PROTOKÓŁ NR 0063-11/51/14
Z POSIEDZENIA
KOMISJI REWIZYJNEJ
Z DNIA 24 MARCA 2014 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 10:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji. |
3. | Kontrola realizacji inwestycji „Budowa Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Euroregionalnego Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej” i budowy boisk w ramach projektu „Orlik 2012” prowadzonych przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta - c.d. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji.
W wyniku głosowania: za-7, przeciw-0, wstrzyma.-0 Komisja przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 10 lutego 2014 r.
W wyniku głosowania: za-7, przeciw-0, wstrzyma.-0 Komisja przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 24 lutego 2014 r.
Ad. pkt. 3.
Kontrola realizacji inwestycji „Budowa Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Euroregionalnego Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej” i budowy boisk w ramach projektu „Orlik 2012” prowadzonych przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta - c.d.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran podziękował zaproszonym gościom za obecność. Powiedział, że na dzisiejszym posiedzeniu obecny jest Sekretarz Miasta Ryszard Słoka, Elżbieta Szklarska była pracownica Wydziału Oświaty i Zenon Dudek były pracownik Centrum Żeglarskiego. Powiedział, że do Komisji wpłynęły następujące odpowiedzi:
- pismo znak: WO-I.0012.1.2014 będące odpowiedzią na wniosek Komisji z 28 lutego 2014 r. (znak wniosku: BRM-III-RM/0066/11/50/P76/14 (zał. nr 4 do protokołu),
- pismo znak WO-II.0114.3.2014.HK będące odpowiedzią na wniosek Komisji z 28 lutego 2014 r. (znak wniosku: BRM-III-RM/0066/11/50/P77/14 zał. nr 5 do protokołu).
Obie odpowiedzi zostały wysłane Członkom Komisji poprzez pocztę elektroniczną. Nie ma natomiast odpowiedzi na wniosek Radnej Małgorzaty Jacyny-Witt w sprawie protokołów z Kolegiów Prezydenckich na których Elżbieta Masojć miała zapewniać o braku zagrożeń w realizacji inwestycji Centrum Żeglarskiego. Powiedział, że zgodnie z Regulaminem organizacyjnym Urzędu Miasta Sekretarz odpowiada za organizację pracy Prezydenta, współpracę z Radą , koordynację prac w urzędzie etc. W piśmie dotyczącym czasu zatrudnienia na stanowiskach jest pewna nieścisłość co do której ma wątpliwości, według dat, Bożena Kowalewska byłą zastępcą dyrektora jednocześnie i Wydziału Inwestycji i Wydziału Oświaty. Z rozmów z pracownikami wynika, że była zatrudniona tu i tu.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta powiedział, że to są szczegóły, nie potrafi na nie teraz odpowiedzieć, musiałby się zapoznać z dokumentami i wtedy udzielić odpowiedzi.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran zapytał, czy Bożena Kowalewska była skierowana do Wydziału Oświaty żeby wesprzeć inwestycję.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta odpowiedział, że właśnie po to, żeby pomóc w realizacji zadania.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran zapytał kiedy mogą liczyć na kopie protokołów z posiedzeń Kolegium Prezydenckiego.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta odpowiedział, że zlecił to do realizacji. Jeżeli nie znajdzie takich zapisów w protokołach , to pamięta kto był na spotkaniach i co mówił i Prezydent może to potwierdzić.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że Prezydent na Komisję nie chce przyjść, więc prosi o kserokopię protokołów.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta powiedział, że nie ma wpływu na Prezydenta odnośnie udziału w posiedzeniach Komisji.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że Komisja też nie ma.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że w Regulaminie Wydziału Oświaty nie ma słowa o prowadzeniu budów. Wydział współpracował z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Biurem Prawnym i Biurem Zamówień Publicznych. Ważna była koordynacja i to było zadanie Sekretarza. Powiedział, że skoro Wydział obsługiwało Biuro Prawne, to po co w takim razie zatrudniono Mecenasa Michała Lizaka w Centrum Żeglarskim.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta powiedział, że był on zatrudniony w Centrum Żeglarskim do obsługi tej jednostki.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że 11 grudnia 2009 roku Sebastian Wypych prosił pisemnie o pomoc prawną Biuro Prawne i w odpowiedzi dostał Zarządzenie Prezydenta Miasta w którym jest podział na obsługę prawną w Urzędzie i poszczególnych jednostkach.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta powiedział, że jest to prawdą. Centrum obsługiwał Michał Lizak, a w Urzędzie był podział który radca prawny obsługuje które piony.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że na pisma Elżbiety Masojć do Biura Prawnego o zasadność zapłaty, gdy UNIPOL odstąpił od umowy a także o ocenę ryzyka dla Gminy Miasto Szczecin, Mecenas Stanisław Kozłowski odpowiedział pismem w którym radził zlecić za pośrednictwem Wydziału Księgowości opinię doradcy podatkowego. Główny prawnik obsługujący Wydział Oświaty radzi skierowanie sprawy do doradcy podatkowego.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta powiedział, żeby zaprosić Mecenasa Stanisława Kozłowskiego i zapytać go o to.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że dwa razy prosił go o przyjście, ale ten odmawiał. Poprosił o pytania na piśmie. Zostały do niego wysłane ale do tej pory nie odpowiedział. Teraz przestał odbierać telefony.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta powiedział, że poprosi Mecenasa Kozłowskiego osobiście o udzielenie informacji.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że Wydziałem zajmowało się czterech radców prawnych czyli tak naprawdę nikt.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta powiedział, że im dalej w las tym więcej szczegółów. Sprawą Centrum zajął się jak pojawiły się problemy.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że kancelaria Biel odmówiła zajęcia się tą sprawą twierdząc, że zajmuje się tym Biuro Prawne.
Wiceprzewodniczący Komisji Marek Duklanowski powiedział, że to nie ma nic wspólnego z Sekretarzem Miasta.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że Bartosz Raszkowski pisał także w tej sprawie.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta odpowiedział, że Bartosz Raszkowski jest dla niego kompletnie niewiarygodny. Jeżeli Przewodniczący ma jakieś pytania o funkcjonowanie Biura Prawnego to prosi o te pytania a Kierownik Biura na nie odpowie i wyjaśni wszystko.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że nie chce tego. Chce odpowiedzi dlaczego Wydział został pozbawiony obsługi prawnej.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta powiedział, że Elżbieta Masojć cały czas mówiła na Kolegiach, że inwestycja idzie świetnie i zgodnie z harmonogramem. W urzędzie pracuje 1000 osób, jakby miał każdego codziennie kontrolować to nic innego by nie robił. Jak dostaje informację, że coś idzie nie tak jak powinno to się wtedy tym zajmuje.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że próbuje ustalić czy wszyscy robili to co do nich należy w tym Sekretarz Miasta. Nie chce oceniać pracy merytorycznej prawników. Chodzi mu o znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego Wydział nie miał należytej obsługi prawnej.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta powiedział, że obsługa prawna była i widać to na podstawie dokumentów. Przewodniczący wyciąga wnioski z kosmosu i mówi bzdury, że to Sekretarz Miasta kierował inwestycją. Nie wynika to z żadnego dokumentu ani prawdziwych relacji.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że na etapie podpisywania umowy badał sprawę czy można podpisać taką u mowę.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta powiedział, że jest to kłamstwo. Mówił, że nie rozumie dlaczego taka umowa została podpisana. Widział dwa dokumenty w tej sprawie i tylko o tym mówi. Nie zabezpieczono w umowie należycie interesów miasta. Pani Iwona Miller to potwierdzi.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że Sekretarz tak mówił na poprzednich komisjach i jest to w protokole.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta powiedział raz jeszcze, że nie był przy podpisywani umowy, to co mówi Przewodniczący to bzdury. O tych nieprawidłowościach dowiedział się jak już wystąpiły problemy.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran zapytał dlaczego Miasto nie wystąpiło z roszczeniem po upadku UNIPOLu, żeby nie można było przekazać wierzytelności na podwykonawców. Wydział Oświaty występował pisemnie 7 lutego 2012 r. do Biura Prawnego o wystąpienie na drogę sądową o naliczenie kar umownych UNIPOLu. Nie ma żadnego dokumentu potwierdzającego, że takie postępowanie wszczęto.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta powiedział, że nie wie dlaczego Przewodniczący Komisji jest takim obrońcą Wydziału Oświaty i kreuje tezy w jedną stronę. Wydział miał obsługę prawną i potwierdzają to dokumenty.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że w całej inwestycji nie było współpracy pomiędzy wydziałami. Sekretarz mówi o dwóch spotkaniach, a przecież wcześniej też było spotkanie jak UNIPOL ogłosił upadłość.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta powiedział, że w ramach swoich kompetencji zajął się sprawą. Pojawił się problem więc działał aby ograniczyć straty i negatywne skutki.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran zapytał dlaczego Miasto nic nie zrobiło jak komornik zajął konta UNIPOLu w dniu przejęcia placu budowy. Pracownicy Wydziału pytani dlaczego nie zerwano wtedy umowy mówili, że szły wybory i takie działanie zaszkodziłoby. To było szaleństwo.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta powiedział, że musi spytać osoby, które twierdziły tak na Komisji co dokładnie miały na myśli i kto im kazał tak postępować.
Wiceprzewodniczący Komisji Marek Duklanowski powiedział, że ciężko formułować tezę, że Wydział Oświaty był pozbawiony obsługi prawnej, skoro z Zarządzenia Prezydenta wynika jasno który radca prawny obsługuje które piony w magistracie. Sugestia Mecenasa Stanisława Kozłowskiego o skierowaniu zapytania w sprawie podatku VAT do doradcy podatkowego też wydaje się zasadna, skoro Wydział Podatków i Opłat Lokalnych z takim doradcą na co dzień współpracuje.
Zenon Dudek, były pracownik Centrum Żeglarskiego, powiedział, że w momencie przyjścia Bożeny Kowalewskiej do Wydziału Oświaty, osobą wskazaną do koordynacji tej inwestycji był Franciszek Skwirzyński, który był na emeryturze. Było napięcie na linii Wydział – Inwestor. Jak pojawiały się problemy przy realizacji inwestycji to Bożena Kowalewska brała urlop. Cały czas brała urlop, do tego stopnia, że przy aneksowaniu umowy nie miał kto Miasta reprezentować.
Ryszard Słoka Sekretarz Miasta zapytał Zenona Dudka czy on, jako Sekretarz Miasta, był fizycznie obecny na etapie podpisywania umowy z UNIPOLem.
Zenon Dudek powiedział, że nie.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że właściwie na wszystkie pytania mamy odpowiedź. Powinniśmy kończyć postępowanie, szczególnie, że prokurator prowadzi swoje.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że na dzisiejsze spotkanie zaproszona została także Pani Elżbieta Szklarska, która pracowała w Wydziale Oświaty gdy ta inwestycja była prowadzona. Zapytał, jakie były jej zadania.
Elżbieta Szklarska powiedziała, że przygotowywała wzór umowy, który był załącznikiem do wniosku o przetarg. Po przetargu, w którym nie brała udziału, nie zajmowała się już tą inwestycją.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran zapytał kto przygotowywał cała inwestycję.
Elżbieta Szklarska powiedział, że Franciszek Skwirzyński.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran zapytał, czy umowa z UNIPOLem była standardową umową.
Elżbieta Szklarska odpowiedziała, że była trochę rozbudowana. Konsultowała ją z Mecenasem Kozłowskim,
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że BIMAT zrobił kosztorys inwestycji i jej harmonogram. Natomiast UNIPOL miał swój harmonogram, który został wybrany. Dlaczego tak się stało.
Elżbieta Szklarska powiedziała, że kosztorys BIMATu był podstawą przetargu.
Zenon Dudek powiedział, że Elżbieta Szklarska może tego nie wiedzieć, bo się tym akurat nie zajmowała. 1-2 tygodni po rozpoczęciu prac komornik wysłał pismo o zajęciu 500 000 zł UNIPOLowi. Sebastian Wypych przesłał to do Wydziału Oświaty.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że UNIPOL pieniędzmi z Centrum spłacił swoje zobowiązania. Czy wtedy Wydział Oświaty rozważał możliwość zerwania umowy.
Elżbieta Szklarska powiedziała, że nie przypomina sobie.
Zenon Dudek powiedział, że Pani Szklarska w tym nie uczestniczyła. Nie zerwano wtedy umowy i dziś są tego konsekwencję.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran zapytał jak miała się sprawa współpracy pomiędzy Wydziałem a UNIPOLem, który skarżył się na brak współpracy.
Elżbieta Szklarska powiedziała, że cała korespondencja w sprawie inwestycji trafiała do Franciszka Skwirzyńskiego, ponieważ to on ją prowadził.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że Lidia Tusiewicz-Mencel była p.o. kierownika Referatu Technicznego potem Sekretarz zrobił ją kierownikiem. Mówi się, że była izolowana, czy tak rzeczywiście było.
Elżbieta Szklarska powiedziała, że z tego co wie Pani Tusiewicz-Mencel nie mogła się porozumieć z Elżbietą Masojć. Nie mogła nie mieć na nic wpływu bo podpisywała umowy, aneksy i pisma.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran zapytał czy Lidia Rogaś też była odsunięta od inwestycji.
Elżbieta Szklarska powiedziała, że jedna pani dyrektor nie była w stanie ogarnąć wszystkiego a Skwirzyński został zostawiony sam sobie.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran zapytał jaką funkcję w inwestycji pełnił Sebastian Wypych.
Elżbieta Szklarska powiedziała, że był płatnikiem.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran zapytał skąd wzięły się dwie wersje umowy, o których była mowa na Komisji.
Elżbieta Szklarska powiedziała, że spowodowane to było przesunięciem tekstu przy drukowaniu.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran zapytał dlaczego zdecydowano się na rozliczenie ryczałtowe.
Elżbieta Szklarska powiedziała, że 17 lat pracowała w Urzędzie i zawsze tak było. Wszystkie inwestycje się tak robiło.
Wiceprzewodniczący Komisji Marek Duklanowski powiedział, że Trasa Północna także jest robiona ryczałtem.
Zenon Dudek powiedział, że formę ryczałtową konsultował z Wypychem a Lidia Tusiewicz-Mencel mówiła, że nie ma tylu ludzi aby prowadzić taką inwestycję kosztorysowo.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran zapytał, czy nie można było na etapie umowy z inwestorem zastrzec, że nie będzie można przekazywać wierzytelności podwykonawcom.
Elżbieta Szklarska powiedziała, że jeżeli byłaby taka wola, to trzeba było to zastrzec przed przetargiem.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran zapytał czy wniosek o przetarg przygotowywał Franciszek Skwirzyński
Elżbieta Szklarska powiedziała, że tak.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran powiedział, że do Komisji zgłosił się Dyrektor Domu Pomocy Społecznej prosząc Komisję o zajęcie się sprawą jego oceny okresowej, wystawionej przez Prezydenta. Poprosi Hannę Sokulską radcę prawnego Biura Rady Miasta o przygotowanie stosownej uchwały i podda ją pod dyskusje i głosowanie.
Powiedział także, że do Komisji wpłynęły dwie skargi. Jedna na działania Przewodniczącego Rady Osiedla Bukowe-Klęskowo a druga na tryb odwołania Członka Zarządu Rady Osiedla Słoneczne. Poprosi Referat Samorządów Osiedlowych o wyjaśnienia i wprowadzi do porządku obrad kolejnego posiedzenia.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołował | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Rafał Miszczuk Podinspektor BRM | Bazyli Baran |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Rafał Miszczuk | 2014/05/19 10:13:59 | modyfikacja wartości |
Rafał Miszczuk | 2014/03/14 13:31:14 | modyfikacja wartości |
Rafał Miszczuk | 2014/03/14 10:53:21 | nowa pozycja |