przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/118/14
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 13 MARCA 2014 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Opiniowanie uchwał o numerach roboczych;42,52,53,64,68,69.
3. Wyłonienie kontrahenta na prowadzenie całodobowego pogotowia interwencyjnego ds. zwierząt łownych i dzikich na terenie miasta - informacja WGKiOŚ.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.
5. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Opiniowanie uchwał o numerach roboczych;42,52,53,64,68,69.


projekt uchwały 64/14 w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Miasto Szczecin wraz ze sposobem jej rozliczania i kontrolą wykonania, na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji realizowanych na terenie Gminy Miasto Szczecin z zakresu ochrony środowiska, służących ochronie powietrza, polegających na wymianie źródeł ciepła,

wprowadzenia do tematu dokonał p. M. Przepiera Dyrektor BS - WFOŚ i GW w Szczecinie ogłosił nabór wniosków w ramach programu „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł „Program pilotażowy KAWKA”. Nabór wniosków realizowany był w oparciu o program likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Prezydent Miasta podjął decyzję w sprawie przystąpienia Gminy Miasto Szczecin do ww. programu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, w konsekwencji 9 grudnia 2013 r. została podpisana umowa. Celem zadania jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń określonych w programach ochrony powietrza. Zadanie będzie realizowane przez Gminę Miasto Szczecin oraz Końcowych Odbiorców Korzyści: STBS Sp. z o.o., TBSP Sp. z o.o., ZBiLK, Osoby Fizyczne, Wspólnoty Mieszkaniowe oraz SPA ,,Klonowica” Sp. z o.o.

 Radna G. Zielińska- ile osób fizycznych otrzyma dotacje w ramach programu, jakie kryteria będą brane pod uwagę?

p. M. Przepiera -15 osób fizycznych spełniło kryteria wyznaczone przez program; zostało złożonych 71 ankiet z tego 27 prawidłowo ( 7 po terminie)- 15 spełniło kryteria.

Komisja  wyniku głosowania : za – 7 , wstrzym.- 1 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały

projekt uchwały 69/14 dot. zmiany uchwały w sprawie "Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2011-2014, będących w posiadaniu ZWiK Sp. z o.o. w Szczecinie,

projekt uchwały 68/14 dot. uchwalenia "Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, będących w posiadaniu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie",

Komisja  wyniku głosowania : za – 7 , wstrzym.- 1 zaopiniowała pozytywnie projekty  uchwał.

projekt uchwały  43/13 zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych Miasta Szczecin oraz sposobu ich pobierania

p. A. Grabiec- projekt uchwały był opiniowany przez Prezydenta, stanowisko jest takie, iż nie są doprecyzowane podmioty, które powinny być zwolnione z opłat, nie wiemy jakie podmioty  prowadzą działalność hospicyjną.

Radna G. Zielińska- jest to uchwała z błędami, po co ją przyjmujemy?

Dyrektor WGKiOŚ. A. Grabiec-  jest to inicjatywa  Komisji Zdrowia .

Radny H. Jerzyk- wnosi  o zdjęcie z porządku z sesji uchwały i skierowanie do wnioskodawców w celu uzupełnienia.

Komisja w wyniku głosowania: za - 8 (jednogłośnie) przyjęła ww.wniosek.

projekt uchwały  52/14w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Szczecinie w 2014 roku

 Wprowadzenia do tematu dokonał p. D. Matejski - w związku z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt  zmieniony został art. 11a, który zobowiązuje Radę gminy do określania w drodze uchwały, corocznie do dnia 31 marca, programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Stanowi to wypełnienie obowiązku zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom przez gminę, wynikającego z art. 11 ust. 1 ww. ustawy. Do 1 stycznia 2012 r. art. 11a ust.1 ustawy o ochronie zwierząt miał charakter fakultatywny, gdyż Rada gminy mogła, ale nie musiała w drodze uchwały przyjąć program zapobiegający bezdomności zwierząt. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt obowiązkowe uchwalanie przez gminy programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, przyczyni się do ograniczenia bezdomności zwierząt. Ponadto ww. uzasadnienie wskazuje, że istniejąca w Polsce nad populacja zwierząt domowych jest efektem słabej edukacji społeczeństwa, niekontrolowanego rozmnażania zwierząt oraz porzucania zwierząt bez żadnych konsekwencji . W związku z powyższym przygotowany został Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Szczecinie w 2014 roku.

Radna G. Zielińska- czy możemy zapewnić  wszystkim  bezdomny zwierzętom  miejsce w schronisku? Czy miasto planuje budowę nowego schroniska?

p. D. Matejski- nie było takiego przypadku aby bezdomne zwierzęta nie otrzymały miejsca  w schronisku, obecnie spotykamy się z mniejsza populacją  psów,  bowiem są społeczne akcje adopcyjne i odnoszą pozytywny skutek. Jest koncepcja budowy nowego schroniska przy  pętli  przy Lasku Arkońskim – jest to koncepcja lokalizacyjna.

Komisja  pozytywnie za- 3 , wstrzym.-3 zaopiniowała pozytywnie  projekt uchwały.

projekt uchwały 53/14  dot. wykazu kąpielisk na terenie Gminy Miasta Szczecin

Dyrektor  WGKiOŚ A. Grabiec-zgodnie z wymogami znowelizowanych przepisów ustawy Prawo wodne, gminy prowadzą ewidencję kąpielisk. Na podstawie art.9 ust.1 pkt 5a ustawy Prawo wodne określona została definicja kąpieliska. „Kąpielisko to wyznaczony uchwałą rady gminy wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, określony w uchwale rady gminy w sprawie wykazu kąpielisk”. Na terenie Gminy Miasta Szczecin powyższe wymogi spełniają następujące kąpieliska:  „Głębokie”, „Dziewoklicz”,„Dąbie”.

 Komisja w wyniku głosowania : za- 8 (jednogłośnie)  zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały


Ad. pkt. 3.
Informacja WGKiOŚ nt. wyboru kontrahenta na prowadzenie całodobowego pogotowia interwencyjnego ds. zwierząt łownych i dzikich na terenie miasta.


p. D. Matejski- Dyrektor WGKiOŚ – przedstawił zebranym informację nt. wyłonienia kontrahenta na prowadzenia całodobowego pogotowia interwencyjnego ds. zwierząt łownych i dzikich na terenie Miasta – szczegółowy materiał w formie pisemnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu. 

Radny W. Dzikowski- na tej sali wielokrotnie rozmawialiśmy nt.  wyłonionego kontrahenta na prowadzenie całodobowego pogotowia interwencyjnego ds. zwierząt łownych i dzikich na terenie Miasta. Uznaliśmy,  że działalność tzw.” łowczego miejskiego"  jest prowadzona w sposób niezadowalający. Jako radni  prosiliśmy aby  przed zawarciem umowy na wyłonienie ww. kontrahenta  przedstawić komisji do dyskusji jej projekt. Uznaliśmy, iż działanie WGKiOŚ nie zabezpiecza interesów Miasta. Bulwersuje go fakt,  iż ogłoszenie tzw. zapytania ofertowego  pojawiło się 23 grudnia br. zaś otwieracie pod koniec roku a sama umowa podpisana z dniem 1 stycznia br. Wyjaśnił  dlaczego utracił zaufanie do WGKiOŚ, bowiem powiadomienie osób zainteresowanych do wyłonienia  podmiotu jest niesłuszne i nieskuteczne. Liczba unikalnych IP  wynosi 19 osób – dane z  raportu dla zapytania ofertowego, nie jest to wiele. Skoro wartość  zamówienia nie przekracza 14 tys. euro i w związku z tym nie trzeba było ogłosić przetargu. Czy zadanie to jest podzielone na  jakiekolwiek inne wydziały  np. WGKiOŚ i  ZUK. Czy występuje koligacja rodzinna pomiędzy p. Czeraszkiewiczem a pracownikami WGKiOŚ?

Radna G. Zielińska- pamiętajmy, iż we wszystkich działaniach chodzi o zwierzęta. Zapytała jak wyłaniano wykonawcę w ubiegłych latach czy tez  w okresie przedświątecznym? W umowie mamy zapisane że  jej przedmiotem są  zwierzęta łowne i dzikie. Jeżeli sama  umowa obejmuje miasto Szczecin to skąd wymóg posiadania uprawnień do broni palnej skoro na terenie m.Szczecina  nie można jej używać. Czy p. Czeraszkiewicz posiada  umowę do zajmowania się zwierzętami chronionymi? Co się dzieje  ze zwierzętami rannymi, gdzie się znajdują? Kiedy  p. Czeraszkiewicz  przekazuje zwierzęta z interwencji do ośrodka w Wielgowie, to odbywa się to obecności lekarza? Jakie kontrole prowadzi wydział z realizacji ww.umowy?  

 p.D.Matejski- być może mu umknęło, iż komisja chciała zapoznać się projektem umowy, za co przeprasza. Nie wie  dlaczego to zamówienie budzi tyle  kontrowersji?  Nie ma podziału zamówienia,  nie jest zapisane w jednostce miejskiej, nie zna faktu,  iż któryś  z  pracowników wydziału jest powiązany towarzysko lub rodzinne z p. Czeraszkiewiczem. Prosi o ujawnienie takiego faktu. Nie pamięta w jakim trybie zostało wyłoniona firma  w roku ubiegłym (przekaże taką  informację na piśmie). Nie prawdą jest,  iż na terenie miasta nie wolno używać  broni palnej, są tereny kół łowieckich na których można polować, zwierzęta chronione  są objęte tą umową.

p. R. Czeraszkiewicz  - wyjaśnił, iż Ośrodek w Wielgowie został powołany   przez niego w roku 2006  i zaprosił do współpracy p. M. Kudawskiego. Osobiście  jest odpowiedzialny za ośrodek. Ma umiejętności i praktykę do zajmowania się dzikimi zwierzętami.  p.Kudawski zaprasza do współpracy  wolontariuszy, którzy zajmują się rannymi zwierzętami.  Rehabilitacja zwierząt  odbywa  się  przy ul. Łowczych  8,  jest w pełni przygotowany do działań. Jak trafiają  na swej drodze zranione zwierzęta, dają im  szansę przez kilka godzin, bowiem jest szansa iż  dojdą do zdrowia w naturalnym środowisku. Więzienie rannych zwierząt  jest zabójstwem, są sytuacje kiedy zwierzęta  ranne umierają w drodze do ośrodka. Osoby, które zgłaszają się do niego o pomoc dzikim zwierzętom chronionym, odsyła do Fundacji Ratujmy Ptaki (łabędzie) lub internetu. Podsumowując: dzikie zwierzęta, którym udziela pomocy najchętniej zostawia w miejscu, w którym je znalazł, bowiem w naturze najszybciej wrócą do zdrowia.

Radna Zielińska – gdzie są leczone zwierzęta  przyjmowane w ramach umowy?

p. Czeraszkiewicz-  ośrodek w  Wielgowie jest niewiarygodny; od kilku lat, wszystkie telefonu nie działają, pod nieobecność  p.Kudawskiego nie ma komu oddać zwierząt – w związku tym nie odwożą ich  do ośrodka. Posiada stałą umowę z gabinetem weterynaryjnym, gdzie po udzieleniu pomocy są uwalniane do natury.

Radny W. Dzikowski-  ponawia wniosek o skierowanie postulatu komisji do Prezydenta Miasta  celem zlecenia  audytu wewnętrznego w WGKiOŚ, pod kątem kontroli procedur  nt. wyłonienia kontrahenta na prowadzenia całodobowego pogotowia interwencyjnego ds. zwierząt łownych i dzikich na terenie Miasta oraz prowadzenia nadzoru  nad sprawowaniem  opieki nad zwierzętami łownymi i dzikimi na terenie  gminy miasto SZCZECIN.

Radna G. Zielińska –pyta ponownie ile miesięcznie zwierząt przyjmuje p. Czeraszkiewicz   w ramach interwencji i czy ktoś rozlicza go z tej działalności, czy są przeprowadzone kontrole przez wydział  nadzorujący?

Przewodniczący Komisji  od kilku lat obserwujemy sprawę schroniska, nie ulega wątpliwości, iż mamy do czynienia z  konfliktem personalnym. Problem jest otwarty, rolą wydziału jest uporządkowanie sporu między p. Kudawskim a p.Czeraszkiewiczem.  Nie poddaje  pod  głosowanie wniosku z uwagi na atmosferę panującą na sali (okrzyki bicie braw). Z uwagi na zachowanie uczestników zakończył punkt porządku obrad.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 5.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania : za - 6, wstrzym.- 1 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 6 marca. 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2014/03/05, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2014/04/03 14:40:02
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2014/04/03 14:40:02 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/03/18 14:59:54 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/03/17 08:55:28 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/03/07 11:44:58 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/03/07 09:22:11 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/03/06 11:04:17 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/03/05 09:54:33 nowa pozycja