej otrzymują ciepłą  herbatę.

 Przewodniczący Komisji  J. Sieńko- czy istnieje sytuacja, kiedy osoba bezdomna  jest odsyłana ?

p. Małecki- takie przypadki mają miejsce jeżeli bezdomny jest po spożyciu alkoholu, w innych przypadkach  zawsze zostaje mu udzielona pomoc.

Przewodniczący  Komisji z wniosku wynika, iż stworzona placówka sanitarna dublowałoby zadania wykonywane przez PCK.

p. Dalski- oprócz celów sanitarno –usługowych placówka miałaby również prowadzić aktywizację osób bezdomnych. Chcą założyć spółdzielnię (ustawa daje takie możliwości prawne).

Dyrektor WSS p. M. Olejnik- zaprasza zainteresowanych do MPOR-u. Jest na terenie Miasta Centrum Integracji Społecznej, które aktywizuje osoby bezdomne. Pamiętajmy jednak, iż osoby bezdomne są wolne często z wyboru, ceniące  wolność i ni chcą brać udziału w aktywizacji.  Cieszy ją inicjatywa, ale nie może wypowiedzieć się w sprawie ewentualnego przydziału lokalu, który zapewne może być przyznany tylko stowarzyszeniu (jako formie prawnej).   

Komisja zapoznała się z tą informacja nie zajmując stanowiska.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja przyjęła do wiadomości nie zajmując stanowiska pismo przedstawicieli rodzin podopiecznych zamieszkujących w DPS Szczecin skierowane do Prezydenta m.Szczecina  -pismo stanowi załącznik nr 5 do protokołu.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Jerzy Sieńko
udostępnił: BRM, wytworzono: 2014/02/20, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2014/03/28 09:44:28
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2014/03/28 09:44:28 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/03/19 13:37:17 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/03/06 10:04:38 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/02/25 13:48:12 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/02/25 10:37:02 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2014/02/20 09:46:29 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2014/02/20 09:39:15 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2014/02/20 09:28:59 nowa pozycja