przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/57/12
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 5 LIPCA 2012 ROKU


Początek posiedzenia - 13:30
Zakończenie posiedzenia - 15:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Podsumowanie wizji lokalnej komisji na Wyspę Pucką. Analiza problemów zgłaszanych przez mieszkańców.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania: za - 6 (jednogłośnie) przyjęła protokół z dnia  21 i 28 czerwca br. bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Podsumowanie wizji lokalnej komisji na Wyspę Pucką. Analiza problemów zgłaszanych przez mieszkańców.


Przewodniczący Komisji p. L. Duklanowski powitał gości zaproszonych, przypomniał, iż dzisiejsze posiedzenie komisji zostało zwołane wskutek wielu sygnałów od mieszkańców  Wyspy Puckiej oraz radnych członków komisji, którzy wnosili o zaproszenie szerokiego gremium. Radni po przeprowadzonej wizji lokalnej  na teren Wyspy Puckiej, zwrócili uwagę, iż od kilku lat grunty na wyspie nawet w przypadku niewielkiej ilości wody są zalewane. Pompy, które znajdują się na terenie wyspy nie odprowadzają wody z  terenów. Problemem jest woda z Jeziora Portowego zamiast napływać do pompy ZWIK-u płynie w kierunku przeciwnym do kanału  wzdłuż ulicy Marynarskiej. Mieszkańcy i Przewodnicząca Rady Osiedla wskazywali na opadanie gruntu wyspy (ok. 70 cm na przestrzeni lat.). Problemem są również powstające „osiedla domów jednorodzinnych”  na terenie ogrodów działkowych.

Przewodnicząca Rady Osiedla Międzyodrze Wyspa Pucka p. Elżebieta Flis– w roku ubiegłym zostali dotknięci klęską, wskazywali nieprawidłową pracę pompy melioracyjnej, problemem są nieodmulane rowy melioracyjne, które tylko w trakcie prac interwencyjnych są wykaszane z trawy ( działania te  nie przynoszą oczekiwanych rezultatów). Jezioro Portowe zostaje osuszone co może być przyczyną zalewania wyspy przez wody gruntowe, należy zatrzymać wodę z jeziora nie powodując  zalewania ogrodów działkowych „Port Centralny”. W momencie zatrzymania pompy ZWiK-owskiej zaczyna się proces napływania wody do jeziora Portowego, popierają wykonanie ekspertyzy hydrologicznej. Zwróciła uwagę, iż nie wolno zagęszczać terenów wyspy, powstają na ternach ogrodów działkowych samowole budowlane  

p. T. Baranowski- ZZMiWW w Szczecinie– podkreślił, iż nie możemy odwadniać bez końca Wyspy Puckiej bowiem wierzchnia warstwa torfu murszeje i jest nie do uratowania. Każdorazowe ograniczenie odpływu z Jeziora Portowego powoduje, iż ogrody działkowe zalewają  wyspę.

p. T. David ZWiK– wyjaśnił, iż ZWiK- owi powierzono  eksploatację przepompowni przy ul. Marynarskiej, ich  rolą jest zapewnienie sprawności funkcjonowania dwóch pomp na terenie wyspy. Przeprowadzili spotkanie na Wyspie z zainteresowanymi stronami, którego tematem były  prawidłowość funkcjonowania pomp. Wyjaśnił, iż  zostają one uruchomione  na zasadzie automatu. Zapewnił, iż pompy pracują bez zakłóceń.

p. W. Dąbrowski- po wysłuchaniu przedmówców  zauważa, iż nie ma osób odpowiedzialnych za koordynację zadań na Wyspie Puckiej. Jest podział decyzji i my jako radni czujemy się bezsilni. Uważa, iż wykonanie ekspertyzy pomogłoby  podjąć  jednoznaczną  decyzję o losach wyspy, łącznie ze zmianą planu. Jeżeli przyczyną osiadania  gruntu jest ekspansja ogrodów działkowych to być może należy je wyprowadzić albo chociaż spowodować  zakaz ich umiejscowienia na wyspie.

p. J. Bródka - na jakiej podstawie są wydawane pozwolenia  na budowę na  ogrodach działkowych znajdujących się na wyspie.

p. T. Górski WGN- problem samowoli budowlanych na ogrodach działkowych istnieje od wielu lat a przyczyną jest brak regulacji prawnych. Do 15 lipca  ma być rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustaw regulujących prawa działkowców. Na Wyspie powstaje zabudowa kubaturowa ciężka bez żadnych pozwoleń na budowę. Ogrody są zwolnione  z konieczności  otrzymania pozwolenia   na budowę, jednak zgodnie z prawem wolno tam wybudować tylko  domek o kubaturze  25 m 2 .  Tereny te są   własnością miasta Szczecin, jednak  ogrodom działkowym  przysługuje mocne prawo rzeczowe,  funkcjonuje w praktyce jak własność.

 p. Bródka–  czy miasto ma jakieś prawa do  terenów ogrodów działkowych?

p. T. Górski- miasto ma wpływ pośredni, miasto przekazuje tereny które RM w planie zagospodarowania przeznaczyła na ogrody działkowe.

p. A. Grabiec Dyrektor WGKIOŚ-  jako WGKiOŚ mają również ograniczone zadania na Wyspie, jego zadaniem jest  utrzymanie dróg,  rowów melioracyjnych. Ekspertyza mogłaby potwierdzić  iż,  osadzanie gruntów jest spowodowane odwadnianiem terenu (kwota ok. 100-150  tys.zł., w roku 2012 nie ma środków na ten cel). Spektrum działań jest szeroki  - brak jednolitego gospodarza.

p. Dąbrowski- musimy podjąć  współpracę z Urzędem Marszałkowskim i innymi służbami na szczeblu wojewódzkim  w temacie wyspy, ale na poziomie Prezydent Miasta -  Marszałek.

p. Posłuszny- prawo jest nieprzestrzegane odnośnie samowoli budowlanych – czy nie należy wnioskować do Biura Planowania Przestrzennego  o wskazanie  nowych  terenów dla działkowiczów.

p. M. Kądziołka Zastępca Prezydenta – wyjaśnił, iż w roku bieżącym nie ma zaplanowanej  kwoty 100-150 tys. zł. na wykonanie ekspertyzy hydrologicznej dla wyspy. Zgadza się, iż plan zagospodarowania przestrzennego zawsze można zmienić z uwagi na powstające tam samowole budowlane na ogrodach działkowych, których przyczyną jest brak regulacji prawnych. Uważa, iż należy poczekać na  rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustaw regulujących prawa działkowców.

p. Tyszler- problem samowoli budowlanych jest szczególnym przedmiotem zainteresowania zarówno jego jak i Klubu radnych PO.  Czekają jako radni na regulacje prawne zwłaszcza na wyrok  TK w sprawie ustaw regulujących prawa działkowców i podejmą stanowisko w tej sprawie.

Przewodniczący Komisji p. L. Duklanowski – wnosi o skierowanie ponownie wniosku do Prezydenta  o wykonanie ekspertyzy hydrologicznej, której celem byłoby wskazanie przyczyn wysokich stanów wód w rowach melioracyjnych na terenie Wyspy Puckiej. Dokument przyczyni się do zapoczątkowania prac nad unormowaniami dla mieszkańców wyspy , wskaże w pewnym sensie kierunki jakie może podjąć miasto wraz ze służbami szczebla wojewódzkiego.

Komisja  wyniku głosowania: za – 6 (jednogłośnie)  przyjęła ww. wniosek.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2012/06/25, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2012/07/17 11:29:32
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2012/07/17 11:29:32 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2012/07/06 13:59:36 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2012/06/26 10:23:09 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2012/06/26 10:22:05 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2012/06/26 10:21:29 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2012/06/26 10:20:11 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2012/06/26 08:43:21 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2012/06/25 15:00:38 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2012/06/25 14:57:54 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2012/06/25 14:53:07 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2012/06/25 14:52:19 nowa pozycja